Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojí se strany sobotního útoku Anonymous?

  10:09

ČESKÁ POZICE zjistila, jak se politické strany připravují na údajně nejrozsáhlejší kybernetické protesty v dějinách ČR.

Maska Guy Fawkes, anglického katolíka-teroristy ze 17. století se stala ikonou hnutí Anonymous. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

V České republice se zřejmě schyluje k nejrozsáhlejším kybernetickým protestům v dějinách „českého“ internetu. V rámci operace Zánik chce hnutí Anonymous zítra – v sobotu 28. dubna – zaútočit na internetové stránky parlamentních stran a také na stranu Jiřího Paroubka Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21). Kyberprostoroví aktivisté své plány zveřejnili začátkem týdne na stránkách Peoplesliberationfront.net. Včera se pak na jejich oficiálním facebookovém profilu objevilo video, které plánovanou kyberprostorovou demonstraci vysvětluje:

ČESKÁ POZICE zjistila, jak jsou české politické strany na zítřejší útok hacktivistů připraveny:

ČSSD

„Nejsme ti, kteří nějakým způsobem dohodu ACTA horlivě schvalovali. Naopak jsme byli velmi zdrženliví a stavěli jsme se proti jejímu přijetí. Možná i proto jsme zatím nebyli obětí této skupiny a naše webové stránky v minulosti fungovali bez problémů,“ řekl ČESKÉ POZICI tiskový mluvčí ČSSD Martin Ayrer s tím, že webové stránky ČSSD jsou standardně zabezpečeny a strana nepřijímá žádná speciální opatření. „Věříme, že Anonymousové dokážou rozlišit, co která politická strana podporuje. My jsme ACTA nikdy nepodporovali a doufáme, že to zítra budou brát v potaz,“ je přesvědčen Ayrer.

ODS

„O tom útoku už nějakou dobu víme a samozřejmě se na něj připravujeme. Jakým způsobem vám ale neprozradím. Byl by to totiž ideální návod pro uskupení, jak nám uškodit. Nebudu naše kroky jakkoliv konkretizovat,“ sdělil tiskový mluvčí ODS Tomáš Bartovský. Dle něho jde v případě podobných akcí o nešťastně zvolenou strategii, která se dříve, či později obrátí proti útočníkům. „Ani ty minulé akce nezpůsobily zrovna pozitivní reakci veřejnosti,“ soudí Bartovský, dle něhož nemá cenu rozlišovat mezi tím, zda někdo někomu na web umístí nějaké vlastní sdělení anebo mu odcizí data.

Nutno podotknout, že ODS se v nedávné době stala oblíbeným terčem hacktivistického hnutí Anonymous. Naposledy údajně občanským demokratům odcizilo a následně zveřejnilo seznam členů ODS včetně rodných čísel a čísel mobilních telefonů. „V kauze odcizených dat právě probíhá šetření policie, a tak nemohu sdělovat žádné další detaily,“ okomentoval stav vyšetřování Bartovský. A dodal: „Uvidíme, jak ten zítřejší útok dopadne. Právními kroky jsme reagovali již v minulosti a nemohu vyloučit, že po nich sáhneme i teď.“

TOP 09

V topce o připravovaných útocích nic nevěděli. „Musím se přiznat, že informaci slyším poprvé teď od vás,“ přiznal se zástupce generálního sekretáře TOP 09 Jaroslav Poláček s tím, že okamžitě jde volat IT oddělení, aby se na útoky připravilo a případné škody byly co nejnižší. „Sám ale dobře víte, že když někdo opravdu chce, tak se mu ten běh stránek narušit podaří,“ podotkl Poláček.

Dle něho si však Anonymous nevybralo zrovna nejlepší den: „Zítra bude krásně a na našem webu ani noha. Že by si tam někdo četl vnitrostranické normy, s tím rozhodně nepočítám.“ Webovou stránku TOP 09 denně navštíví zhruba 1200 uživatelů, zítra jich však prý bude mnohem méně. Případný útok se proto dle Poláčka strany příliš nedotkne. „Smysl by to mělo, kdyby ty weby odstřelili třeba na tři dny, ale to se asi nestane,“ domnívá se Poláček, který aktivity Anonymous považuje za novou formu protestu.

„Někdo jde do ulic, někdo spustí DDoS útok. Dokud nenastane škoda, je to forma protestu. Když jdu demonstrovat je to OK, v okamžiku, kdy vytrhnu dlažební kostku, dostávám se na úplně jiný level.“ Jeden problém však s internetovými aktivisty přece jen má: „Štve mě ta neselektivnost, je hrozně nefér hodit celou politiku do jednoho pytle. Předpokládám, že jde vesměs o mladé lidi a ti by měli mít schopnost vyhodnocovat. Plošný útok je jen neúcta ke schopnosti myslet. Stádovost mi nikdy nebyla blízká.“

KSČM

Komunisté nepředpokládají, že by Anonymous zaútočili i na ně. Prý ke smlouvě ACTA vždy zaujímali velmi kritické stanovisko. „Přesto jsme firmu, která nám webové stránky spravuje, upozornili, aby s tím počítala a posílila bezpečnost webu,“ svěřila se ČESKÉ POZICI místopředsedkyně KSČM Věra Žežulková s tím, že na stránky strany jsou útoky vedené poměrně často a zatím vždy odolaly.

Nespokojenost veřejnosti s českou politikou prý sice chápe, nicméně v tom případě nerozumí, proč by měl být napaden zrovna komunistický web. „Chápeme, že proti některým krokům, které vládní koalice v současné chvíli dělá, se lidé cítí bezmocní a uchylují se i ke krajním řešením. Protesty občanů jsou ze strany vládní koalice bohužel zcela ignorovány. Stejně jako je zcela ignorována většinová nespokojenost obyvatelů, která se podle výzkumů pohybuje mezi 80 až 90 procenty,“ míní Žežulková, podle níž by rozumná vláda takové věci brala vážně.

Pocit bezmoci prý někdy pociťují i samotní komunisté. „Opozice je na tom ve sněmovně v současné chvíli obdobně jako občané,“ stěžuje si Žežulková. K zítřejším útokům se ale nepřidá, poněvadž kroky, které jsou v rozporu se zákonem, nepovažuje za správné.

Věci veřejné

Věci veřejné (VV) se ohledně zítřka cítí bezmocní. Zabezpečení stránek je prý velmi drahé, a pokud se někdo rozhodne, že vám naruší web, pak s tím stejně nic nenaděláte. „Naše IT specialisty upozorníme, aby byli ve střehu. Pokud ale někdo ty stránky bude chtít nabourat, tak je nabourá. Nemyslím si ale, že je to ten správný způsob, jak demonstrovat svůj názor,“ sdělila ČESKÉ POZICI tisková mluvčí VV Šárka Janouchová.

LEV 21

Zastánci hnutí Anonymous se zítra chystají napadnout i novou stranu Jiřího Paroubka LEV 21. Ta sice není zastoupena v parlamentu, nicméně, jak píší aktivisté na svém webu: „Nezapomněli jsme na pana Paroubka, před CzechTekem se neschová ani v nové straně.“

Paroubkovi lvi dle mluvčího Tomáše Sazima nějaká opatření udělali a věří, že stránky během zítřka nebudou mít problém útoky ustát. Kyberprostorové demonstrace sice Sazima nechce primárně odsuzovat, příliš se mu však nelíbí. „Je to pořád lepší, než kdyby vás někdo mlátil na ulici,“ je přesvědčen Sazima.  

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!