Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko opět láká vědce ze zahraničí. Miliardou korun.

  23:14

Podle informací ČESKÉ POZICE bude v nejbližších dnech vyhlášena výzva finančně podporující rozvoj excelentních výzkumných týmů.

Fytotron za 153,8 milionu nebo komnata pro virtuální realitu za 22,3 milionu korun. Ministerstvo odkrylo karty, s nimiž chtěli vědci hrát cenovou hru s firmami. foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Dejme tomu, že v Nizozemsku či Dánsku působí vynikající vědec, který by skvěle zapadl do plánů výzkumného centra v České republice. Kolegiální vztahy a spolupráce už s ním byly navázány, nicméně podmínky pro výzkum – včetně platu – zatím byly nesrovnatelné, aby vážně uvažoval o „přesunu“ do laboratoří v Brně nebo Plzni. Nyní se šance, že takový vědec se zahraničními zkušenostmi (klidně i Čech) pomůže tuzemskému prostředí, zvýšila.

Podle informací ČESKÉ POZICE bude v prvním listopadovém týdnu vypsána výzva, jež nabídne miliardu korun z evropských fondů na posílení excelence ve vědeckých centrech – a to nejen těch, která vznikla z prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Zúčastnit se tak mohou například i ústavy Akademie věd ČR nebo vysoké školy; na jednotlivé záměry se počítá s částkou 20 až 100 milionů korun.

„Ano, máme v programu disponibilní prostředky ve výši miliardy korun. Nechceme tyto peníze utratit za každou cenu, ale hodláme využít příležitosti k vytvoření podmínek pro posílení excelentního výzkumu,“ potvrdil ČESKÉ POZICI Jan Radoš, jenž je po odvolání vrchního ředitele Jana Kříže odpovědný za oblast řízení tohoto programu na MŠMT.

Praha má smůlu

„Cílem je přilákat opravdu kvalitní vědce ze zahraničí, umožnit jim vytvořit tým na našich pracovištích a poskytnout jim i možnost pořídit potřebné přístroje jako doplnění stávajících laboratoří,“ říká Radoš a dodává, že uspět s žádostí v této výzvě (s číslem 2.1) bude tentokrát hodně náročné; kritéria pro podpoření záměru mají být výjimečně přísná.

Uspět s žádostí v této výzvě bude tentokrát hodně náročné; kritéria pro podpoření záměru mají být výjimečně přísná„Centra se o tuto možnost již průřezově zajímají. Očekáváme, že téměř každé existující centrum OP VaVpI zkusí nějaký projekt podat,“ předpokládá Ivo Rehberger, odborný garant této výzvy na posílení výzkumných kapacit. Některá ze středisek již sondovala, jak by se mohla zapojit a zda by pro ně byla taková příležitost zajímavá a schůdná.

„Zajímáme se o tuto výzvu. Máme dva kandidáty a pevně doufáme, že se jejich příchod podaří. Výzvu vnímám jako užitečnou,“ řekl ČESKÉ POZICI Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, jenž buduje ve Vestci centrum BIOCEV. Možný zájem projeví třeba i veterinární středisko AdmireVet v Brně, které již dříve odpovědělo na předvýzkum ministerstva, zda v Česku existuje poptávka po takovém záměru. „Reagovali jsme pozitivně,“ říká Martin Faldyna z brněnského výzkumného centra AdmireVet. Pro výzvu ale platí standardní nastavení tohoto programu, takže je z podpory vyloučena Praha.

Lidé, ale i přístroje

Typicky by mohly být podpořeny spolupráce s konkrétními lidmi či týmy, které už nějaký čas běží, ale tímto by se posunuly na jinou úroveň. Příjem žádostí proběhne asi do půlky ledna 2014, takže mnoho času k hledání nebude. „Musí to být někdo s dlouhodobou zahraniční zkušeností, může to být klidně i Čech, pokud projeví zájem vrátit se do České republiky. Vytvoříme mu zde podmínky, aby mohl rozvíjet svůj výzkum, třeba novou oblast, která ale musí doplňovat směry výzkumu daného centra,“ vysvětluje garantka Hana Vaisocherová.

Před třemi lety spouštělo ministerstvo školství program Návrat, o němž jako první informovala ČESKÁ POZICE a jenž měl díky vloženým stamilionům přilákat české výzkumníky k cestě domů. „Ač bude mezi příchozími nejspíše i část Čechů, je potřeba si uvědomit, že tato výzva není programem Návrat II. Není to orientováno jen na přilákání českých vědců z ciziny,“ doplňují garanti výzvy, jež je doslova „za dveřmi“.

Posílení se netýká jen personální stránky (díky platům až do výše 250 tisíc korun měsíčně v superhrubé mzdě), ale i nákupu potřebných přístrojů pro nové týmy, od nichž se očekává čilejší mezinárodní spolupráce a čerpání zahraničních grantů. Prostě excelence.

Jak ji ale posoudit? „Bylo to intenzivně diskutováno. Hodně jsme to řešili i v interní pracovní skupině a řekl bych, že oproti ostatním výzvám v OP VaVpI jsou kritéria opravdu náročná, tvrdá,“ říká ředitel Jan Radoš. Předložené návrhy budou posuzovat zahraniční hodnotitelé, součástí výběru bude i interview s vědcem, aby prokázal svou motivaci. Jaký bude o výzvu zájem a zda tento nápad zafunguje, bude jasnější už během několika příštích týdnů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!