Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Cesta z dluhů bude snazší, slibují zákonodárci

  14:02
Oddlužení lidí by mělo být oproti minulosti snazší. Počet těch, kdo dosáhnou na osobní bankrot, by totiž mohl díky schválené novele vzrůst až o statisíce. Kritici ale připravovanou právní normu z různých důvodů cupují. Nelíbí se ani věřitelům, ani dlužníkům, výhrady mají i zástupci neziskových organizací.

Oddlužení. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Nemalé části z asi 900 tisíců lidí, kteří v Česku čelí exekuci, svitla naděje, že se snáze zbaví dluhů. Poslanci totiž včera schválili novelu insolvenčního zákona, která zmírňuje nyní platné podmínky oddlužení. Může se tak podstatně zvýšit počet lidí, kteří na oddlužení dosáhnou.

Podle odhadu společnosti InsolCentrum by mohlo během následujících deseti let jít až o 540 tisíc lidí, kterým pravidla umožní projít osobním bankrotem. Za stávajících pravidel, kdy na oddlužení dosáhne jen ten, kdo je schopný uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků, bylo od roku 2008 do roku 2017 oddluženo řádově asi jen 130 tisíc lidí. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) pak odhaduje, že novela otevře možnost oddlužení desetitisícům lidí.

Novela prý nic neřeší

Nakonec schválená poslanecká novela ale podle komentářů neuspokojuje ani věřitele, ani dlužníky. A nelíbí se ani insolvenčním správcům. „Poslanci schválili fakticky totéž, co už dnes platí. I prezidentka soudcovské unie Daniela Zemanová mi řekla, že tak, jak je návrh Patrika Nachera (za ANO) formulovaný, musí dlužník splatit 30 procent a jen ve výjimečných případech může soud schválit nižší oddlužení. To se ale děje už dnes,“ tvrdí Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni. „Pro nás je ten návrh zklamáním. Doufali jsme, že se vláda chytne za hlavu a začne řešit problém milionu předlužených lidí. To se podle nás ale nestane. Teď bude záležet na Senátu, jestli to změní,“ dodává Hůle.

„Doufali jsme, že se vláda chytne za hlavu a začne řešit problém milionu předlužených lidí. To se podle nás ale nestane.“

A nespokojenost s úpravou pravidel pro oddlužení zaznívá i ze strany insolvenčních správců. „Zatímco doteď dostali věřitelé přes polovinu dluhů, teď to bude výrazně méně, kolem 15 procent. Myslím, že jsme ale až příliš optimističtí. Reálně se obáváme, že splaceno bude ještě méně,“ říká Jarmila Veselá, advokátka a bývalá insolvenční správkyně ze společnosti InsolCentrum. Ta rovněž odhaduje, že počet lidí v oddlužení se několikanásobně zvýší – na asi 540 tisíc.

S tím ale nesouhlasí Daniel Hůle. Ten číslo nepovažuje za vůbec reálné. „Dnes nemůže podat insolvenční návrh fyzická osoba. Může to udělat jen akreditovaný subjekt či advokát. Největším takovým akreditovaným subjektem jsme v Česku my, Člověk v tísni. Lidem, u nichž se budeme domnívat, že nedosáhnou na třicetiprocentní hranici, nedoporučíme, aby do oddlužení vůbec šli,“ říká Hůle.

Věřitelé dostanou míň

Poslanci si od změn slibují, že dlužníci se snáze dostanou z dluhové pasti, tedy situace, kdy i přes splácení dluh neustále roste. Sněmovní předloha proto nabízí dvě varianty oddlužení.

Podle odhadů InsolCentra byly v posledních deseti letech dosud uhrazeny pohledávky věřitelů za asi 45 miliard korun. Novelou se tato suma sníží asi na 35 miliard.

První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Kabinet původně navrhoval polovinu závazků. V druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Když zaplatí méně, o jejich oddlužení by rozhodoval soud. Ten by musel uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Vstup do osobního bankrotu by byl navíc zamítnut, pokud by splátky stačily jen na měsíční asi tisícikorunovou odměnu insolvenčnímu správci.

Podle odhadů InsolCentra byly v posledních deseti letech dosud uhrazeny pohledávky věřitelů za asi 45 miliard korun. Novelou se ale tato suma sníží asi na 35 miliard. „Domnívám se, že to, co teď prošlo, je katastrofa. Bere dlužníka jako člověka, který nemá svůj úsudek a rozum. Jedná s ním jako s chudákem, který za dluhy nemůže. Problém je, že v celém návrhu se vůbec neřeší, že by se lidé měli zamyslet nad tím, kolik si půjčili, za co to utratili a jaká je jejich odpovědnost,“ opírá se do sněmovní novely Jarmila Veselá.

Dvě cesty pro oddlužení

První, která umožní oddlužení člověka, vede přes splacení nejméně 60 procent dluhů jeho věřitelům. Na druhé cestě je pak nutné, aby dlužník uhradil v průběhu pěti let 30 procent dlužné částky. Pokud by zaplatil méně, o jeho oddlužení by rozhodoval soud, který bude brát v potaz to, jak se dotyčný snažil dluh celou dobu splácet.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...