Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínské investice do Česka zaostávají za příslibem

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jen 17 miliard korun investovala Čína v Česku v roce 2016. Téměř o 80 miliard méně, než deklaroval prezident Miloš Zeman. Loni se investice ještě zpomalily, neboť komunistické ústředí zakázalo investice do nemovitostí či sportovních klubů. Ve shodě s tím hlavní aktér tuzemských čínských investic CEFC rozprodá své realitní portfolio.
  10:06

Uplynuly dva roky od chvíle, kdy Miloš Zeman uvítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze a společně ohlásili oslnivý vodopád čínských investic do Česka. „Jejich objem je jenom v tomto roce 95 miliard korun,“ uvedl tehdy Zeman. Nebyl. Velkolepý plán se drolí jako hra, při níž se z věže špalíků vytahují dřívka tak, aby stavba nespadla. V tomto případě se zdá, že někdo vytáhl špatné dřívko.

Podle statistiky České národní banky Číňané do tuzemské ekonomiky přímo investovali do konce roku 2016 pouze 17 miliard, což daleko zaostává za deklaracemi. Zprávu jako první přinesl iRozhlas. cz. Loni se investice ještě zpomalily, neboť komunistické ústředí vyhlásilo klatbu na vkládání peněz do nemovitostí, sportovních klubů a zábavních podniků. Při pohledu na tabulku zahraničních investorů v Česku je také očividné, že Říše středu nepatří k tahounům. Z neevropských zemí nejvíc přinesly Jižní Korea, Japonsko a USA.

Místo dalších výdajů přišla zpráva, že CEFC – hlavní aktér tuzemských čínských investic – rozprodá celé své úctyhodné realitní portfolio ve shodě s oblastmi, které tamní vedení soukromníkům zapovědělo. Ve světovém měřítku jde o budovy za více než 65 miliard korun. CEFC v Česku pořídila třeba pražské hotely Mandarin na Malé Straně a Le Palais na Vinohradech, kancelářský dům Florentinum či budovu Živnobanky. Místních realit se rozprodej zatím týkat nemá, možná proto, že je na všech plomba, protože je CEFC kvůli úvěrům zastavila, takže je jen tak prodat ani nelze.

Ve hře čínský státní podnik CITIC

Zeman tvrdošíjně odmítá, že by se v čínském příběhu něco pokazilo. Stál si za svým i v rozhovoru pro Blesk.cz – podle něho bude „proces pokračovat“. Situace kolem soukromé investiční skupiny CEFC, která svůj evropský stan rozbila v Praze, se zkomplikovala, když na jejího šéfa Jie Ťien-minga padlo podezření z páchání trestné činnosti. Nejdřív se po něm slehla zem, nikdo z českých byznysmenů nebo politiků, s nimiž měl Jie společné podniky, ho nedokázal vystopovat ani kontaktovat – včetně Zemana, který má Jia mezi svými poradci.

Hradní kancléř Vratislav Mynář, ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý a hlava evropské odnože CEFC Jaroslav Tvrdík přivezli z Číny zprávu, že těsně menšinový podíl ve firmě si pořídí čínský státní podnik CITIC. Tamní komunisté takhle postupovali i u jiných soukromých firem, protože se jim přestalo líbit, jak bezuzdně se zadlužují v cizině. CEFC v tom byla obzvlášť čilá, loni její zadlužení činilo 198 miliard korun.

Pak se do Číny vydala trojčlenná expedice ve složení hradní kancléř Vratislav Mynář, ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý a hlava evropské odnože CEFC Jaroslav Tvrdík. Jia, který mezitím coby předseda investiční skupiny skončil, nenašli, ale přivezli zprávu, že těsně menšinový podíl ve firmě si pořídí čínský státní podnik CITIC. Tamní komunisté takhle postupovali i u jiných soukromých firem, protože se jim přestalo líbit, jak bezuzdně se zadlužují v cizině. CEFC v tom byla obzvlášť čilá, loni její zadlužení činilo 198 miliard korun.

Částečné znárodnění kancléř Mynář po návratu z expedice a posléze i Zeman prodávají coby příchod nového čínského investora do Česka. Zeman včera Blesku řekl, že právě to je výsledkem výletu jeho tří vyslanců – vstup daleko větší a bohatší firmy. „Ať už státní, nebo soukromá, vzhledem k tomu, jakým kapitálem disponuje, je to určitě dobré znamení,“ odbyl námitky s tím, že její představitele rád přijme, až přijedou.

Odlišné utrácení

Podle informací LN už někteří přijeli minulý týden. Jeden z českých podnikatelů, který svůj byznys spojil s penězi od CEFC, LN pod příslibem anonymity sdělil, že lidé ze CITIC jsou v Praze a zkoumají, co tu CEFC vlastně všechno nakoupila, kolik si napůjčovala a jak moc se zadlužila. Koncem léta bude mít Zeman oficiální příležitost – v Praze se zopakuje česko-čínské obchodní fórum, které se tu konalo před dvěma lety, když se velká investiční kapitola vyhlašovala.

Prezudent Miloš Zeman si od částečného znárodnění neboli příchodu CITIC slibuje pokračování utrácení, ale stejné už to nebude. Změní se minimálně zacílení čínských investic. Nemovitosti a sportovní kluby si už totiž Číňané pořizovat nechtějí.

Zeman si od částečného znárodnění neboli příchodu CITIC slibuje pokračování utrácení, ale stejné už to nebude. Změní se minimálně zacílení čínských investic. Nemovitosti a sportovní kluby si už totiž Číňané pořizovat nechtějí. Ostatně ani z českého pohledu nejde o cenné akce, protože jejich přidaná hodnota pro místní ekonomiku je nulová. Růstové jsou investice do vývoje či inovací, ne nákup nových hráčů pro klub nebo elegantní budovy.

Čínský zájem se bude stáčet na energetiku a finančnictví – v tomto ohledu měla CEFC rozjednaný byznys s bankou J&T, v níž si chtěla koupit polovinu akcií. Začátkem roku to stopla ČNB, nepozdával se jí způsob, jakým chtěl čínský investor zaplatit. CEFC zastavila své budovy u J&T, současně si u ní vzala úvěr a zároveň si jí chtěla kus koupit. J&T po zmizení Jia uvedla, že o pokračování záměru už nemá mnoho zájmu. Jestli se její názor změní, když v ní chce nyní podíl zmocněnec „čínského lidu“, se teprve uvidí.

Další na ráně při zbavování se nežádoucích aktiv by podle stranického seznamu byla v tuzemsku fotbalová Slavia. Její šéf Tvrdík se dušuje, že se nic neděje a Slavii nic ošklivého nehrozí. Nicméně iSport.cz už přišel se zprávou, že česká centrála CEFC propustila třetinu zaměstnanců, což svědčí o soudružském zájmu srazit náklady na minimum a začít vydělávat, aby se enormní dluhy ztenčily.

V Edenu si musejí nechat zajít chuť

„Do fotbalu v Číně silně promlouvá stát. Je třeba říct, že západ čínskému fotbalu příliš nerozumí a nechápe jeho pojetí,“ říká v rozhovoru přední světový expert na čínské sportovní investice britský profesor Simon Chadwick. O toto téma se zajímá více než 20 let a podle něho Slavia se musí snažit vydělat co nejvíce a utrácet co nejméně. Čínští investoři nejsou altruisté.

LIDOVÉ NOVINY: Proč čínští finančníci vstoupili do velkého fotbalu a začali pumpovat miliardy dolarů do evropských klubů? Souvisel tento krok se strategií tamního vládního režimu?

