Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČNB schválila nového šéfa EGAP. Předtím si vyžádala více informací.

  15:07

Aktualizováno. Centrální banka zkoumala pochybnosti, zda má kandidát na generálního ředitele státní pojišťovací společnosti dostatečné zkušenosti z oboru.

Aktualizováno: Česká národní banka schválila nominaci Jana Procházky na post generálního ředitele pojišťovací společnosti EGAP. ČESKÉ POZICI to v pátek 14. prosince potvrdil sám Procházka. Nic už tedy nebrání tomu, aby jeho jmenování definitivně potvrdila dozorčí rada EGAP.

Ve čtvrtek 13. prosince jsme informovali, že schvalování Procházkovy nominace nemělo zcela hladký průběh. Níže je čtvrteční zpráva v původním znění.

Nejistota před verdiktem

Čekání na nového šéfa státní pojišťovací společnosti EGAP zatím nekončí a podle informací ČESKÉ POZICE nemá schvalování navrženého kandidáta zcela hladký průběh. Dozorčí rada EGAP na post generálního ředitele nominovala ekonoma vládní rady NERV Jana Procházku, který zvítězil ve výběrovém řízení. Objevily se nicméně pochybnosti ohledně jeho zkušeností přímo z oblasti pojišťovnictví.

Česká národní banka (ČNB), která musí tuto nominaci schválit, si vyžádala doplňující informace a osobní pohovor, který už Jan Procházka absolvoval. „Beru to standardně a čekám na výstup. Chtějí mít stoprocentní jistotu a já to plně respektuji,“ uvedl pro ČESKOU POZICI sám Procházka. ČNB celou záležitost v této fázi striktně nekomentuje.

Odmítavé stanovisko ČNB by bylo překvapením.

Podle dalšího dobře informovaného zdroje by nicméně bylo případné odmítavé stanovisko ČNB překvapením. Předpokládá se totiž, že se určité konzultace s centrální bankou uskutečnily už před nominací dozorčí radou.

Procházka byl dosud ředitelem pražské pobočky obchodníka s cennými papíry Cyrrus. Vláda ho pověřovala i dalšími úkoly – letos se například stal šéfem dozorčí rady Budvaru. Ekonom rady NERV sice nepůsobil v pojišťovnictví, ale ve výběrovém řízení uspěl díky zkušenostem v oblasti finančnictví a řízení rizik.

Také se podílel na strategii konkurenceschopnosti, která klade velký důraz na exportní politiku, jejímž je EGAP pilířem. Letos byl Procházka například zpravodajem při projednávání jediného letošního zákona pro oblast projišťovnictví – o pojišťovacích zprostředkovatelích – v Legislativní radě vlády.

ČNB by měla zaujmout definitivní stanovisko během několika příštích dní. Centrální banka už dříve schválila nominaci Jiřího Klumpara na post generálního ředitele státní České exportní banky. Funkce se ujal tento týden.

Autor: