Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Bruselem vypráskaný děda Mráz: Miliardy pro vědce se zasekly

Evropa

  20:34

Sliby se nesplnily. Do konce roku neschválí Evropská komise ani jeden z velkých českých výzkumných projektů s rozpočtem nad 50 milionů eur.

Na pokusy v novém prostředí si vědci, kteří se těšili na dotace pro miliardová centra, budou muset počkat o pár měsíců déle. Může za to bruselská byrokracie, nebo čeští politici? foto: ©? BIOCEVČeská pozice

Měly to být úžasně štědré Vánoce. Roky práce, kterou vědci, úředníci a politici věnovali přípravě výzkumných center excelence, se měly zúročit před koncem roku. Schválení alespoň čtyř velkých projektů s rozpočtem nad 50 milionů eur veřejně přislíbil ministr školství Josef Dobeš (VV) s novým vrchním ředitelem sekce EU fondů Jaroslavem Kubou, ale nyní je jasné, že Evropská komise letos neschválí ani jeden. A nyní už jsou euroúředníci beztak na prázdninách...

„Do konce roku 2010 nebude stoprocentně schválen žádný z nich,“ potvrdil informace ČESKÉ POZICI Jan Kříž, ředitel Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který „vědecké“ miliardy administruje. Oproti očekávání měl k projektům desítky připomínek odbor DG Competition, který zkoumá, zda nedošlo k nepovolené veřejné podpoře. „Odpověděli jsme na dotazy, děláme maximum, aby byly projekty co nejdříve schváleny,“ říká Kříž, jehož práci kladně hodnotí i žadatelé.

Dočkají se vědci v lednu 2011?

V očekávání evropského štemplu byl především superlaser ELI za 6,7 miliardy korun a projekt udržitelné energetiky SUSEN v Řeži, které jako první společně odešly v červnu na schválení do Bruselu. Jenže právě provázanost řežského projektu za 2,5 miliardy s energetickou společností ČEZ mohla přinutit úředníky, aby zbystřili a kladli otázky. Termíny realizace se tedy dále odkládají, což může způsobit nejednu potíž; prvním potvrzeným bude zřejmě laser ELI někdy během ledna.

„Je vidět, že MŠMT pozbylo institucionální paměť,“ říkají kritici odkladů

„Je vidět, že ministerstvo školství pozbylo onu institucionální paměť. Jde o věci, které byly již dávno vyřešené. Stačilo vyslat do Bruselu velkou ,šajbu‘ – ideálně ministra nebo náměstka, který by to vyřídil,“ říkají zdroje, jež jsou obeznámeny s původním vedením tohoto operačního programu. Právě personální změny ministerstvo tvrdě zasáhly. Naopak noví lidé v resortu tvrdí, že jde o zbytečné euroúřednické výmysly a obstrukce.

Nicméně dobrou zprávou je jedna cesta opačným směrem - biomedicínské centrum BIOCEV brzy poputuje ke schválení do Evropské komise. „Všechno máme hotovo. Projekt jsme předali ministerstvu, jež by mělo BIOCEV odesílat ještě před koncem roku 2010,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Václav Pačes z Akademie věd ČR. „Ano, je to tak. Očekáváme odeslání 28. prosince,“ říká ředitel Kříž.

Šest velkých projektů

  • Extreme Light Infrastructure (ELI), Dolní Břežany – 6,7 mld.
  • Central European Institute of Technology (CEITEC), Brno – 5,3 mld.
  • Sustainable Energy Project (SUSEN), Řež – 2,5 mld.
  • International Clinical Research Centre (ICRC), Brno – 2,5 mld.
  • Biotechnology and Biomedicine Centre (BIOCEV), Vestec – 2,3 mld.
  • IT4Innovations (IT4I), Ostrava – 1,9 mld.

Tím by byla šestice velkých projektů kompletní: v Bruselu už čekají kromě ELI a SUSENu ještě multioborový CEITEC, medicínské ICRC a superpočítač IT4Innovations. Celkem v nich jde české vědě o 21 miliard korun.

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...