Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budoucí náměstkyně ministra zahraničí USA dobře zná Evropu i Německo

  17:09
Současná prezidentka think tanku German Marshall Fund Karen Erika Donfriedová je kandidátkou prezidenta Joea Bidena na post náměstkyně ministra zahraničí USA pro evropské a eurasijské záležitosti. Při výběru nového amerického velvyslance v Praze bude mít Donfriedová bezesporu silné slovo.

Budoucí náměstkyně amerického ministra zahraničí pro evropské a eurasijské záležitosti Karen Erika Donfriedová foto: Alchetron.com

USA sázejí na Německo

Minulý týden jsem se ptal několika dobře informovaných lidí, zda nevědí, koho pošle vláda nového amerického prezidenta do Prahy za velvyslance. Odpovědi byly stejné – nikdo nic konkrétního neví, výměna se prý odehraje na podzim, nejspíše v listopadu. O novém velvyslanci USA kromě Joe Bidena (78) a jeho viceprezidentky Kamaly Harrisové (56) bude spolurozhodovat ministr zahraničí Antony Blinken (59) a jeho náměstek, který má na starosti evropské a eurasijské záležitosti.

Karen Erika Donfriedová zřejmě bude prosazovat progresivní témata, jako je vytvoření transatlantické zóny volného obchodu, prohloubení integrace Evropské unie, co nejliberálnější přístup k nelegálním migrantům do EU, klimatická agenda, otázky spojené s genderovou problematikou, co největší podpora Ukrajiny a tvrdá kritika křesťanskodemokratických a pravicových politiků, kteří vládnou v Polsku či v Maďarsku

Nedávno přišla z Washingtonu zpráva, že tento pro Česko důležitý post získá Karen Erika Donfriedová (58). Budoucí náměstkyně amerického ministra zahraničí byla v minulých sedmi letech, od dubna 2014, prezidentkou společnosti German Marshall Fund (GMF), nejvýznamnějšího amerického think tanku zaměřeného na Německo a Evropu. Jde o instituci poskytující granty na podporu spolupráce a porozumění USA a Evropy.

Nejštědřejšími sponzory GMF jsou německé, švédské a norské ministerstvo zahraničí, Robert Bosch Stiftung, Sandler Foundation ze San Franciska a americká agentura pro mezinárodní rozvoj USAID. Nová náměstkyně nejspíše bude pokračovat v kurzu, který nastavil prezident Barack Obama. Donfriedová, která pro GMF začala pracovat před 20 lety, studovala na Mnichovské univerzitě. Biden učinil dobrou volbu – Donfriedová Evropu a její nejvýznamnější zemi Německo zná více než dobře a dokáže najít na mapě i Česko.

Co od ní lze očekávat? Můžeme se mýlit, ale bude se snažit prosazovat progresivní témata, jako je vytvoření transatlantické zóny volného obchodu, prohloubení integrace Evropské unie, co nejliberálnější přístup k nelegálním migrantům do EU, klimatická agenda, kterou tlačí zelená kandidátka na post kancléřky Německa Annalena Baerbocková, otázky spojené s genderovou problematikou, co největší podpora Ukrajiny a tvrdá kritika křesťanskodemokratických a pravicových politiků, kteří vládnou v Polsku či v Maďarsku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!