Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Češi volají na tísňovou linku častěji. Bojí se bomby

  17:20
Dřív obyvatele Česka taška pohozená na ulici moc nevzrušovala, ale jak v Evropě přibývá teroristických útoků, citlivost na podobné podněty roste, i když tu na rozdíl od Francie nebo Velké Británie panuje klid.

Václavské náměstí uzavřené kvůli hrozbě výbuchu. foto: MAFRA - Jiří MEIXNER

Na pražském hlavním nádraží způsobilo minulou středu zmatek podezřelé zavazadlo. Kvůli kufru, ke kterému chyběl zjevný majitel, se zastavil provoz vlaků na 102 minut, což zkomplikovalo dopravu v celé republice.

Podobných případů v poslední době přibývá. Mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová potvrzuje, že citelně roste frekvence volání na tísňovou linku. Podobných věcí, jako je opuštěné zavazadlo, si Češi v poslední době mnohem víc všímají. A volají o pomoc. Dřív je taška pohozená na ulici nebo ve vestibulu moc nevzrušovala, ale jak v Evropě přibývá teroristických útoků, citlivost na podobné podněty roste i v České republice, i když tu na rozdíl od sousedního Německa, Francie nebo Velké Británie panuje klid.

„Lidé začínají být důslednější, všímají si věcí, kterých si před tím nevšímali, což je dobře. Řadě věcí se tak dá předejít,“ řekla LN policejní mluvčí Eva Kropáčová.

S výhrůžkami se potýkají i soudy

Přesnými čísly policisté nedisponují, protože v evidenci se promítnou jen ta hlášení, která hlídka po příjezdu vyhodnotila jako reálné nebezpečí, a tudíž povolala na pomoc pyrotechnika. O trendu nicméně hovoří Koncepce rozvoje Policie České republiky do roku 2020. „V oblasti působnosti pyrotechnické služby se postupně zvyšuje intenzita výjezdů v návaznosti na rostoucí počet výhrůžných oznámení o uložení bomby, stejně tak jako rostoucí počet oznámení či nálezů podezřelých předmětů,“ píše se v dokumentu, který mají LN k dispozici.

S výhrůžnými oznámeními o uložení bomby se poslední dobou častěji potýkají také soudy. Evakuovat soudní budovu a přerušit jednání se kvůli podezření muselo za poslední půl rok pětkrát.

Že se otevřené oči občanů vyplácejí, dokládá třeba příběh z roku 2011. Tehdy se potvrdilo podezření, že je výbušnina v pražském obchodním domě Ikea na pražském Zličíně.

Nejčastěji lidé volají kvůli odloženým kufrům, cestovním taškám nebo příručním taškám na notebook. V takových případech na místo vyjíždí hlídka, která se nachází nejblíže. Dospěje-li k podezření, že ohrožení životů je reálné, přichází na řadu pyrotechnik. „Když policista vidí, že jde o igelitku, je otevřená, je do ní vidět a je jasné, že jde o planý poplach, pak pyrotechniky nevolají. Ale v 99 procentech to samozřejmě lze na místě odhalit jen velmi těžko,“ vysvětlila Kropáčová.

Že se otevřené oči občanů vyplácejí, dokládá třeba příběh z roku 2011. Tehdy se potvrdilo podezření, že je výbušnina v pražském obchodním domě Ikea na pražském Zličíně. Zvýšená opatrnost, k níž Češi dospěli, je vzhledem k pocitu ohrožení pochopitelná a oprávněná. To už ale neplatí u druhého trendu – nárůstu telefonátů, v nichž někdo vyhrožuje, že uložil bombu na frekventované veřejné místo. Třeba do banky, na nádraží nebo do obchodního domu. To vyplýtvá jen peníze a energii bezpečnostních složek.

Například koncem května musela evakuovat policie 350 cestujících z vlaku na olomouckém nádraží, protože anonym nahlásil, že je v něm bomba. Manévry probíhaly za uplynulý rok také v Třebíči, Domažlicích nebo Pardubicích. A to je jen část výčtu.

Když to vypadá vážně, místo se musí ohraničit a evakuovat. Pyrotechnik pak pro odstranění případné výbušniny může použít například robota, který ji přemístí do speciálního přivezeného kontejneru. Ten se i s výbušninou převáží na bezpečné místo.

Za šíření poplašné zprávy přitom hrozí dva roky vězení. V případě, že jde o výhrůžku směřovanou na školu, nemocnici či firmu, jsou to i tři roky. Pokud je zásadně narušen chod instituce, hrozí pachateli až pět let za mřížemi.

Za šíření poplašné zprávy hrozí dva roky vězení. V případě, že jde o výhrůžku směřovanou na školu, nemocnici či firmu, jsou to i tři roky.

To by se přitom mohlo týkat i soudů, které se s výhrůžnými oznámeními často potýkají. Jenom za první letošní půlrok musely být justiční budovy evakuovány pětkrát. Loni to bylo sedmkrát za rok, v roce 2015 šestnáctkrát.

„Jakékoliv oznámení o uložení nástražného výbušného systému na soudech považujeme za pravdivé, dokud ho policie svým šetřením nevyloučí. Tím a následnou evakuací osob vznikají samozřejmě komplikace spojené s přerušením běžného výkonu práce soudu, včetně přerušení probíhajícího jednání,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman.

Nový vůz pro policii

Policie chce jak kvůli výhrůžným telefonátům o uložení bomby, tak kvůli čím dál častějším hláškám o podezřelých předmětech pořídit další vozidlo k výjezdům pyrotechnické služby. V tuto chvíli podle Kropáčové policie vlastní jedno, do budoucna je potřeba pořídit ještě záložní.

Modernizovat musejí ochránci zákona také v souvislosti s novinkami, se kterými už běžně útočníci pracují v zahraničí. „S ohledem na vývoj bezpečnostní situace je třeba počítat s rostoucí hrozbou použití chemické, biologické, radioaktivní a nukleární látky ve spojení s výbušninou, jež mohou být použity například jako nástražný výbušný systém,“ uvádí se také v policejní koncepci. Takzvané špinavé bomby se v České republice podle Kropáčové zatím objevují jen zřídka. Nicméně celosvětově se jedná o hrozící nebezpečí.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....