Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co bude následovat po odvolání ředitele ÚSTR Daniela Hermana?

  0:22

Rozhodnutí Rady Ústavu pro studium totalitních režimů bude zpochybňované. Snad je nástupkyně Pavla Foglová politicky nezpochybnitelná.

foto: © ČTKČeská pozice

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) dnes – ve středu 10. dubna – na svém zasedání odvolala jeho ředitele Daniela Hermana. Ten ÚSTR vedl od srpna 2010 a byl jeho čtvrtým ředitelem – po Pavlu Žáčkovi, Jiřím Pernesovi a Zdeňku Hazdrovi. Pokud chce Rada ÚSTR obhájit Hermanovo odvolání, které nepochybně vyvolá ohlas v médiích, musí pečlivě zvážit svůj další postup. Především pokud jde o osobu nového ředitele.

A dočasnou ředitelkou ÚSTR už na svém dnešním zasedání rada zvolila bývalou vedoucí Českého centra ve Varšavě Pavlu Foglovou. (Řádný ředitel ÚSTR má vzejít z řádného výběrového řízení do konce dubna 2014.) Radě ÚSTR lze jen přát, aby dočasná ředitelka nebyla jakkoli spojená s žádnou politickou stranou. Pokud se to nepotvrdí a nějaká vazba nebo temné místo v minulosti dočasné ředitelky Foglové se objeví, pak může rada dělat, co bude chtít, ale média ji semelou.

O Hermanově odvolání se mluvilo už dlouhou dobu. A poté, co Senát zvolil do Rady ÚSTR politologa Jana Bureše, čímž v ní posílil většinu Hermanových odpůrců – čtveřici Petruška Šustrová, Michal Uhl, Lukáš Jelínek, Emílie Benešová – bylo jeho odvolání jisté. Ti totiž vyjadřovali nespokojenost s Hermanem už na předchozích zasedáních.

ÚSTR se stane žhavým politickým tématem a zřejmě i arénou pro boj pravice a levice v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny

Nelíbila se jim odborná úroveň ÚSTR – kvalita odborných výstupů – a kritizovali i nekoncepčnost digitalizace pramenů uložených v Archivu bezpečnostních složek – součásti ÚSTR. Důvody Hermanova odvolání jsou i hlubší, ideové – většině rady se zřejmě nezamlouvá podle ní zkratkovité a černobílé vidění doby socialistické diktatury v Československu. Spor o odbornost jde tedy společně se sporem o ideje, což nelze od sebe za současné situace oddělit.

Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že odvolání ředitele Daniela Hermana bylo společným cílem sjednocující se levice – komunistů a sociálních demokratů. ČSSD ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky jakékoli politické zadání a angažmá v Hermanově odvolání odmítla. ÚSTR se určitě stane žhavým politickým tématem a zřejmě i arénou pro boj pravice a levice v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny – interpretací minulosti bude jak pravice, tak levice bojovat o přízeň voličů v současnosti.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...