Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česká aukce kmitočtů: Podívejme se i do Nizozemska a Kanady

Evropa

  9:13

Nizozemská aukce je obrazem toho, co se v Česku může stát, kanadská inspirací pro politickou reprezentaci, píše radní ČTÚ Ondřej Malý.

4G LTE (ilustrační obrázek). foto: Alessandro CanuČeská pozice

Ve čtvrtek 15. srpna vyhlásil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) novou aukci kmitočtů. Jejím cílem je kromě přilákání čtvrtého operátora také rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu 4G (LTE), který by umožnil prakticky plnohodnotné připojení k internetu prostřednictvím mobilního telefonu. (Předchozí aukci ČTÚ zastavil 8. března – důvodem byly příliš vysoké nabídky operátorů, které už podle úřadu nebyly ekonomicky reálné a znamenaly by nasazení vysokých cen služeb a zpoždění při budování sítí.)

Právě odstartovaná aukce volných kmitočtů má potenciál změnit na příštích patnáct let trh, pokud se tedy Českému telekomunikačnímu úřadu zdaří na druhý pokus kmitočty prodat,“ píše člen Rady ČTÚ Ondřej Malý. Čeští spotřebitelé by podle něj měli pozorně sledovat situaci ve dvou zemích – Nizozemsku a Kanadě. „První je obrazem toho, co se v Česku může stát. Druhá inspirací pro politickou reprezentaci,“ dodává Malý.

Nizozemsko: Stát měl radost

V Nizozemsku proběhla aukce loni v prosinci a země získala od operátorů 3,8 miliardy eur, což bylo přibližně osmkrát víc, než tamní regulátor očekával. Stejně jako v českém případě došlo k vyhrazení části spektra pro nového hráče; aukce ale byla nesrovnatelná v tom, že operátoři zčásti dražili i spektrum, které drželi a u nějž jim vypršelo oprávnění k jeho využívání – dražili tedy své setrvání na trhu.

Aukce vyvolala kritiku Evropské komise. Eurokomisařka Neelie Kroesová vyjádřila obavy o finanční zdraví operátorů, kteří vydají takto dramatické částky na frekvence. Nicméně stát měl radost.

V aukci v pásmu 800 MHz, které je klíčové pro nasazení vysokorychlostního mobilního internetu LTE, vyšel zcela naprázdno jeden ze současných tří operátorů, a to T-Mobile. Spektrum si zajistily bývalý monopolista KPN, Vodafone a nový hráč Tele2. Ten již před aukcí působil na nizozemském trhu jako virtuální operátor a kromě pásma 800 MHz, které zaručuje plošné pokrytí země, má k dispozici i pásmo 2600 MHz, které je vhodné jako kapacitní „dokrytí“ tam, kde se najednou pohybuje větší množství zákazníků.

Žaloby, ale také útok na ceny

Po necelém tři čtvrtě roce od aukce je situace následující: trojice operátorů svorně výsledky výběrového řízení zažalovala u soudu, přičemž ministerstvo, pod nějž telekomunikace spadají, to lakonicky komentovalo slovy, že „žádná aukce podobného rozsahu se ještě v naší historii neobešla bez právních sporů“.

Nizozemský trh je vyloženě zralý na síťového hráče, který dokáže vyzvat zkostnatělé struktury současných operátorů a nabídnout kvalitní službu za rozumnou cenuMezitím se ale nově vstupující hráč činí. Tele2 v polovině srpna uzavřel smlouvu o sdílení infrastruktury s T-Mobilem, zajistil si možnost využívat jeho 2G a 3G síť (tzv. národní roaming) a ohlásil útok na nizozemský trh. „Musíme investovat v Nizozemsku stovky milionů do sítě. Nebudeme to dělat jenom pro pár procent tržního podílu,“ řekl agentuře Reuters v rozhovoru šéf operátora Günther Vogelpoel. 4G tarify současných operátorů označil za předražené a data plánuje Holanďanům prodávat za výrazně nižší ceny. Zdá se také, že obavy Evropské komise z toho, že by operátoři po „vyšťavení“ v aukci neinvestovali, jsou liché – výrazně chce do stavby sítě LTE šlápnout i KPN.

Nizozemsko – stejně jako Česko – nepatří v EU mezi nejlevnější země, naopak v žebříčcích měřících ceny volání a dat podle různých spotřebních košů v zemích OECD se umisťuje pravidelně v nadprůměru. Trh je tedy vyloženě zralý na síťového hráče, který dokáže vyzvat dosti zkostnatělé struktury současných operátorů a nabídnout kvalitní službu za rozumnou cenu.

Přesně to by se mohlo stát v Česku, které se v cenových srovnáních pohybuje tu o dvě místa pod, tu o místo nad Nizozemskem. Nový operátor, který nabídne přátelštější a kvalitnější služby a nižší ceny, může pořádně zahýbat trhem – podobně jako Oskar v roce 2000, než se uklidnil a přijal specifičnost (čti radostné dření zákazníků až na kost) českého trhu.

Kanada: Silná trojice

Kanadští operátoři patří mezi nejziskovější na světě a Kanada se zároveň umisťuje v žebříčcích sledujících ceny volání trvale na horních příčkáchSituace v České republice je až překvapivě podobná situaci v Kanadě. Obě země sdílí oligopol trojice operátorů s celoplošným pokrytím – jen místo českých dcer Telefóniky, T-Mobilu a Vodafonu telefonují Kanaďané se svými vlastními operátory Telus, Bell a Rogers, přičemž každý má mezi sedmi až osmi miliony mobilních zákazníků. Velcí operátoři mají mezi sebou rozdělenou drtivou většinu klientů – největší „malý“ operátor Wind má něco přes 600 tisíc klientů, což je ani ne desetina toho, co nejmenší „velký“ operátor Bell.

Kanadští operátoři patří mezi nejziskovější na světě a Kanada se zároveň umisťuje v žebříčcích sledujících ceny volání trvale na horních příčkách, což známe i z Česka. Donedávna tam běžně operátoři uzavírali smlouvy na tři roky a před měsícem dokonce všichni svorně zdražili asi o dvacet procent většinu svých tarifů, když jim tříleté smlouvy místní regulátor zatrhl.

Konkurenční boj se v Kanadě tolik nepěstuje, malí operátoři nemohou nabídnout zajímavější ceny, protože při vycestování mimo jejich síť například do sousední provincie musí „velké trojce“ platit vysoké poplatky za vnitrostátní roaming.

Nyní se bude dražit v Kanadě spektrum v pásmu 700 MHz, což je v podstatě totéž jako naše spektrum 800 MHz. A kanadská vláda se rozhodla, že za účelem zvýšení konkurence neumožní trojici operátorů dražit větší množství spektra než jeden „blok“ ze čtyř nejatraktivnějších (celkově je bloků sedm). Tím v podstatě garantuje nově vstupujícímu operátorovi minimálně jeden blok, spíše se ale očekává, že nováček získá dva.

Novým operátorem v Kanadě by měl být americký Verizon Wireless, od kterého se vstup na trh očekává jednak v aukci, jednak je možné, že ještě dříve koupí jednoho či dva menší lokální mobilní operátory, kteří jsou na prodej. Verizon, kapitálově velice silný konkurent z USA, by nakonec mohl akvizicemi a aukcí získat tolik spektra, kolik trojice současných operátorů naakumulovala v průběhu více než dvaceti let své existence.

Co volič, to telefon

Telus, Rogers a Bell – podobně jako čeští operátoři – proti postupu vlády protestují. Vzhledem k tomu, kolik miliard dolarů je v sázce, se bitva rozhodně nevede v rukavičkách.

Operátoři spustili obří kampaň na internetu Fair For Canada a ve všech médiích, vyžadují „férové podmínky“ a chtějí, aby je národ miloval za to, že investovali do svých sítí. Varují před nájezdníkem z Ameriky, který nebude brát ohled na kanadské zájmy. A také se snaží tvrdit, že Verizon nebude investovat do odlehlých lokalit a jeho vstup na kanadský trh bude znamenat odliv pracovních míst přes jižní hranici do USA. Což je poněkud drzé prohlášení – všichni tři operátoři totiž zlikvidovali velkou část zákaznické podpory v Kanadě a poskytují ji s pomocí asi třech tisíc Filipínců, respektive Indů.

Jejich marketingová aktivita ale narazila a operátoři výrazně prohrávají u veřejnosti. Na internetu se už objevily „protikampaně“, na nichž lidé sdílí příšerné zážitky se svým operátorem, jako například #Four4Canada. Podle průzkumů veřejného mínění si 71 procent Kanaďanů myslí, že vstup Verizonu bude pro spotřebitele dobrou zprávou, a 65 procent míní, že to bude dobré i pro celé telekomunikační odvětví. Spravedlivě je ovšem nutné uvést, že v jiném průzkumu objednaném operátorem Bell uvedlo 81 procent Kanaďanů, že by vláda neměla zvýhodňovat ani domácí, ani americké společnosti.

Konzervativní vláda vsadila na oprávněnou domněnku, že s pomocí vyšší konkurence se ceny sníží, a z telekomunikací si udělala politické témaKonzervativní vláda jasně dala najevo, že v aukci bude pokračovat podle původních podmínek – a jak řekl ministr průmyslu James Moore, na „nepoctivý lobbying“ tří velkých operátorů nepřistoupí. Vláda si totiž dobře uvědomila, že každý volič telefonuje a všichni si pochopitelně stěžují, že telefonují draho a za své peníze dostávají poměrně „šmejdské“ služby. Vsadila tedy na oprávněnou domněnku, že s pomocí vyšší konkurence se ceny sníží, a z telekomunikací si udělala politické téma.

Konzervativci dokonce spustili propagační web Consumers first, na němž útočí na „mýty“, které velcí operátoři o aukci šíří. Konzervativci si tak – pokud jim to vyjde – připravují dobré předmostí pro federální volby v říjnu roku 2015, ve kterých se budou snažit o čtvrté volební vítězství v řadě. Především proti liberálům s charismatickým lídrem Justinem Trudeauem, kteří v průzkumech zatím vedou, se jim bude hodit každá pozitivní zpráva.

Čeští operátoři zcela jistě neřekli připomínkami zaslanými ČTÚ, různými nótami vládě a stížnostmi k Evropské komisi poslední slovo a možná se po vzoru těch kanadských také rozhodnou pro nějaký ten strašící marketing.

Co na to čeští politici?

Bude jistě zajímavé sledovat, jak se politici v Česku postaví k nyní běžící aukci, která má potenciál zasáhnout peněženku naprosto každého jednoho z jejich voličů. Telekomunikace a internet se do volebních programů ani předvolební rétoriky nikdy nedostaly. Třeba to v turbokampani, která nás čeká, bude jinak.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...