Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Co s ČSSD udělá padlý ministr...

  9:42
Změny na ministerských postech představují riziko, že vyvolají ve straně konflikt. Aktuálním tématem je odchod ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), kterého navrhl kvůli údajné šikaně podřízených odvolat jeho stranický nadřízený, premiér Bohuslav Sobotka. Nerozviklá Chládkův pád vztahy mezi straníky a vlivnými osobami v sociální demokracii?

Prezident Miloš Zeman definitivně odvolal ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) v pátek 5. června. foto:  Petr Topič, MAFRA

Předčasný a vynucený odchod ministrů z vlády představuje u každé tradiční politické strany citlivou záležitost. Dochází totiž k zásahu do stranické diplomacie, která se zejména na začátku při vytváření vlády snaží uspokojit co do vlivu jednotlivé regionální organizace a zájmové skupiny uvnitř stran. Změny na ministerských pozicích proto představují riziko, že vyvolají ve straně konflikt.

Aktuálním tématem je odchod ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), kterého navrhl kvůli údajné šikaně podřízených odvolat jeho stranický nadřízený premiér Bohuslav Sobotka a jehož odvolání definitivně potvrdil prezident Miloš Zeman v pátek 5. června. Je tedy otázkou, zda Chládkův pád nerozviklá vztahy mezi straníky a vlivnými osobami uvnitř sociální demokracie.

Konflikt je pro premiéra nežádoucí

Podle informací LN nechtěl Chládek předminulou středu na jednání s premiérem z funkce ustoupit, celý proces označil za komplot koaličního partnera hnutí ANO. „Jsem přesvědčen, že by se nemělo ustupovat připravenému lynči médií, která vlastní Andrej Babiš. Taková akce totiž může být použita proti jakémukoli členovi vlády včetně premiéra. Jádrem sporu mezi mnou a ministrem Babišem je dlouhodobě výše rozpočtu školství a sportu na příští rok,“ uvedl tehdy končící ministr školství.

O Chládkových problémech s podřízenými se dlouhodobě mezi straníky vědělo, údajně už z dob jeho působení v krajském zastupitelstvu. Na jeho argumentaci, že jde o útok ze strany Babiše, tudíž neměli ve výsledku přistoupit.

Den po odvolání, ve čtvrtek 28. května, se mezi straníky začal šířit názor, že Sobotka zbytečně zařadil zpátečku a ustoupil nátlaku konkurenčního politického hnutí. „Podle mě se Slávek unáhlil,“ řekl pátek nato LN lobbista blízký straně, který si nepřál být jmenován. Chládek pochází ze středočeské organizace ČSSD, v níž je krajským místopředsedou a obvodním šéfem v Rakovníku. V letech 2008 až 2014 působil ve vedení Středočeského kraje, čtyři roky pak byl coby náměstek pravou rukou dnes souzeného exhejtmana Davida Ratha. Střední Čechy ve vládě po Chládkově odchodu jiného zástupce mít nebudou, pouze ve vedení Poslanecké sněmovny sedí její předseda z mladoboleslavské ČSSD Jan Hamáček.

Vlivným hráčem inkriminovaného kraje je poslanec Richard Dolejš, který patří mezi důležité spojence předsedy strany. Například na sjezdu ČSSD před dvěma lety významně pomohl zvolit do vedení Alenu Gajdůškovou, která tím převážila v grémiu poměr sil ve prospěch Sobotky vůči Michalu Haškovi. Konflikt s touto organizací by Sobotku oslabil.

Podle lidí blízkých vedení vlády se však konflikt mezi Sobotkou a jeho spojenci ze středních Čech nerozhořel. O Chládkových problémech s podřízenými se totiž dlouhodobě mezi straníky vědělo, údajně už z dob jeho působení v krajském zastupitelstvu. Na Chládkovu argumentaci, že jde o útok ze strany Babiše, tudíž neměli ve výsledku přistoupit. „Když někdo něco ukradne, můžete s tím polemizovat, názory se na to mohou lišit. Premiérovi, který se hlásí ke katolictví, ale různé zkazky o Chládkových problémech vadily delší dobu. Čekal na impuls,“ řekl LN jiný hybatel moci z prostředí sociální demokracie. Sobotka podle vnitrostranických znalců postupoval jako vždy: na základě vlastního úsudku a velmi rychle.

Brzda Janstova vlivu?

Podle jednoho z pražských finančních manažerů tím „dostal na frak“ i ekonomický poradce prezidenta a podnikatel ze skupiny Lukoil Martin Nejedlý...

Chládek neměl ve straně vybudované širší zázemí. Měl však za sebou dvě vlivné postavy – zmiňovaného poslance Dolejše a jednoho z nejmocnějších advokátů v zemi, Miroslava Janstu. Předseda České unie sportu a České basketbalové federace podobně jako Chládek pochází ze středočeské ČSSD, kde mezi nimi v minulosti vznikla vazba. Ministrův pád je proto v pražských lobbistických kruzích interpretován jako zastavení vzestupujícího Janstova vlivu.

„Nedokázal ve vládě udržet svého ministra, to o něčem svědčí,“ řekl LN jeden z pražských finančních manažerů. Podle něho tím „dostal na frak“ i ekonomický poradce prezidenta a podnikatel ze skupiny Lukoil Martin Nejedlý, který patří mezi významné Janstovy spojence.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...