Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Číhošťský „zázrak“ jako kniha roku

  14:40

Lidové noviny vyhlašovaly 22. ročník obnovené ankety. Zvítězilo dílo, které velká nakladatelství nechtěla vydat.

V anketě LN Kniha roku 2012 odpovídalo 219 respondentů z asi 400 oslovených. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Takovou věc lze jakémukoliv médiu jen a jen závidět. Ovšem jak říkal filozof Soren Kierkegaard, „závist je skrytý obdiv“. Lidové noviny totiž vyhlašovaly již 22. ročník obnovené ankety Kniha roku a v sobotu představily odpovědi hlasujících, jichž se sešlo 219 ze čtyř set oslovených. Knihou roku, kterou odmítly velké vydavatelské domy a jež vyšla v Nové tiskárně Pelhřimov, se stalo dílo Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli. Této publikaci, která se dostala na knihkupecké pulty až koncem října, dalo hlas patnáct lidí. A další, už několikátý dotisk bude k dispozici v lednu 2013.

Kniha, na níž pracoval Doležal přes dvě dekády, mapuje osud faráře Josefa Toufara z Číhoště, jehož v roce 1950 umučila komunistická Státní bezpečnost (StB). „Kolem Toufara se v posledních měsících dějí podivuhodné věci: pravděpodobně dozrálo cosi, co má téhle naší rozbředlé dějinné chvíli a relativizující společnosti něco podstatného říct, svým životem a smrtí dosvědčit. Jeho svědectví je lidsky ohromně silné, autentické a obnažené, skoro bych řekl až necírkevní. Dlouhá léta však jeho vzkaz ležel ladem,“ řekl LN Doležal, podle nějž bychom měli kněze a aktéra „číhošťského zázraku“ exhumovat a důstojně pohřbít.

Jeho knihu, nad jejímž vznikem prý autor zažíval až mystické stavy a doplnil ji asi sedmi stovkami dobových fotografií, volilo v Lidovkách patnáct lidí. Věděli proč. Arcibiskup pražský, Dominik Duka, o ní například napsal: „Četba, při které mrazí a která říká, co je komunismus.“ A kočí Tomáš Mazal ve zdůvodnění dokonce uvedl: „Silný impulz pro Toufarovo svatořečení.“

Výsledky LN Kniha roku 2012:

  • 1. Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli (Pelhřimov) – 15 hlasů,
  • 2. Petr Hruška: Darmata (Host) – 11,
  • 3. Jan Zábrana: Povídky (Torst) – 10,
  • 4. V. Matoušová, J. Šulc, V. Vokolek (eds.): Jméno Vokolek (Torst) – 9,
  • 5. – 7. Jiří Hájíček: Rybí krev (Host) – 8,
  • 5. – 7. Petr Holman: Březiniana II (Triáda) – 8,
  • 5. – 7. Salman Rushdie: Joseph Anton. Vzpomínky (Paseka) – 8,
  • 8. – 11. Ondřej Štindl: Mondschein (Argo) – 7,
  • 8. – 11. Viktor Karlík: Podzemní práce (Revolver Revue) – 7,
  • 8. – 11. W. G. Sebald: Saturnovy prstence (Paseka) – 7,
  • 8. – 11. Zdeněk Vašíček: Jak se dělají filosofie (Triáda) – 7.
    Pramen: Lidové noviny

Kdo si sobotní Lidové noviny se zvláštní přílohou Orientace nekoupil, má smůlu (tedy do chvíle, než MAFRA plné znění překlopí do své on-line verze). Pročítat stovky hodnocení, tipů, oborových perel, klasik i bibliofilií, jež každoročně doporučují ostatní vydavatelé či spisovatelé, překladatelé, editoři nebo vědci, má své osobité kouzlo. Jde o přílohu na celé nedělní odpoledne, kterou se lze „prokutávat“ – a nechat se překvapovat. Těm, jimž tento sešit o víkendu unikl, nabízíme aspoň pár postřehů známých osobností či literátů.

Je pozoruhodné, že například Milan Balabán, spisovatel a teolog, vpasoval mezi trojici nejlepších knih roku 2012 i dílo Milana Balabána Kořeny a květy biblických pojmů, byť takovou sebeadoraci pravidla ankety v LN výslovně zakazují. Hned pět hlasů dostala kultovní a výjimečná Hofstadterova (vědecká) kniha Gödel, Escher, Bach, kterou obdivně recenzuje mimo jiné prosincový časopis Vesmír a jejíž nesnadný překlad dle geologa Václava Cílka způsobil, že se redaktor „při její editaci a náročných podmínkách autora téměř zbláznil a málem doživotně vyhořel.“ Taková je to, panečku, kniha!

Docent Putna volil Vieweghův Mráz z Hradu

Do ankety, jejíž uzávěrka byla 30. listopadu, vložil svůj tip ještě i kreslíř Vladimír Jiránek; spisovatelka Eva Kantůrková navíc zmínila i svůj antitip, neboť prý vyšlo několik hnusných knih, které dle ní mohou zabodovat i mezi knihami roky. „Mě zaujala kniha Charlese Laurence Společenský agent Jiří Mucha. Je nízce mstivá,“ píše Kantůrková. A opravdu, redaktor Jan H. Vitvar z Respektu ji skutečně staví na první místo mezi díly roku 2012.

Podivně se k výběru knihy roku postavil docent Martin C. Putna, literární historik a odborník na katolickou literaturu, který mezi všemi těmi tisíci vydanými knížkami zvolil Vieweghův třeskutý román Mráz přichází z Hradu, v němž je dosti prvoplánově zesměšňován prezident naší země. Zdůvodnění? „Ve stavu, do něhož dospěl i za pomoci podělaných novináříčků, si Klaus nic lepšího nezaslouží,“ vysvětluje komparatista.

Ze stovek knih se bude těžko vybírat i Ježíškovi; příloha LN je opět ideálním předvánočním navedením a rádcem. Takže: svůj vlastní tip na Knihu roku 2012, jíž sestavili Miroslav Bárta s Martinem Kovářem z Filozofické fakulty UK a dali jí jméno Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur (recenzovali jsme ji na ČESKÉ POZICI a v LN dostala čtyři hlasy, mimo jiné od astrofyzika Jiřího Grygara a anglisty Martina Hilského), už doma v knižní podobě mám...

Tudíž Ježíška poprosím ještě o tři další nádavkem: knihu Diví lidé z pera historika Františka Šmahela, „návod“ Jak se dělají filosofie od Zdeňka Vašíčka a pro trochu toho huxleyovsko-zamjatinovsko-orwellovského rozptýlení pak dystopického Ondřeje Štindla, jenž zazářil s Mondscheinem. Děkuji!

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...