CHADWICK: Čínská vláda má vizi, že do roku 2025 vybuduje nejsilnější sportovní ekonomiku. Neboli že bude zemí, která na sport vynakládá nejvíce peněz na světě. Fotbal se stal v tomto ohledu pro Čínu vlajkovou lodí. S tím souvisí i nástup čínských investorů na evropskou fotbalovou scénu.

Obchodníci si mysleli, že tímto pomohou dosáhnout vládního cíle pro rok 2025. Jenže masivní investice do nákupu evropských klubů proběhly bez koordinace s čínským režimem. Často šlo o dost spekulativní transakce, v jednu dobu se zdálo, že kolem vstupu do evropského fotbalu vypuklo hotové šílenství.

LIDOVÉ NOVINY: Mají Číňané fotbal rádi?

CHADWICK: Někteří lidé si k fotbalu cestu našli, většina jej ale nesleduje. Každopádně, i když jde o malou část populace, v evropském měřítku jde o obrovský počet lidí. Atmosféra zápasů je různá a řekl bych pestrá. Jsou utkání, která nemají duch, atmosféra nulová. Úplně jinak se cítíte na zápasech pekingského klubu Kuo-an nebo derby v Šanghaji. Tyto zápasy si divák užívá.

LIDOVÉ NOVINY: Jde o epizodní stopu, kterou Čína ve fotbale zanechá, nebo o dlouhodobý trend?

CHADWICK: Určitě si nemyslím, že by šlo o pouhou epizodu. Jsem přesvědčený, že Čína do 20 let uspořádá fotbalové mistrovství světa. Čínské korporace lijí do mezinárodních organizací velké peníze. Otázka nestojí tak, zda turnaj uspořádají, ale kdy. Jinou otázkou je, nakolik se podaří splnit představy čínského režimu, že do roku 2050 by chtěli světový šampionát vyhrát. I to je totiž jeden z vládních cílů.

LIDOVÉ NOVINY: Jak by takový šampionát v čínském provedení mohl vypadat?

CHADWICK: Z dosavadního postupu Číny lze vyčíst, že mistrovství světa by mělo posílit Čínu jako značku. Zatímco symbolem olympiády v Pekingu v roce 2008 bylo ukázat Čínu jako probouzející se sílu, světový fotbalový turnaj by ji ukázal jako etablovanou mocnost, jejíž svaly neustále rostou. Turnaj v Číně by byl politickým vzkazem pro celý svět a zároveň zprávou pro samotné Číňany, jaká je jejich identita. Myslím si, že v rámci snahy získat pořadatelství bude růst sponzoring a partnerství čínských korporací se světovou federací FIFA.

LIDOVÉ NOVINY: Lišilo by se mistrovství od pekingské olympiády?

CHADWICK: V roce 2008 byla světová pozornost zaměřena na Peking, v případě fotbalového turnaje by se čínský režim podle mého snažil rozprostřít pořádání do více měst. Pozornost by se měla upřít na západ od Pekingu a východního pobřeží. Už nyní se spekuluje, že města jako Čchung-čching, Čcheng-tu, Kchun-ming nebo Si-an by se mohla stát pořadatelskými.

A nejen to, součástí vládní strategie by měla být podpora turismu v těchto oblastech. Myslím, že prezident Si Ťin-pching bude usilovat spíše o méně okázalé pořadatelství. Důraz by byl kladen na finanční návratnost a využitelnost sportovišť i po skončení akce. Mistrovství by mělo výrazný přesah v tom, že součástí výstavby by bylo i posílení infrastruktury. Je také pravděpodobné, že příprava šampionátu by šla ruku v ruce s budováním nové Hedvábné stezky.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je síla čínských obchodníků v rámci fotbalových diplomatických struktur – v porovnání s donory z Ruska, Kataru či Spojených arabských emirátů?

CHADWICK: O tomto faktoru se nyní čile hovoří. Není pochyb, že čínské korporace patří k nejvlivnějším společnostem v portfoliu FIFA. Firmy, jako je Wanda, představují pro organizaci FIFA významný zdroj peněz. Tím roste i síla čínského státu v orgánech FIFA.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou výsledky nájezdu čínských obchodníků do evropských klubů?

