Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko není připraveno na hraniční kontroly v případě krize

  9:33
Počet uprchlíků, kteří využívají Česko jako tranzitní zemi, sice loni výrazně poklesl, ale policejní analytici varují před náhlým obratem. Podle nejčernějšího scénáře by policii chybělo 3780 lidí a technika.

Zvýšená bezpečnostní opatření na Pražském hradě. foto:  Petr Topič, MAFRA

Policie v uplynulých dvou letech zkoušela, jak by obstála, pokud by v důsledku nenadálé krize či bezpečnostní potřeby musela zavést kontroly na hranicích. Podle materiálu, který předminulý týden schválila vláda a LN jej mají k dispozici, by si na jedenácti hraničních přechodech strážci zákona ani nezatelefonovali. Nepokrývá je signál operátorů ani speciální resortní síť Pegas. A to není zdaleka vše.

Podle nejčernějšího scénáře by policii chybělo 3780 lidí. „Ochranu vnitřní hranice na všech úsecích zároveň není za stávající situace možné zajistit. Policie může najednou poskytnout 4189 policistů ze 7969 potřebných,“ konstatuje se v materiálu, který předložil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V urgentních případech se policie neobejde bez pomoci dalších stovek vojáků a příslušníků Celní správy.

Personální nouze

Počet uprchlíků, kteří využívají Česko jako tranzitní zemi, sice loni výrazně poklesl, ale policejní analytici varují před náhlým obratem. „Nelegální migrace prochází živelným vývojem a v budoucnu nelze vyloučit změnu některé z migračních tras způsobem, který situaci v České republice ovlivní mnohem více než doposud,“ uvádí materiál. Zlepšit situaci mají také investice do termokamer, terénních vozů či mobilního osvětlení. I v tom směru je vybavení nedostatečné. Náklady odhaduje vládní materiál na 351 milionů korun.

Policejní cvičení v uplynulých dvou letech ukázala, že v případě nutnosti provádět kontroly na hranicích se Slovenskem, Polskem, Německem a Rakouskem by musela „obsloužit“ 125 hraničních stanovišť, 95 letišť a hranici o celkové délce 2319 kilometrů. Jen na Letišti Václava Havla přitom cizinecké policii schází 345 lidí. A najít nové síly se nedaří.

Mezi nedostatky patří i absence mobilních operačních středisek krajských policejních ředitelství, ubytovacích kapacit pro povolané síly či vhodných ploch pro vybudování odbavovacích stanovišť. Ačkoli vláda vzala potřeby policie na vědomí, adekvátní peníze zatím na pořízení techniky nevyčlenila.

„Prostředky na realizaci opatření vyplývajících z vyhodnocení schopnosti znovuzavedení ochrany vnitřních hranic nejsou součástí návrhu rozpočtu na rok 2018 ani ve střednědobém výhledu na léta 2019 až 2020 předloženém Poslanecké sněmovně,“ napsal LN Filip Běhal z ministerstva financí. Jinými slovy bude záležet na příští vládě, jak s doporučením té dosluhující naloží.

Dosud Česko coby součást schengenského prostoru k zavedení hraničních kontrol nepřistoupilo. Policejní cvičení v uplynulých dvou letech ukázala, že v případě nutnosti provádět kontroly na hranicích se Slovenskem, Polskem, Německem a Rakouskem by musela „obsloužit“ 125 hraničních stanovišť, 95 letišť a hranici o celkové délce 2319 kilometrů. Jen na Letišti Václava Havla přitom cizinecké policii schází 345 lidí. A najít nové síly se nedaří. Zejména v Praze a ve středních Čechách se policie potýká s nedostatkem adeptů.

Povolání vojáků a celníků

Vysvětluje to neschopností státu konkurovat platům v komerční sféře. Personální nouzi by ale podle ní šlo vykrýt převelením policistů z jiných krajů, ale ani to by se neobešlo bez následků. Jednak by se tím ohrozila bezpečnost ve vnitrozemí, a jednak by „nováčkům“ na hranicích chyběly specializované dovednosti cizinecké policie. Mezi ně patří například provádění hraničních kontrol, správní řízení o vyhoštění či udělování výjezdních příkazů.

Jako schůdnější varianta se za současné situace policejním analytikům jeví povolání vojáků a celníků. Ti by mohli pomáhat policii s hlídkováním na hranicích. Ani to ale není v případě uzavření všech hranic reálné.

„Ministerstvo vnitra i Policie ČR dlouhodobě činí kroky, které by motivovaly potenciální zájemce o práci u Policie ČR, jako je například náborový příspěvek a další kontinuální zlepšování podmínek výkonu služby a jejího ohodnocení,“ sdělila LN Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra. Jako schůdnější varianta se za současné situace policejním analytikům jeví povolání vojáků a celníků. Ti by mohli pomáhat policii s hlídkováním na hranicích. Ani to ale není v případě uzavření všech hranic reálné.

Armáda podle posledních dostupných údajů může najednou k plnění úkolů policie povolat 2000 vojáků z 3512 potřebných. Celní správa pak 240 lidí ze 724 potřebných. Pokud by navíc krize a potřeba střežení hranice trvaly více než několik týdnů, počet potřebného personálu by musel vzrůst minimálně o dalších 25 procent. A to s ohledem na případná zranění, nemoci, dovolené a výcvik.

Loni v září proběhlo cvičení tří krajských policejních ředitelství s názvem Sektor Zob. Během dvou dnů si mělo 291 policistů společně s 129 vojáky a 30 celníky poradit s ochranou hranice se Slovenskem. Vyzkoušeli si při tom drony, člun i detektory tlukotu srdce sloužící k odhalení osob, které se skrývají ve vozech či kontejnerech. Policie sice v požadovaném čase byla tam, kde měla a zafungovala i spolupráce s armádou a celníky, narazila však na podstatný technický zádrhel.

Pokrytí signálem

„I v tomto případě se projevil problém pokrytí radiovým signálem a GSM signálem v blízkosti státních hranic,“ konstatují policejní analytici. „Rovněž pokrytí státní hranice signálem pro systém přenosu videosignálu z vrtulníku (takzvaný Systém Sova) se ukázalo v některých místech jako nedostatečné.“ Proto materiál doporučuje, aby ministerstvo vnitra zajistilo pokrytí signálem v místech bývalých hraničních přechodů.

Zelenou hranici, kterou se rozumí volná příroda mimo silniční, železniční či turistické přechody, by měla policie hlídat pomocí resortní sítě Pegas. Policejní analytici upozorňují, že je třeba vypracovat studii o pokrytí signálem. Zprovoznění Pegasu by si vyžádalo miliardovou investici.

Zelenou hranici, kterou se rozumí volná příroda mimo silniční, železniční či turistické přechody, by měla policie hlídat pomocí resortní sítě Pegas, která slouží pro potřeby policie, hasičů, zdravotnických záchranářů a provozuje ji Česká pošta. Aktuálně si například policisté nezatelefonují ze silničního přechodu Hatě u Rakouska či ze Železné Rudy s Německem. Bílých míst pokrytí je celkem jedenáct. Policejní analytici dále upozorňují, že je třeba vypracovat studii o pokrytí signálem. Zprovoznění Pegasu by si podle informací LN vyžádalo miliardovou investici.

Výčet techniky, která bezpečnostním složkám chybí, je však podstatně širší. Jde například o mobilní zařízení k provádění daktyloskopických zkoušek. Ta by mezi migranty mohla odhalit například hledaného zločince. Má to ale ještě jednu důležitou podmínku. Mobilní zařízení musí být propojené s českými i mezinárodními databázemi. K ochraně vnitřní hranice chybí také flotila 112 vozů za čtvrt miliardy korun. Mezi jinými 34 čtyřkolek a 12 mobilních kontaktních a komunikačních center se satelitním příjmem. Jen jeden takový vůz vyjde na tři miliony korun.

Autor: