Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chatrné vítězství ČSSD. Babiš všem vytřel zrak.

  19:30

Drtivé vítězství levice se nekoná. Volby vyhrála ČSSD ziskem pod 21 procent, následována ANO a komunisty. SPOZ do sněmovny nepronikla.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Ve volbách do Poslanecké sněmovny vítězí ČSSD. Po sečtení 99,9 procent volebních okrsků dosáhla výsledku 20,5 procenta. Naplňuje se tím scénář, který věstí neklidné časy v sociální demokracii. Vítězství není ani zdaleka přesvědčivé, dalo by se dokonce říci, že je poměrně těsné.

Pro mnohé bude překvapením, že s nevelkým odstupem za ní figuruje hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše (18,7 procenta). Třetí KSČM získala zatím 15 procent hlasů.

Historický propad prožívá ODS, patří jí jen 7,7 procenta hlasů. A nejen to, jen těsně neprohrála s hnutím Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (6,9 procenta). TOP 09 se přiblížila dvanáctiprocentní hranici (11,99 procenta). Do sněmovny by kromě toho měli proniknout už jen lidovci, kterým patří 6,8 procenta. (Výsledky voleb na stránkách Českého statistického úřadu.)

Fiasko zaznamenala především SPOZ, hradní strana s pěti ministry na kandidátkách nepřekročila ani dvě procenta, prohrála se Svobodnými, Zelenými i Piráty.

Bledě dopadlo i hnutí Hlavu vzhůru či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), které nepřekročily ani procento, pamětihodný debakl pak utrpěl Paroubkův LEV 21, který se nepřehoupl ani před desetinu procenta a na hlavu poražen byl například i monarchisty.

Neslavné je to s volební účastí. Něco přes 59 procent je o téměř tři procenta méně než v roce 2010, byť negativní rekord (58,00 procenta z roku 2002) nepadl.

Pomineme-li budoucí dění v ČSSD, kde panují neskrývané rozpaky, vůle voličů teoreticky umožňuje sestavit několik druhů vládních koalic. Především pokud by nalezly potřebné průsečíky ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. Tyto subjekty se přes drobné invektivy v předvolební kampani navzájem vůči sobě jednoznačně nevymezily. Andrej Babiš již prohlásil, že ANO, v případě, že bude osloveno, je připraveno jednat o účasti vládě.

Další opravdu zatím jen teoretické verze? ČSSD – TOP 09 – KDU-ČSL – ODS. A ještě: ANO – TOP 09 – ODS – KDU ČSL.

Připravujeme sérii analýz a komentářů.

Povolební situaci sledujeme též v seriálu drobných poznámek a glos.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!