Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bitva o ÚSTR ústí ve smutnou grotesku

  10:06

Bouřlivá situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů se jen tak neuklidní, největším poškozeným je česká historiografie.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zažil další z rušných dní – ředitelka Pavla Foglová odvolala dosavadní šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou. Učinila tak ihned poté, co tento bod na dnešní schůzi projednala rada ústavu.

Dění kolem ÚSTR si ve čtvrtek znovu vysloužilo pozornost médií. Tvůrci Hyde Parku České televize si pozvali předsedkyni rady ústavu Petruškou Šustrovou a bývalého ředitele Daniela Hermana, kteří se vzájemně obviňovali ze lži. Před vlastním pořadem navíc ČT v přímém přenosu odvysílala tiskovou konferenci, na níž radní ústavu Jan Bureš s ředitelkou Pavlou Foglovou se zděšením v hlase oznamovali, že v ÚSTR nebude v prosinci na výplaty, protože bývalé vedení zvedlo zhruba třiceti zaměstnancům mzdy, a navíc byly už vyplaceny odměny.

Celá záležitost ústí ve smutnou grotesku:

  • exředitel Herman nesouhlasí se svým odvoláním;
  • stejně jako ředitelka Archivu bezpečnostních složek Kukánová;
  • rada ústavu není schopna vyargumentovat své personální kroky;
  • jedny odbory v ÚSTR se bouří, druhé jsou zdrženlivé;
  • politická strana, která vládla ústavu skrze „své“ členy rady dodnes (ODS), obviňuje druhou stranu (ČSSD), že se po ní opičí (a samozřejmě, že se opičí);
  • někteří lidé jako Monika Pajerová (členka poradního kolegia bývalého ředitele Hermana) se vracejí do studentských let a demonstrují;
  • a aby toho nebylo málo  nebude prý už ani na prosincové výplaty... A to už je zlé.

Jinými slovy: všude v médiích samé politikum kolem ÚSTR (čímž se ústav bohužel stal), ale žádná věcná debata, co by se s touto institucí mělo dít v budoucnu. Zní to paradoxně, ale v čase, kdy poprvé po mnoha letech žijí česká média historickou institucí, jsou největším poraženým sami historici – ti totiž evidentně nikoho nezajímají.

Zkusme proto vrátit debatu o ÚSTR do patřičných, tedy odborných mezí. Ještě před několika měsíci ÚSTR nikoho nezajímal, jen pár zasvěcených by dokázalo vůbec rozklíčovat zkratku „ÚSTR“. Dnes na tuto instituci má „jasný“ názor každý, stejně jako dokáže „průměrný Čech“ složit fotbalovou reprezentační jedenáctku lépe než sám trenér.

Dění v ÚSTR jsme se věnovali v sérii článků, naposledy například:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...