Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Co český turista v zahraničí, to špión fotograf amatér

  15:00

V popřevratovém Egyptě se český světák ještě postaví na kozlíku drožky, aby vjezd do kasáren vyšel na fotce dobře.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

V zambijském hlavním městě Lusace byli zadrženi tři čeští občané, kteří podle místního tisku čelí obvinění ze špionáže. Soud je v pátek propustil na kauci a trojice nyní pobývá v domě českého honorárního konzula. Do vězení se muži dostali poté, co fotografovali na letišti a následně u nich byly nalezeny snímky, které policie považuje za rizikové.
(...) Přijeli jako turisté, ale byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Češi obvinění odmítají. Hrozí jim 25 let vězení. Záležitostí se zabývá zambijský soud, české ministerstvo zahraničí do africké země vysílá zvláštního zmocněnce.
(...) Češi, kteří byli zadržováni v Zambii kvůli údajné špionáži, jsou po dvou a půl měsících doma, okolnosti návratu jsou ale tajné. Začalo se spekulovat i o jejich útěku z Afriky.  

Tolik ve stručnosti historka o anabázi českých turistů, kteří vyrazili z Jihoafrické republiky na výlet do Zambie. Tam se dostali nejprve do místního, následně do domácího vězení a ve finále složitě a utajeně odjeli domů do Česka. Do věci se nakonec musel vložit kdekdo. I pilní čeští europoslanci.

Anabáze českých světáků

Máme s českými vězni a jejich anabázemi v Africe své zkušenosti. Například z Angoly dostával československé zajatce – 66 lidí – z rukou povstalců v roce 1984 úspěšně prý až sám papež Jan Pavel II. Ti tam ovšem stavěli papírnu a celulózku a zbytečně nefotili hlouposti. V zajetí strávili 1,5 roku a jeden z nich na následky útrap zemřel.

Nebyla to tehdy na africkém kontinentně žádná legrace, a není asi ani dnes. Zambijská kauza pokračuje. Soud se odehraje, skandál zůstane. Každý další český turista s tím faktem musí počítat. Příště už nikdo, ani z vlastní blbosti, jen tak beztrestně nevyvázne. Fotit vojenské objekty se nesmí nikde – ani vjezdy na americkou základnu Ramstein v Německu, ani francouzské loďstvo v Toulonu. A platí to i u nás. Tak to je všude.

Český turista je nepoučitelný a vykuk. Nic se mu přece nemůže stát! Zaplatil si svých pár šupů a patří mu svět.

Český turista je však nepoučitelný a vykuk. Nic se mu přece nemůže stát! Zaplatil si svých pár šupů a patří mu svět. Slovenské tatranské statistiky mezi nejhazardnější vysokohorské turisty řadí poměrně často ty české. Stejně tak v Alpách. Český turista si ohřívá konzervu v Chile a podpaluje tam národní park. (Ta věc s plnicím perem byla něco jiného a je sui generis.) V Indii si naši turisté – dokonce graduovaní vědci – v rezervacích sbírají brouky na kšeft. Z Argentiny veze český vandrák ilegálně kufr se stovkami vzácných plazů. České hlupáky-narkopašeráky musí česká diplomacie a soudnictví dostávat obtížně domů léta, pokud vůbec přežijí tamní vězení. Jinak je to však s katarskými princi u nás doma.

A stále totéž. Viděl jsem české (taky)turisty v Dakaru fotit francouzské bojové lodi, až málem přepadli přes zábradlí. Že tam ty lodě byly kvůli pomoci v bratrovražedné občanské válce v blízké africké frankofonní zemi, jim nevadilo. A na těch lodích byla vojenská technika – aktuální, nemuzejní a zcela určitě utajovaná.

V Egyptě v době popřevratové, za pokračujícího výjimečného stavu, si čeští turisté-prosťáčci fotí egyptská vojska o sto šest. Ještě se postaví na kozlíku drožky, aby ten vjezd do kasáren vyšel na fotce dobře. Ať doma mamka s taťkou vidí, jací jsou jejich mladí světáci. Přitom tam nic není: obrněnce stejně zastaralé jako v Lusace to československé bitevní/cvičné letadlo L-29 na podstavci. Ale jsou tam minimálně vojáčci ve službě s pochodujícími nervy a roztřeseným prstem na spoušti. A také tam platí místní zákony a další podzákonné normy a předpisy. A existuje také zdravý rozum – normálně.

Jak to viděl Jaroslav Hašek

O to však ani snad nejde v době satelitní, mobilové, platebně-kartové a technologicko-internetové. Jde o elementární respektování pravidel navštívené země a také zdravého rozumu. Takové pitomosti zde snad v minulosti nebývaly ani za Rakouska-Uherska. Dokládá to Jaroslav Hašek a jeho Švejk, chytřejší než dnešní český turista, a putimský strážmistr Flanderka, nikoli nepodobný zambijské policii. České autority asi nakonec (naštěstí) jednaly spíše s někým, jako byl písecký rytmistr König. Viz úryvek z knihy moudra:

Putimský strážmistr Flanderka si vzpomněl, že se neoptal ještě na jednu věc. Dal si zavolat Švejka a otázal se ho: „Umíte fotografovat?“
„Umím.“
„Proč nenosíte s sebou aparát?“
„Poněvadž žádnej nemám,“ zazněla přímá a jasná odpověď.
„A kdybyste ho měl, tak byste fotografoval? (...) Je těžké fotografovat nádraží?“
„Lehčí než něco jiného, poněvadž se to nehejbá a pořád to nádraží stojí na jednom místě a člověk mu nemusí říkat, aby se tvářilo příjemně.“
A strážmistr se rozepsal: Mezi jiným při mém křížovém výslechu udal, že umí fotografovat, a to nejradši nádraží. Aparát fotografický sice u něho nebyl nalezen, ale jest domněnka, že ho někde skrývá, a proto s sebou nenosí, aby odvrátil od sebe pozornost, čemuž dosvědčuje i jeho vlastní doznání, že by fotografoval, kdyby měl aparát u sebe.
„Takhle se píšou berichty … a hlavní věcí je, sestavit to, aby tam nahoře čuměli jak jeleni.“
Velitel píseckého četnického velitelství rytmistr König: „… největší blbec, kterého jsem poznal, je podle tohoto berichtu strážmistr z Putimi. Ten voják přece není žádný špión. Zde píše takové nesmysly, že každé malé dítě pozná na první pohled, že ten chlap byl ožralý jako papežský prelát. Přiveďte sem ihned toho vojáka. Nikdy v životě jsem neviděl takovou snůšku blbostí.“

Aby mohl normální příští český turista v 21. století volné cestovat po světě za poznáním i obchodem, doporučuji ctěným českým autoritám zavést pro výše popsané nenormální české turisty přestupkový trest odebrání cestovního pasu. Stejně jako se recidivistům a šílencům na silnicích odebírají řidičské průkazy. A odebírat rovněž předměty doličné – fotoaparáty. Jsou totiž v rukách našich turistů nebezpečné jako střelné zbraně. Svobody cestování si užijí i tak v rámci současné Evropské unie a jejího schengenského prostoru s pouhým občanským průkazem. Pokud EU vydrží pohromadě. Pak nepouštět ani do zrušeného vojenského prostoru Brdy.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...