Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bližší pohled na firmu Alseda, která radila pražskému dopravnímu podniku

  6:02

Balík dokumentů, jež údajně svědčí o „vyvádění finančních prostředků“ z dopravního podniku, ukazuje zajímavý propletenec lidí a firem.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Když Nadační fond proti korupci (NFPK) minulý týden předložil balík dokumentů, které podle něj dokazují „vyvádění finančních prostředků“ z Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), ukázal na „skupinu osob jednajících ve shodě“. Ve dvou případech narážíme v dokumentech na vzájemně provázaný propletenec firem a jmen. Nakolik korektní, či nekorektní byly jejich obchody s dopravním podnikem, nechť vyšetří policie. Považujeme však za zajímavé na tyto vazby upozornit.

Pro přehlednost si stručně obě kauzy připomeňme: 

V případu vyvádění peněz z jízdenek DPP jde v zásadě o to, že dopravní podnik platil 34 haléřů za jeden lístek společnosti Neograph, která jízdenky dodává od roku 2008. Firma však z této částky posílala 17 haléřů společnosti Cokeville Assets, která s Neographem uzavřela v srpnu 2007 smlouvu – jejím předmětem bylo poskytnutí zprostředkovatelských služeb týkajících se zakázky DPP na dodávku jízdenek. Ještě předtím však v roce 2006 podepsal Peter Kmeť (jednající za Cokeville Assets) konzultační a poradenskou smlouvu s šedou eminencí středočeské ODS Ivo Rittigem. Z těchto smluv NPFK dovozuje své podezření, že miliony z jízdenek končí u Rittiga. Dotčení aktéři tvrzení protikorupčního fondu odmítli.
Podrobně jsme informovali v článku: Protikorupční fond udeřil na Ivo Rittiga

Smlouva mezi Alsedou a DPP (v pondělí o ní referoval též pořad Reportéři ČT), do které ČESKÁ POZICE nahlédla, se týkala poradenských služeb v oblasti instalace turniketů do metra. Kontrakt v lednu 2009 podepsali tehdejší ředitel Martin Dvořák (DPP) a Peter Kmeť (tentokrát za Alsedu). Odměna pro Alsedu činila 5,9 milionu korun, nad kteroužto částkou se leckdo pozastavuje.

Ekonomický ředitel DPP Ivo Štika k případu „turnikety“ ČESKÉ POZICI řekl: „Je to osmdesáti- nebo devadesátistránková precizní studie na téma, jak řešit tarifní systém. Je to jen jedna z komponent celého systému. Kdybyste viděl, jak je složité udělat jen projekt na téma zavedení turniketů, to je peklo. Bylo to několik let práce.“ A dodal, že výsledky vyplývající z analýzy firmy Alseda byly pro rozhodnutí DPP ve věci turniketů přínosné.

Pojďme se nyní podívat podrobněji na firmu Alseda, o které se již jednou čile hovořilo.

Miliardový tendr ČEZ

Jméno Ivo Rittiga se veřejně skloňovalo už v roce 2010 v souvislosti s firmou Alseda Data, která se v konsorciu velkých společností Telefónica O2, IBM, Hewlett-Packard a Altron ucházela o desetimiliardový tendr společnosti ČEZ na provoz a správu velké části informačních technologií (ČEZ se v září 2010 rozhodl tento tendr zrušit). Podle informací deníku MF Dnes vyjednával za firmu Alseda Data středočeský podnikatel Rittig a prý byl dokonce i jedním z iniciátorů celého projektu. Rittig vazbu na výše uvedenou firmu a údajné napojení na zakázku ČEZ popřel.

Alseda Data byla zapsána do obchodního rejstříku teprve v červnu 2009, tedy jen rok před zmiňovaným tendrem ČEZ. Jaká mohla být role této „minifirmy“ mezi ostatními „giganty“ v konsorciu? Podle mluvčího Telefóniky měla Alseda Data zajišťovat „individuální odborné poradenství“.

Češka s dánským občanstvím

Vlastníkem firmy Alseda Data je společnost Alseda s.r.o., kterou zase vlastní švýcarská společnost Eurozeta. Podle švýcarské databáze Moneyhouse.ch působila v managementu firmy v letech 2005 až 2010 Češka s dánským občanstvím Jana Lütken. Právě Jana Lütken figuruje také ve zmíněné smlouvě z roku 2006 mezi Ivo Rittigem a Cokeville Assets Inc., a to jako ředitelka firmy Cokeville.

Pro zajímavost připomeňme slovenskou kauzu z let 2008 a 2009, která se týkala prodeje přebytečných emisních povolenek a v níž se jméno Jana Lütken objevilo. Tehdejší vláda Roberta Fica v roce 2008 velmi nevýhodně prodala přebytečné emisní povolenky americké firmě Interblue Group, jejímž jednatelkou Jana Lütken byla. Kvůli skandálu tehdy museli odstoupit dva ministři Ficovy vlády. V lednu 2010 se ukázalo, že Lütken byla jedním ze dvou majitelů americké Interblue Group.

Ve vedení Eurozety působil (2005 až 2009) i Peter Kmeť, kterého s Rittigem pojí firma Salmia, již Rittig vlastní. V této společnosti byl Kmeť na přelomu let 2007 a 2008 členem představenstva. Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda Rittig nefiguruje i ve vlastnické struktuře firmy Eurozeta, Advokátní kancelář Šachta & Partners za Rittiga uvedla: „Ne a nikdy tomu tak nebylo. Nikdy s ní neměl ani žádný obchodní vztah.“

Ekonomický ředitel dopravního podniku hlavního města Štika ke spekulacím o podezřelém propletenci různých firem a osob řekl: „Zřejmě si necháme doporučit nějaký software, který nám tyto různé vazby odhalí. Ať se na to pak třeba přijdou podívat kluci z Transparency International. Budu rád, když už budeme mít pokoj a budeme se moci soustředit na práci, kvůli které tady jsme.“

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...