Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bitva u Lipan a la developeři

  13:54

Rezidenční developeři Ekospol a Central Group se přetahují, kdo nabízí nejlevnější byty. Co bude dál?

 

foto: © isifa/MAFRA/Dan MaternaČeská pozice

Vzpomeňme si na doby před vypuknutím realitní krize: developeři zásobovali média zprávami o nových a nových projektech, mnohé z nich mylně označovali za luxusní, a doplňovali je kýčovitě zbarvenými vizualizacemi. S příchodem turbulentních dob zájem o koupi nového bydlení rapidně klesl, a tak ve zprávách z developerských firem převládaly informace o nabídkách bydlení za nejvýhodnější ceny. Nyní asi nastala další etapa vývoje – dle jednoho z pražských developerů právě probíhá poslední husitská bitva u Lipan. Co se bude dít dál?

Ve středu 18. září rozeslala developerská společnost Central Group tiskovou zprávu. Již v titulku informovala, že spouští další cenovou válku. Nové byty začíná prodávat od 1,1 milionu korun, rodinné domy od 3,9 milionu korun, a to vše prý „all inclusive“, tedy včetně DPH, parkovacího stání a sklepu, případně s balkonem, lodžií, terasou nebo předzahrádkou. Nemovitosti „za hubičku“ se nacházejí v Praze 10-Horních Měcholupech.

Aby lákadel nebylo dost, šéf Central Group Dušan Kunovský všechny potenciální kupce ujistil, že společnost garantuje nejlepší ceny svých bytů a domů. „Pokud klient najde srovnatelnou nemovitost s lepší cenou oproti naší nabídce, my cenu dorovnáme a navíc přidáme bonus ve výši 100 tisíc korun,“ upřesňuje Kunovský.

S tímto prostým sdělením se ale v Central Group nespokojili a svou exkluzivní nabídku porovnali s nabídkou v téže pražské lokalitě svého největšího konkurenta, jímž je firma Ekospol. V Central Group došli k výsledkům, že jejich nabídka je skutečně výhodnější, přestože na první pohled by se zdály ceny Ekospolu nižší. Central Group poukazuje na to, že na rozdíl od konkurence zveřejňuje ceny konečné včetně parkovacích stání a sklepů. A zatímco 3+kk u Ekospolu má výměru zhruba 65 metrů čtverečních, byty stejných dispozic od Central Group jsou minimálně o patnáct metrů čtverečních větší.

Co na to Ekospol?

Reakce Ekospolu na sebe nechala čekat pouhý jeden den. V úvodu tiskové zprávy děkuje firmě Central Group, že v té své věnuje Ekospolu celou polovinu obsahu. Dále rozporuje titulek, že byla odstartována další cenová válka. Dle Ekospolu se válka nekoná, ale jde prý o obdobu poslední husitské bitvy u Lipan, která proběhla v době, kdy již byl vítěz války znám.

Obrazné bitvy u Lipan se Ekospol už účastnit nechce, a sám sebe pasoval za vítěze války. Společnosti, jak sama tvrdí, se daří vyprodat prakticky všechny nové byty a je přesvědčena, že je „autorkou“ nejúspěšnějšího bytového projektu v české historii nazvaném Nové Měcholupy, který se nachází právě v této části Prahy. Právě tento projekt Central Group srovnává se svým, v němž slibuje nejlevnější byty a domy.

Společnost Central Group na tiskovou zprávu Ekospolu nereagovala.

Co developer, to jiné počty

Nehodláme dělat soudce mezi Ekospolem a Central Groupem. V jednom ale plně souhlasíme s tiskovým mluvčím Ekospolu Milanem Jankovským. Ten v závěru tiskové zprávy uvádí, že by rád „popřál všem zájemcům o nové bydlení jasnou mysl a dostatek času vyznat se v realitních nabídkách a marketingových chytácích developerů“.

Na odbyt jdou dle makléřů nejvíce malé byty a převládají prodeje nejlevnějších projektů pod 45 tisíc korun za metr čtverečníVyznat se v nabídkám developerů a porovnat je navzájem, může být skutečně složitým úkolem. Například i proto, že co developer, to jiný výpočet průměrné ceny za metr čtvereční. Někteří do celkových metrů čtverečních započítávají nejen výměru bytu, ale i plochu sklepa, garáže a balkonu, jiní rozlohu tohoto příslušenství dělí dvěma.

Statistická data za první polovinu letošního roku nicméně musejí řadu developerů v Praze potěšit. Mezinárodní realitní společnost Jones Lang LaSalle zveřejnila analýzu, z níž vyplývá, že v prvním pololetí se prodalo více než dva tisíce nových bytů, což představuje meziroční nárůst o dvacet procent. Mezi lokalitami, kde bylo uzavřeno nejvíce obchodů, dominují okrajové části Prahy, jako jsou Zličín, Horní Měcholupy, Vysočany nebo Kyje. Na odbyt jdou dle makléřů nejvíce malé byty a převládají prodeje nejlevnějších projektů pod 45 tisíc korun za metr čtvereční. Jones Lang LaSalle tvrdí, že v loňském roce tvořily přes 65 procent všech uzavřených obchodů. A do této kategorie spadají byty obou „válečníků“ – Ekospolu i firmy Central Group.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...