Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Bessel Kok: Od socialismu přes kapitalismus k šachům

  15:18

V Praze žijící holandský byznysmen, tvrdě pracující hédonista, jenž ze státního SPT Telecomu udělal fungující firmu, a bývalý prezident šachové Velmistrovské asociace se dožívá 70 let.

Díky Besselovi Kokovi přijížděli v devadesátých letech do Prahy nejlepší šachoví velmistři té doby. foto: archivČeská pozice

Dnes slaví 70. narozeniny Bessel Kok, v Praze žijící holandský byznysmen. V České republice zůstane navždy zapsán jako úspěšný manažer, který ze státního SPT Telecomu udělal normálně fungující firmu. V Besselově životopisu to však bude patřit k méně významným aktivitám.

Patří totiž mimo jiné i k zakladatelům společnosti pro mezibankovní platby SWIFT, jejímž byl prezidentem. Stejnou funkci zastával i v šachové Velmistrovské asociaci.

„Otec měl neuvěřitelně mnoho talentů. Byl chemikem a vynalezl aplikaci LPG do automobilových motorů, mimochodem ta společnost se stále jmenuje po něm BK–LPG. Také byl spisovatelem dětských knížek a detektivek a sloupkařem v holandských novinách,“ vzpomíná Bessel Kok na svého otce, se kterým si jsou v mnohém velmi podobní.

A dodává: „Když si bral moji matku, byl už předtím dvakrát ženatý, což bylo tehdy v kalvinistickém Nizozemsku velmi neobvyklé. Byl prostě mimořádným mužem, velmi otevřeným a zábavným, ale o rodinu se moc nestaral. Zemřel v roce 1948, když mi bylo sedm let, a zanechal nás s bratrem a velmi malou sestrou bez jakýchkoli peněz. Zůstal po něm jen velký čtyřpodlažní dům v Amsterdamu.“

Práce v penzionu

Bessel Kok se narodil 13. prosince 1941 v nizozemském Hilversumu nedaleko Amsterdamu a kromě otcovy renesanční osobnosti a hédonismu získal i matčinu pracovitost. Po smrti manžela zřídila matka v tom velkém domě penzion pro lidi, kteří žili a pracovali v nizozemských koloniích – v Indonésii, Surinamu a v Curacau – a do Nizozemska se vraceli na dvouměsíční dovolené.

V sedmdesátých letech Bessel Kok spoluzakládal společnost pro mezibankovní platby SWIFT

Rodina se přestěhovala do suterénu a sedmiletý Bessel musel matce pomáhat s penzionem. „Než jsem šel ráno do školy, musel jsem hostům připravovat snídaně a večer pomáhat matce s večeřemi, mít nádobí, uklízet. Od dětství jsem musel tvrdě pracovat,“ vzpomíná Kok. Tehdy se naučil nejen tvrdě, ale hlavně rychle a efektivně pracovat.

Základní a střední školu vystudoval bez jakýchkoli obtíží a v roce 1959 začal studovat politické vědy na univerzitě. „První dva roky studia nebyly příliš úspěšné, byl jsem zaneprázdněn studentským životem mnohem víc než vlastním studiem. Stal jsem se velmi politicky aktivním a připojil se k uskupení Polythea, což bylo levé křídlo marxistů. Byl jsem přesvědčen, že kapitalismus je ta nejhorší věc, jaká člověka v jeho dějinách potkala,“ říká Kok.

Žádný suchý „kravaťák“

Po dvou letech opustil politické vědy, pár měsíců se živil jako novinář v Německu a pak se zase vrátil na univerzitu do Nizozemska, kde začal studovat ekonomii. Stále věřil v socialismus, a proto se vypravil do Československa, aby zkoumal kolektivistické hospodářství. Chtěl o tom napsat oslavnou dizertační práci. JZD v Loděnicích u Prahy ho však z komunistické víry vyléčilo. Dizertaci nikdy nenapsal.

V sedmdesátých letech spoluzakládal společnost pro mezibankovní platby SWIFT. A tuto službu mimochodem jezdil zavádět i do tehdejšího Československa – do ČSOB. Stal se z něho kapitalista a úspěšný manažer. Nikdy však nebyl suchým „kravaťákem“, workoholikem, který řídí firmu od rána do noci. Z šedesátých let v něm zůstal duch bohémství a hédonismu, opojení životem a jeho krásou, láska k umění. Jedním z jeho koníčků byly a jsou šachy.

V devadesátých letech ho do České republiky přivedla práce pro konsorcium TelSource, zahraničního strategického partnera Českého Telecomu. Přestěhoval se do Prahy, kde si našel i novou ženu. Po dlouhé známosti se oženil se svou současnou ženou Martinou a před třemi lety se jim narodil syn Daniel.

Z Bessela Koka se na mnoho let stal jeden z nejdůležitějších mužů světového šachu

Po ukončení mise v Českém Telecomu pracoval Bessel Kok v telekomunikačním byznysu v Nizozemsku a na Ukrajině, ale stále žil a žije v Praze. Produkoval zde známou výstavu pokreslených krav Cow Parade, film o Nicolasu Wintonovi, pomáhá divadlu Archa a výstavní síni DOX. A poté, co ho jeho přítel Zdeněk Bakala požádal, aby mu pomohl s vydavatelstvím Economia, se vrátil k novinařině.

Prezident Velmistrovské asociace

Společnost SWIFT a později i Český Telecom pod jeho vedením sponzorovaly nejvýznamnější šachové turnaje osmdesátých a devadesátých let, na nichž hráli všichni světoví velmistři včetně Anatolije Karpova a Garryho Kasparova. Velmistři se do něho zamilovali, protože jim zajistil vysoké honoráře, turnajové sály přestěhoval do luxusních hotelů a ze špičkových velmistrů začal dělat celebrity. Proto ho zvolili prezidentem Velmistrovské asociace.

Z Bessela Koka se na mnoho let stal jeden z nejdůležitějších mužů světového šachu. Šachy pod jeho vedením sponzoroval i Český Telecom a EuroTel a díky němu přijížděli v devadesátých letech do Prahy nejlepší velmistři té doby.

Hrát šachy stejně jako pracovat se naučil v dětství. „Šachy mě naučil strýček Thus, když mi bylo asi devět let. Bydlel nedaleko od nás, dal mi první šachové lekce a docházel jsem k němu na šachy každou sobotu odpoledne. Zpočátku jsem se strýčkem samozřejmě prohrával, stovky partií v řadě. Asi po půl roce jsem dosáhl první remízy a dva měsíce poté poprvé vyhrál. A v ten okamžik se mnou strýček Thus přestal hrát šachy. Byl to vlastně divný člověk, co strašně nerad prohrával, prostě opravdový šachista,“ vzpomíná Bessel Kok.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč