Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bravo! Slováci se postavili sanaci zadlužené eurozóny.

Slovensko

  10:56

Slovenský parlament si hlasování o změnách záchranného fondu eurozóny brzy zopakuje. Na kritickou nedokonalost eura však poukázal dokonale.

Úterní drama ve slovenském parlamentu, na jehož vyústění s hrůzou čekali nejen evropští byrokrati, ale i finančníci celého světa, skončilo nejen zamáznutím posílení záchranného fondu eurozóny (EFSF), ale i pádem tamní vlády. Přesto lze Slovákům poblahopřát a zvolat: Bravo!

Zatímco všechny ostatní ze 17 zemí platících eurem znovu pokorně otevřely pokladny a kývly na další utápění peněz daňových poplatníků v neudržitelném projektu, slovenští poslanci vyslyšeli přání svých voličů (téměř 40 procent z nich fond odmítá) a postavili se proti – ať už pohnutky jednotlivých parlamentních stran byly jakékoli.

„Naše strana zachránila evropským daňovým poplatníkům 350 miliard eur, které by jinak šly na záchranu soukromých bank,“ hlásal během parlamentní debaty Richard Sulík, šéf druhé nejsilnější vládní strany Svoboda a solidarita, na jejímž nesouhlasném stanovisku ztroskotalo navýšení EFSF ze 440 na 780 miliard eur. Garance Slovenska by se tím zvýšily na 7,7 miliardy eur.

Neprošlo teď, projde napodruhé

Sulíkova radost však s jistotou nebude trvat dlouho. Parlament si totiž po vyřešení vládní krize zřejmě v nejbližší době hlasování o takzvaném eurovalu zopakuje, ministerstvo financí již projednává potřebné procedury. A tentokrát lze očekávat souhlas, neboť opoziční sociální demokraté nezvedli ruku pro jen kvůli tomu, aby kabinet potopili. Navíc prý existuje dle rakouského ministra zahraničí Michaela Spindeleggera i jiná možnost: eurozóna by podle něj mohla využívat záchrannou síť EFSF i v případě, že se Slovensku její rozšíření nepodaří ratifikovat.

Vzdor tomu je třeba Slovákům za jejich odvahu postavit se evropské mašinerii poděkovat. Dokonale se jim totiž podařilo upozornit na jeden z klíčových systémových nedostatků celé měnové unie – absenci jednoduchého mechanismu, který by umožnil zavádět důležitá rozhodnutí pro fungování společné měny, aniž by bylo současně potřeba schválit je jednohlasně parlamenty všech 17 členských zemí – na jejich velikost nehledě.

Co lze očekávat teď? Vrcholní představitelé eurozóny zřejmě vyvinou na Slováky zvýšený tlak a posílení EFSF nakonec projde. Hrdinský čin nepočetného podtatranského národa se patrně nedočká následování a eurozóna se povalí dál – až k úplné destabilizaci a totálnímu rozvratu. Jen tu a tam se – s vidinou dalších miliard – dostaví jistá úleva. A spekulanti na burzách budou mít pré.

Krizi eurozóny se systematicky věnujeme v rubrice HOT TOP.