Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká společnost se zřejmě chystá na klíčový ideologický střet

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (vlevo) a předseda STAN Vít Rakušan (vpravo). foto:  Michal Šula, MAFRA

Češi se začínají šikovat do tří táborů, za politiky, u nichž vidí naději ve vítězství ve volbách – za ANO, ODS a Piráty.
  8:35

Na konci roku 2018 predikoval Pavel Ranocha, analytik Kantar CZ, že se Češi šikují do tří táborů, za politické představitele, u nichž vidí naději ve vyhrané volby – za ANO, ODS a Piráty. „Vypadá to, jako by se společnost dál štěpila, ale trochu se i nevědomky chystala na velký politický střet, na klíčový ideologický střet,“ řekl tehdy. Strany signál vyslyšely. Loni podepsaly předvolební koalici ODS, TOP 09 a lidovci. V úterý 12. ledna Piráti odsouhlasili kandidaturu se Starosty, kteří na spojenectví kývli již dříve.

Tři tábory do ideového střetu dostávají jasné kontury. Pirátské fórum podpořilo předvolební koalici 79 procenty hlasů. Rozhodovalo nad půdorysem sepsaného a vylicitovaného dokumentu o spolupráci. „Je to spojení, které se rozhodně nerozpadne po volbách. Jsme připraveni vyhrát,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle smlouvy je to on, koho tento tábor vysílá coby kandidáta na premiéra. O šanci na změnu poměrů hovořil také předseda STAN Vít Rakušan.

Ve hře i prezident Miloš Zeman

Průzkumy Kantaru zatím nepředkládaly pirátsko-starostenský projekt jako celek, v prosinci to prvně udělaly u uskupení okolo ODS, protože tam už byla smlouva podepsaná. Vyšlo z toho, že v hypotetických prosincových volbách by získalo 19,5 procenta. Piráti i STAN se počítali sami, model jim určil 20 a 10,5 procenta. Čísla nelze prostě sečíst, je však zřejmé, že ve finiši běhu o vítězství může být těsno: ANO by mělo dle prosincového Kantaru 25 procent.

Mílový odstup vládního hnutí od ostatních stran jako v uplynulých letech už neplatí. „Podle dat, jež sbíráme pro Českou televizi, to v tuto chvíli vypadá, že potenciální koalice Pirátů a STAN by mohla mít reálnou šanci ANO porazit. Součet jejich preferencí se pohybuje kolem 30 procent a zhruba jen každý desátý volič některé z těchto stran, zejména jde o voliče Starostů, má k tomuto spojení takové výhrady, že by teď koalici nevolil,“ řekl Ranocha koncem loňského prosince.

Podle dat Kantaru pro Českou televizi to vypadá, že potenciální koalice Pirátů a STAN by mohla mít reálnou šanci ANO porazit. Slušné vyhlídky má i pravicové, konzervativní seskupení kolem ODS. Půjde o to, který ze tří ideových táborů dovede aktivizovat nejvíc. Mimořádně důležité je to i kvůli postoji prezidenta Miloše Zemana.

Slušné vyhlídky má i pravicové, konzervativní seskupení kolem ODS. Spojení Pirátů se STAN bude lákat voliče levicověji orientované a liberální. Půjde o to, který ze tří ideových táborů dovede aktivizovat nejvíc. Mimořádně důležité je to i kvůli postoji prezidenta Miloše Zemana – někoho pověří sestavením vlády, až se na podzim sečtou platné lístky. Dal na vědomí, že se toho od něho dočká leda vítěz voleb, i kdyby to bylo o hlas. O předminulém víkendu v rozhovoru pro Blesk přidal další podmínku, o níž dříve nehovořil.

„Ať už to bude kdokoliv, bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou – pokud nedostane 51 procent – nějakou koalici,“ uvedl Zeman. Znamená to dvě věci. Za prvé: i kdyby tábory kolem Pirátů a ODS poskládaly sněmovní většinu, ale ani jeden z nich nebyl faktickým vítězem voleb, pověřen k utváření vlády nebude. A za druhé: jestliže bude ANO první, ale nedokáže si sehnat dostatečně početného partnera, může začít prezident operovat s nástrojem, kterému hoví – úřednickou vládou.

Případně vládou Andreje Babiše, odsouzenou nezískat důvěru dolní komory, ale určenou k získání času. Zeman sám coby premiér za ČSSD ukázal, že se umí domluvit i s úhlavním soupeřem, ODS. Teď nicméně občanští demokraté, s premiérským kandidátem Petrem Fialou, a jejich spojenci napevno prohlašují, že žádné utváření vlády s Babišem nebude.

Žádná osobní kroužkovací kampaň

Předvolební koalice Pirátů se STAN klade důraz na digitalizaci a celkovou modernizaci, transparentní řízení a hospodaření státu, na udržitelnou a ekologickou péči o krajinu i klima, v oblasti financí například nižší zdanění práce s cílem vyšší čisté mzdy. Při ladění pravidel spolupráce největší mediální pozornost získala klauzule, jež kandidátům zapovídá vedení osobní kroužkovací kampaně a osazování posledních příček výraznými osobnostmi „se zjevným záměrem získat preferenční hlasy“.

Při ladění pravidel spolupráce Pirátů se STAN největší mediální pozornost získala klauzule, jež kandidátům zapovídá vedení osobní kroužkovací kampaně a osazování posledních příček výraznými osobnostmi „se zjevným záměrem získat preferenční hlasy“

Pojistku žádali Piráti se zdůvodněním, aby zůstal zachovaný dohodnutý poměr lídrů a pořadí na kandidátkách, a kvůli obavám, aby v některých regionech známé starostenské tváře smluvené pořadí nerozbily. Pro Starosty to není novinka, stejné ujednání bylo v předvolební koaliční smlouvě s lidovci, tehdy to žádal STAN. Spojení pro volby 2013 se nakonec neuskutečnilo, strany se nedohodly.

„Je to rozumné opatření, nechejme kroužkování na voličích,“ řekl bývalý předseda STAN Petr Gazdík. Na chování voličů nemá klauzule vliv, nikdo jim nemůže kroužkování zakázat. Bod ve smlouvě jen žádá, aby k němu žádný kandidát nenaváděl. Nejdál se v tomto ohledu vydala v roce 2013 ČSSD, jež výzvy k udílení preferencí zatrhla vlastním členům ze strachu, že přeskáčou stranické špičky.

Mohlo by vás zajímat