Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko hodlá zdanit Google a spol. sedmi procenty z reklamy

  18:36
Internetové korporace typu Google, Facebook nebo Amazon generují v členských zemích Evropské unie vysoké příjmy, ale daně platí jinde. Česko se připojuje k zemím, které nečekají na jednotný postup v rámci EU, a zavádí vlastní daň. Měla by se dotknout internetových firem s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun).

Logo společnosti Google před kanceláří v Číně. foto: Reuters

Už skoro dva roky se v Evropské unii mluví o zdanění velkých internetových korporací typu Google, Facebook nebo Amazon a o tom, že by od nich členské státy mohly vybírat tři procenta z reklamních příjmů na daném území. Dohoda v rámci EU ale vázne a Česko se přidává k zemím, které nečekají a zavádí si režim daně na vlastní pěst. A nyní se ukazuje, že zřejmě v úrovni, která je o poznání vyšší než v Evropě diskutovaná tři procenta. Z jednání koaliční rady ANO a ČSSD v úterý 30. dubna vyplývá shoda na sedmi procentech.

„Podle konzervativního odhadu ministerstva financí by nová daň mohla do státního rozpočtu ročně přinést pět miliard korun. Účinnost zákona pak úřad odhaduje na polovinu roku 2020,“ uvedla agentura. Sedm procent a roční přínos pěti miliard do státní pokladny je výrazně vyšší i než původní domácí předpoklad. Ministerstvo financí ještě nedávno uvádělo, že Česko by si svou daň mohlo zavést také na úrovni tří procent, což by podle tehdejší prognózy přineslo do státního rozpočtu miliardu korun ročně.

Nikoli zisk, ale tržby

Problém spočívá v tom, že zmíněné nadnárodní firmy generují v členských zemích EU vysoké příjmy, ale daň přitom platí jinde – v některém z daňových rájů. „Digitální daň se bude vztahovat na nejvýznamnější globální hráče a reaguje na dosavadní neúspěch jednání o řešení na úrovni EU a pomalý postup v případě globálního řešení v OECD. Diskuse není o tom, zda toto zdanění zavádět, ale odkdy, v jaké podobě a v jaké výši,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Digitální daň se bude vztahovat na nejvýznamnější globální hráče a reaguje na dosavadní neúspěch jednání o řešení na úrovni EU a pomalý postup v případě globálního řešení v OECD. Nepůjde o daň ze zisku, bude totiž směřovat na tržby internetových firem, přesněji na umisťování cílené reklamy.

Daň by se měla dotknout internetových firem s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun). Konkrétní parametry ještě ministerstvo upřesní. Je ale zřejmé, že nepůjde o daň ze zisku, bude totiž směřovat na tržby internetových firem, přesněji na umisťování cílené reklamy. Česko se tak chystá přidat k zemím, jako je Francie, Rakousko nebo Velká Británie, které nečekají na jednotný postup v rámci Evropské unie, ale vytvořily pro internetové giganty vlastní daňová pravidla. V tom ale může být podle některých názorů problém.

Například hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda varuje, že takové zdanění může mít ze strany firem, jako je Google nebo Facebook, soudní nebo arbitrážní dohru a jednotlivé země, včetně České republiky, by se mohly od příštího roku kvůli zavedení digitální daně dostat do mezinárodní obchodní pře. „Je totiž vysoce pravděpodobné, že internetové firmy se budou bránit právní cestou,“ řekl LN Lukáš Kovanda.

Dotčené firmy budou podle něho pravděpodobně argumentovat selektivností takového přístupu či diskriminací velkých hráčů, kteří dnes platí daň v některém z daňových rájů, například v Irsku, a nově by kromě toho byli zdaněni i v dalších zemích. V případě arbitráže by pak mohla dotčená internetová firma argumentovat například nepovoleným dvojím zdaněním. „Digitální daň, včetně té české, je daní z obratu, nikoli ze zisku, což právě značí, že ke dvojímu zdanění dojít může,“ myslí si Kovanda.

Co je digitální daň a jaká má být v Česku

  • Digitální daň se týká velkých internetových korporací, jako je Google, Facebook, Amazon a další.
  • Zdaněny digitální daní mají být všechny internetové firmy, které dosáhnou celosvětově 750 milionů eur (19,2 miliardy korun) příjmů a které by podle daňových pravidel Evropské unie musely platit digitální daň.
  • Tři procenta z ročních reklamních příjmů v dané zemi byl původní předpoklad výše digitální daně pro všechny členské země EU.
  • Představou vládních politických stran v Česku, tedy ANO a ČSSD, je na uvedené firmy uvalit sedmiprocentní zdanění, které by se vypočítávalo z ročních reklamních příjmů dané korporace v ČR.
  • Počítá se s tím, že výnos pro státní rozpočet by mohl být pět miliard korun ročně.
  • Česko ale nebude jedinou zemí, která v EU zavede vlastní digitální daň. Mezi ty, které už ji schválily nebo se k tomu chystají, patří například Rakousko, Francie, Velká Británie, Itálie, Španělsko anebo Belgie.
  • Příjmy internetových gigantů zatím závratně rostou. Například společnost Google vykázala za rok 2017 v tržbách za reklamu 95,38 miliardy dolarů při celkových tržbách 110,86 miliardy dolarů čistý zisk ve výši 12,7 miliardy dolarů. Za rok 2018 však už oznámila v tržbách z reklamy ve výši 116,32 miliardy dolarů při celkových tržbách 136,23 miliardy dolarů čistý zisk 30,7 miliardy dolarů.
Autor: