Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brutální výbuch Pickovy femme fatale

  8:36

Mira Třebická, ředitelka odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany ČR, se zapsala do učebnic krizové komunikace.

foto: © ČTK, http://www.mocr.army.cz - montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu Česká pozice

Česko nyní řeší drama, v němž hrají velkou roli dvě selhání: diletantismus a osobní vztah k nadřízenému. Po neuvěřitelném úkolování generálů Vojenského zpravodajství ze strany úřednice a někdejší účetní Jany Nagyové se vkrádá mimo jiné otázka: Jak musejí být ostré ženy, jež komandují zkušené vojáky?

Jednu tvrdou lekci udělila všem expertům v pondělním zpravodajství ČT24 ředitelka odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany České republiky Mira Třebická, která se rázem zapsala do dějin marketingové komunikace. Karmínovým a tučným písmem. Sláva je to zasloužená, takže si na událost dovolujeme upozornit a přidat i kontext.

Na pozdrav moderátorky Barbory Kroužkové vyštěkla ředitelka jen zlověstné „Dobrý den!“ A pak to začalo; na slušný dotaz, jak ministr záležitost prošetřoval, vytryskla arogantní sprcha: „Ne. Sdělím vám jediné, sdělím prohlášení ministra Vlastimila Picka, a to zní…,“ začala Třebická s několika přebrepty číst vyjádření k dočasným suspendacím zpravodajců Milana Kovandy a Jana Pohůnka. Text je dodatečně k nahlédnutí na webu Army.cz, ale číst se nám to zkrátka nechce – raději se znovu podíváme, jak to v reálu vypadalo:

Šokovaná moderátorka nechtěla slyšet prefabrikované Pickovo vyjádření; chtěla další informace. Jenže marně. „Já myslím, že tohle stačilo. Víc vám neřeknu. Nashledanou,“ pronesla rázná ředitelka Třebická (asi zvyklá poroučet) a položila telefon. Zbylo po ní jen pípání...

Člověk by čekal, že profesionálně připravení ředitelé odborů budou v situaci, kdy je ohrožena reputace celé rozvědky, ba celé země, citliví a udělají vše až po rozkrájení na nudličky, aby svůj pokaňkaný (a to je ještě milý eufemismus!) resort ochránili. Být vstřícný a působit otevřeně – tak nějak by to asi poradili paní Třebické odborníci na krizovou komunikaci, zvláště v takhle švihlé krizi.

Analogie vztahu Nečas-Nagyová i na obraně?

Anebo je to jinak. Paní Mira Třebická prostě profesionálka není, protože se na své místo dostala za jiné zásluhy; patrně má stejně jako Nagyová opravdu blízký vztah ke svému šéfovi, v tomto případě ministrovi, jak ČESKÁ POZICE v květnu informovala. Do funkce nastoupila letos 22. dubna, když vystřídala dřívější ředitelku Janu Malíkovou, jak uvedla tehdejší tisková zpráva.

„Z rozhovorů se šesti současnými i bývalými vedoucími zaměstnanci ministerstva obrany vyplynulo, že ministr Picek a Třebická spolu mají důvěrný vztah; poměr ministra s jeho podřízenou je v resortu obrany veřejným tajemstvím. Picek ani šéfka odboru Třebická na otázky týkající se jejich vztahu ČESKÉ POZICI neodpověděli,“ uvedli jsme v článku s titulkem Femme fatale ministra Picka. Komentovat to bylo pro Třebickou „pod úroveň“.

Reportér ČESKÉ POZICE: Ve státní správě demokratického státu je nepřijatelné, aby politik do postů, o nichž rozhoduje, obsazoval osoby, s nimiž navázal důvěrné vztahyČlánek zavánějící prý bulvárem doplnil reportér Martin Shabu vysvětlujícím komentářem, z nějž je v kontextu nejnovějších událostí vhodné citovat: „Ve státní správě demokratického státu je nepřijatelné, aby politik do veřejných postů, o nichž rozhoduje, obsazoval rodinné příslušníky a osoby, s nimiž navázal či navazuje důvěrné vztahy. Pokud se ministr rozhodne povýšit milenku do funkce, je to důvod pro jeho okamžitý odchod z úřadu.“

Ke své kvalifikaci sama Třebická uvedla, že se v PR branži pohybuje od roku 1994 a díky práci na generálním štábu i na ministerstvu obrany má velmi dobrý přehled o fungování komunikačního odboru. Možná, ale o fungování v krizi a reakci médií toho asi moc netuší.

Po pondělním „výbuchu“ komunikační manažerky Třebické není od věci vážně uvažovat o ukončení jejího pracovního poměru, ať už je to všelijak. Toto expozé totiž zafungovalo přesně opačně, než by krizová komunikace měla – přineslo zájem o další potenciální průšvih ve svěřeném oboru, o ní: Jaká je kromě práce na několika tiskových odděleních kvalifikace této paní? Jaké asi dostává za takovou práci odměny? Byla protežována, aby vedla šedesátku lidí?

Po tragikomicky špionážních poznáních ve vztahu Nečas-Nagyová se už bojíme zeptat, kdo vlastně velí na ministerstvu obrany. A možná se nebojíme sami: kdo ví, co už bude jednou hodnoceno jako korupční jednání!

Související články ČESKÉ POZICE: