Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česká ostuda: Brusel žádá informace z policejního vyšetřování eurofondů

Evropa

  14:18

Evropská komise dala Praze ultimátum: Do listopadu dejte do pořádku chyby v čerpání dotací, jinak máte s unijními penězi utrum!

Češi nejsou jediní, vůči jejichž čerpání dotací má Brusel výhrady. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Bruselským úředníkům se nezamlouvá, jak se u nás zadávají veřejné zakázky, spokojeni nejsou ani se systémem kontroly projektů podpořených z EUČESKÉ POZICI se pořadilo získat zápis z nedávného jednání úředníků českých ministerstev pro místní rozvoj a financí s představiteli Evropské komise. Obsahem dokumentu je i seznam devíti úkolů, jimiž Brusel podmiňuje další čerpání peněz z evropských fondů. Češi mají například poskytnout euroúředníkům informace z policejního vyšetřování Petra Kušnierze, šéfa Úřadu rady regionu Severozápad v Ústí nad Labem, který se potýká s obviněním, že nezacházel se svěřenými penězi z EU tak, jak měl. Pokud se Praha nepolepší do listopadu, hrozí, že se přísun unijních dotací pozastaví.

Na schůzce, která se konala 9. června v Bruselu, zazněla stará známá věc: Česko má v systému čerpání evropských dotací nepořádek. Jak již ČESKÁ POZICE v dubnu informovala, unie má výtky k pěti operačním programům – Životní prostředí, Výzkum a vývoj pro inovace, Doprava, Podnikání a inovace a Regionální operační program Severozápad. Bruselským úředníkům se například nezamlouvá, jak jejich čeští kolegové zadávají veřejné zakázky. V řadě případů nejsou spokojeni ani se systémem kontroly projektů podpořených z peněz EU.

Unie má proto pro Čechy devítku úloh, jejichž splněním podmiňuje další čerpání fondů:

Domácí úkoly pro Česko:
  1. Zorganizování bilaterálního setkání s Evropskou komisí k problematice auditní činnosti;
  2. zaslání přehledu aplikovaných korekcí v případě udělování výjimek u OPPI;
  3. zaslání popisu procedury výběru projektů technické asistence OPPI, a to včetně ujištění, že hodnotitel projektů není zároveň jeho realizátorem (do dvou týdnů);
  4. zaslání písemného prohlášení, že projekty technické asistence nebyly součástí žádostí o platbu u OPPI;
  5. zaslání písemného ujištění ČR, že je připravována metodika pro auditování oblasti finančního inženýrství;
  6. uspořádání videokonference k operačnímu programu Doprava (OPD) před setkáním s Evropským účetním dvorem;
  7. předložení seznamu zjištění ze zprávy Evropského účetního dvora k OPD, které jsou z pohledu ČR považovány za neobhajitelné, a identifikovat potenciální nezpůsobilé výdaje;
  8. zaslání konkrétních kroků, které byly realizovány v souvislosti s Regionálním operačním programem Severozápad a přehledu preventivních kroků u neobhajitelných opatření v OPD;
  9. zaslání konkrétních opatření ke zlepšení oblasti zadávání veřejných zakázek.

Daniel Braun, první náměstek ministra pro místní rozvoj, ČESKÉ POZICI řekl, že diskuse s Evropskou komisí pokračuje. Česko se snaží svůj postup zástupcům EK vysvětlit. Podle Brauna Brusel doposud zastavil dotace pouze v operačním programu Podnikání a inovace (OPPI), který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Mluvčí úřadu Pavel Vlček k tomu doplnil: „Nejde o výjimečnou událost, ..., obdobně Evropská komise přistupuje i k dalším zemím, například Polsku, ale i Velké Británii.“

Kontrola s mezerami?

Materiál z červnového setkání českých a bruselských úředníků uvádí, že Evropská komise očekává vysvětlení v oblasti auditu projektů takzvané technické asistence u OPPI. Komise kritizuje, že česká strana nesplnila požadavek na kontrolu minimálně deseti projektů. Komise proto navrhuje prověření deseti až dvaceti největších projektů technické asistence.

MPO však tvrdí, že EK žádala o zpětnou kontrolu vhodného vzorku projektů, aniž původně stanovila konkrétní hranici. Teprve při osobním jednání 9. června v Bruselu se prý objevil požadavek prověřit deset až 20 projektů. „Na to MPO reagovalo návrhem 15 projektů, které finančně tvoří přes 20 procent celkové alokace technické pomoci, projekty budou předloženy v nejbližších dnech komisi k odsouhlasení,“ vysvětlil Vlček.

Komise rovněž žádá ujištění, že hodnotitel projektů není zároveň jeho realizátorem. MPO takovou praxi popírá.

Škraloupy i jinde

Evropská komise se rozhodla postupovat razantněji vůči členským zemím, které porušují unijní rozpočtová pravidlaEuroúředníkům se nelíbí umělé dělení veřejných zakázek a dodatečné práce v projektech hrazených z operačního programu Doprava, jenž spadá pod ministerstvo dopravy. Nejsou spokojeni ani s fungováním operačního programu Životní prostředí. Od představitelů ministerstva životního prostředí (MŽP), které má program na starosti, proto žádá seznam preventivních opatření, aby se neopakovaly problémy s kontrolní činností. Bezútěšný stav programu souvisí dle znalců dění na MŽP s personálním zemětřesením, jež nastalo poté, co funkci ministra opustil Pavel Drobil. Důvodem byl skandál s údajným uplácením ve Státním fondu životního prostředí.

Nejmírněji vyznívá kritika směřovaná na ministerstvo školství, které mělo potíže v operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace. Komise sice kontroluje audit provedený u tohoto operačního programu, nechystá se však do Prahy poslat varovný dopis.

Komise chce pořádek

Evropská komise se rozhodla postupovat razantněji vůči členským zemím, které porušují unijní rozpočtová pravidla. „Důvodem je i obhájitelnost efektivního nakládání s finančními prostředky nejen v rámci EK, ale zejména vůči Evropskému účetnímu dvoru,“ stojí v zápise ze schůzky.

Komise by se prý nerada dostala do pozice, v níž by ji mohl někdo nařknout, že toleruje benevolentní nakládání s unijními prostředky. Z této logiky vychází i důrazná reakce, s níž požaduje po členských státech nápravné korky. Komise se dále připravuje na zveřejnění návrhu finančního rámce EU na roky 2014 až 2020. V něm by měla navrhnout navýšení celkového rozpočtu unie o několik procent. Zneužití eurodotací je pro ni citlivé téma.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...