Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chystaná restrukturalizace cestovního ruchu vyvolává obavy

  19:25
Cestovní ruch zatím spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, v hledáčku jej nově má i ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Ale jen jeho část. Dle informací z MPO se na slučování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism pracuje. Jasněji bude ve druhé půlce roku. Verdikt, který resort bude cestovní ruch spravovat, vydá vláda.

Zažijte to naživo! Reklama v newyorském metru lákala Američany k návštěvě ikonických míst ČR. Části poutačů byly záměrně rozmazané, aby turistům zbylo překvapení „na vlastní kůži“. foto: CZECHTOURISMLidové noviny

Zaměstnává bezmála čtvrt milionu lidí, stará se o obraz Česka ve světě, vytváří tři procenta HDP. Víc než české zemědělství. Navzdory tomu nemá cestovní ruch „svého“ náměstka, o samostatném resortu nemluvě. Prozatím spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), v hledáčku jej nově má i ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Ale jen jeho část. Chystaná restrukturalizace cestovního ruchu vyvolává obavy z chaosu a zmatků. Ty vyvstaly po nedávné politické spekulaci, že se problematika cestovního ruchu rozdělí mezi dva resorty – domácí si ponechá MMR, zahraniční si vezme MPO, pod které by v rámci slučování vládních agentur měla přejít všechna zahraniční zastoupení CzechTourismu.

Ohromný hospodářský potenciál

„Souhlasím s tím, že dostat zahraniční zastoupení CzechTourismu pod jednu střechu s agenturami CzechTrade a CzechInvest přinese finanční úspory, i když jsem nikde neslyšel, kolik uspoříme a jaké prostředky budeme muset vynaložit, aby cestovní ruch České republiky jako turistické destinace neztratil konkurenceschopnost,“ řekl LN Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu ČR. Cestovní ruch je dle něj úzce provázaný se všemi regiony Česka a je nutné řídit ho z jednoho místa.

„Potřebujeme znát odpověď na otázku, kdo bude za výsledky cestovního ruchu zodpovídat,“ doplnil s tím, že situace, která vznikla, se dá přirovnat k včelímu úlu: když odejdou dělnice, i sebesilnější královna s trubci zemře. Rozdělení kompetencí podle Sivka pocítí negativně hlavně regiony, protože jim ubude zahraniční klientela. Pro regiony je přitom cestovní ruch jedním z klíčových zaměstnavatelů a tahounem ekonomického růstu. MMR jejich obavy mírní.

Pro budoucnost Česka je zásadní, aby cestovní ruch nehrál roli popelky, aby se dál rozvíjel a inovoval. Má ohromný hospodářský potenciál. Může fungovat jako „česká ropa“. Přináší navíc práci do oblastí, kde ostatní průmysl chybí.

„Ministerstvo zůstane zárukou přímého kontaktu s regiony, kterým na cestovním ruchu extrémně záleží,“ zdůraznil Vilém Frček z tiskového oddělení MMR. Před chaosem varuje i místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, který by pochopil, kdyby se celý cestovní ruch přesunul pod MPO. „Jsme průmysl a jsme obchod. Pokud by ale došlo k dělení mezi dvě ministerstva, byl by to určitě krok vedle a velmi by to uškodilo. Cestovní ruch je jen jeden. Rozdělení zásadně odmítáme jako chaotické a nebezpečné,“ řekl LN.

Podle informací z MPO se na slučování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism průběžně pracuje. „Sestěhování bude doprovozeno v první fázi integrací týmů s obdobnou agendou, s cílem odstranit možné duplicity, zefektivnit činnost a ušetřit fixní náklady organizací,“ řekla LN mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Ušetřit se dá podle ní na nájemném. Všechny subjekty by se měly sestěhovat do jedné budovy a zbylé prostory tržně využít. Budou jednotné zasedací místnosti, jedno účetnictví, jeden marketing, uspořit by se měla i pracovní místa. Nové sídlo se však stále hledá.

Jasněji bude ve druhé půlce roku. „Cílem je zachovat vše, co funguje dobře, a současně hledat inspiraci a zlepšení v zemích, jako je Rakousko nebo Spojené království,“ doplnila mluvčí. Verdikt, který resort bude cestovní ruch spravovat, vydá vláda. „Pro budoucnost Česka je zásadní, aby cestovní ruch nehrál roli popelky, aby se dál rozvíjel a inovoval. Má ohromný hospodářský potenciál,“ sdělil LN šéf CzechTourismu Jan Herget s tím, že může fungovat jako „česká ropa“. Přináší navíc práci do oblastí, kde ostatní průmysl chybí.

Klidné bydlení Nájem v Trávní, Dobrá Voda u ČB
Klidné bydlení Nájem v Trávní, Dobrá Voda u ČB

Trávní, Dobrá Voda u Českých Budějovic, okres České Budějovice
18 000 Kč/měsíc