CHADWICK: Někde můžeme situaci hodnotit jako stabilní a vyrovnanou, v případě anglického Wolverhampton Wanderers lze hovořit o úspěších. U italských AC Milán a Interu Milán patrně existují problémy. Primárně je však třeba si uvědomit, že čínští majitelé nevstupovali do evropských klubů výhradně kvůli lásce k fotbalu, ale proto, aby vydělali a pomohli naplnit čínské národní cíle.

LIDOVÉ NOVINY: Čínská finanční skupina CEFC koupila český klub Slavia Praha. Jaké postavení má či měla tato firma a její ředitel Jie Ťien-ming v Číně?

CHADWICK: CEFC a její majitel se rychle dostali velmi daleko. Tím na sebe upoutali pozornost. Vyvstaly otázky, kde a jak přišla CEFC k penězům, nebo jaké jsou záměry jejích investic. Každopádně ať už má či měla CEFC jakýkoliv status, je nutné připomenout, že čínský byznys je neoddělitelně spjatý s přáními a vrtochy čínského státu. Přestože původně čínští investoři nalili do evropských klubů velké peníze, nyní to vypadá, že na základě státních pokynů se budou muset spíše stahovat.

LIDOVÉ NOVINY: Slavia již druhým rokem usiluje o postup do Ligy mistrů. Nakolik je pro čínské obchodníky důležité dostat se do takové soutěže?

CHADWICK: Kanceláře na stadionech při utkáních Ligy mistrů jsou obvykle plné důležitých lidí. Myslím si, že kdyby Slavia postoupila do Ligy mistrů, kolem klubu by zhoustla síť důležitých lidí.

LIDOVÉ NOVINY: Šéf CEFC Jie Ťien-ming je poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Je běžné v jiných zemích, že čínští finančníci oficiálně zastávají takové funkce?

CHADWICK: Když obchodujete s čínskými firmami, nevyhnutelně zároveň obchodujete i s čínským státem. Je to dáno provázáním čínských korporací s tamním vládním režimem. Když navazujete kontakty s Čínou, musíte si uvědomit, že nejde o žádné altruisty, jak by se mohlo na první pohled jevit.

Jejich charakteristickým znakem je důkladná strategie a vždy cíl vytěžit a vydělat maximum možného ze vztahu, který navazují. Pro země, jako je Česká republika, může mít spolupráce s Čínou určité dílčí benefity, k tomu je však nutné si uvědomit, že vztahy s Čínou něco stojí. Je to cena, kterou si většinou nikdo neuvědomuje, když se do partnerství s Čínou pouští.

LIDOVÉ NOVINY: Znáte jiné evropské politiky, kteří udržují s čínskými finančníky tak těsné vazby jako český prezident Zeman?

CHADWICK: Mohl bych uvést britského expremiéra Davida Camerona a exministra financí George Osborna, kteří využívali fotbal jako nástroj pro komunikaci a vyjednávání s čínskými politiky. Čínský prezident takto navštívil Manchester City při cestě do Velké Británie v roce 2015.

LIDOVÉ NOVINY: Šéf CEFC Jie Ťien-ming je nyní v Číně vyšetřovaný kvůli možnému porušení zákona. Může to mít dopad na chod Slavie?

CHADWICK: Podrobnosti vyšetřování zatím nejsou známy. Ale připomenu případ firmy Wanda (společnost Dalian Wanda Group letos v únoru po třech letech prodala minoritní podíl ve španělském Atlético Madrid – pozn. red.). Ukázal, že čínská vláda dokáže intervenovat do fotbalu, což může nutit investory zbavit se svých podílů. Čínskou vládu zajímá finanční kondice firem působících v zahraničí. Pokud se bavíme o Slavii, může se stát, že vládní garnitura přiškrtí klubu peníze například na posily.

LIDOVÉ NOVINY: Může se stát, že v důsledku politického tlaku se čínské firmy a finančníci začnou stahovat z Evropy?

CHADWICK: Na jednu stranu prezident Si prosazuje politiku „China First“ (Čína na prvním místě), tudíž tlačí na obchodníky, aby pumpovali peníze do čínského fotbalu. Na druhé straně si nemyslím, že by se čínští investoři kompletně stáhli ze zahraničí. Čínský prezident a vláda spíše budou tlačit, aby zahraniční investice byly výdělečné. To znamená, že Čína v zahraničí musí vydělávat více, než sama utrácí.

LIDOVÉ NOVINY: Takže pokud kluby jako Slavia nebudou výdělečné, hrozí, že se čínští finančníci stáhnou?

CHADWICK: Být v rukou Číňanů představuje pro evropské kluby risk a hrozbu. Břemeno nyní leží na straně Slavie, která se musí snažit vydělat co nejvíce peněz a utrácet co nejméně. Musejí mít profit, který odevzdají do Číny. Fanoušci, kteří očekávají další nákupní a přestupovou horečku, si mohou nechat zajít chuť do budoucna. Lidé si musejí uvědomit, že Čína bude chtít vydolovat víc, než kolik do firmy nebo klubu vkládá.

Ondřej Koutník

Simon Chadwick (53)

 • Profesor Salfordské univerzity v Manchesteru se specializuje na oblast sportovního byznysu. Na univerzitě vede Centrum pro sport a podnikání. Působí též na Nottinghamské univerzitě v Institutu pro studium čínské politiky a založil Institut pro studium čínského fotbalu.
 • Napsal několik knih. Hitem byla Managing Football: An International Perspective z roku 2009, ve které se zabýval světem fotbalových manažerů.

Aktivity CEFC v České republice

Celkem spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

J&T Finance Group

 • Od léta 2015 vlastní CEFC podíl 9,9 procenta, v březnu 2016 se obě strany dohodly, že získá polovinu. Letos v březnu Číňané oznámili, že žádost k ČNB o navýšení podílu stahují.

SK Slavia Praha

 • Většinový podíl ve fotbalovém klubu drží CEFC od podzimu 2015, později se její podíl navýšil na téměř 100 procent. V dubnu 2017 Číňané odkoupili stadion za částku kolem jedné miliardy.

Travel Service

 • CEFC drží od března 2016 necelý poloviční podíl v leteckém dopravci, který patří do skupiny Unimex Group Jiřího Šimáněho a Jaromíra Šmejkala. Do společnosti vstoupila v září 2015 získáním desetiprocentního podílu.

Canaria Travel

 • CEFC získala v cestovní kanceláři podíl 49,99 procenta v říjnu 2017.

Pivovary Lobkowicz Group

 • Většinovým vlastníkem páté největší pivovarské skupiny na českém trhu je od září 2015 společnost Lapasan, nyní ovládá celou skupinu. Stoprocentní podíl v Lapasu drží CEFC.

Žďas

 • CEFC drží 100 procent akcií. Strojírenský a metalurgický podnik se zhruba 2250 zaměstnanci ovládla v létě 2016.

Invia.cz

 • Od konce roku 2016 vlastní CEFC v internetovém prodejci zájezdů podíl 75 procent.

Hotely a další reality (v Praze)

 • Mandarin Oriental Prague (od léta 2016)
 • Le Palais Art Hotel Prague (od roku 2016)
 • budova bývalé Živnobanky (konec roku 2015)
 • administrativní komplex Florentinum (od listopadu 2016)
 • budova v ulici Na Poříčí v sousedství Florentina (2017)

Další velké čínské investice v Česku

 • Továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka – v provozu od roku 2006, počáteční investice 250 milionů, později firma svou investici rozšířila o 650 milionů korun.
 • V prosinci 2016 koupila čínská skupina Eurasia Development Group Limited 71,1 procenta českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield.