Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covidpas může mít nezamýšlené negativní dopady

Uzavřená německá hranice na hraničním přechodu Pomezí - Tirchenreuth. foto: Martin Stolař, MAFRA

V důsledku koronavirové pandemie se uvažuje o očkovacích pasech. Kromě jiného by mohly zvýšit motivaci k očkování. Je tu však i otázka technologií, legislativy a Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by být zavedeny očkovací pasy?
  21:44

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

V důsledku koronavirové pandemie se uvažuje o zavedení očkovacích pasů. Někteří se obávají, že by kvůli nim mohla vzniknout neférová dvoutřídní společnost, pro jiné je podstatnější možnost co nejrychleji otevřít aspoň částečně některé služby, restaurace, sportovní akce, kulturu či leteckou přepravu.

Očkovací pas by mohl zvýšit motivaci k očkování u dosud váhajících. Je tu však i otázka technologií, legislativy a Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). K problému očkovacích pasů se vyjádřil ve svém komentáři Tyler Cowen a věnoval jsem se mu před dvěma týdny v poznámce pro Český rozhlas. Měly by být zavedeny očkovací pasy?Lubomír Lízal, CEO Expobank

Kvadratura kruhu

Deklaratorní snahy o nediskriminující nástroj jsou k smíchu. Pokud má očkovací pas fungovat, bude z podstaty věci diskriminující. Nediskriminující nemůže fungovat. Buď očkovací pas nebude fungovat a půjde jen o nákladnou byrokracii, což je paradoxně ten lepší případ, nebo fungovat bude a pak otvíráme Pandořinu skříňku diskriminace a ocitáme se v orwellovském světě vyvolených a ostatních. To už jsme v historii několikrát měli, a vždy to byla katastrofa. Proto nezavádět.Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě

Nevyřešení problému

Vidět v zavedení očkovacích pasů diskriminaci je přepjaté – nezatěžovat systém testováním a zavíráním cestujících do karantén, pokud jsou chráněni a nejsou nakažliví, je racionální a zjednodušuje život. Standardizace postupu, jak to rychle prokázat aspoň v Evropě (lépe na celém světě) je rozumné. Ostatně, zavedení očkovacího pasu, jak je v Evropě navrhován, předpokládá alternativní postup pro cestování neočkovaných (například současné pravidlo o nezastaralém testování), proto o diskriminaci nelze mluvit.

Je otázkou, zda očkovací pas něco vyřeší, pokud jeho cílem má být omezit šíření viru cestováním. Obávám se, že se zase tonoucí (země jižní Evropy) stébla (očkovacího pasu) chytá.

Zavést očkovací pasy může být technicky náročné. Půjde-li o papírový dokument, jako je cestovní pas, bude drahý, aby bylo obtížné jej falšovat. Bude-li digitální, vznikne řada dalších problémů. Ostatně, digitální pas bude diskriminující proti digitálním analfabetům. Větší problém vidím ve skutečnosti, že se zatím nezdá, že by očkování zcela bránilo přenosu viru.

Proto je otázkou, zda očkovací pas něco vyřeší, pokud jeho cílem má být omezit šíření viru cestováním. Obávám se, že se zase tonoucí (země jižní Evropy) stébla (očkovacího pasu) chytá. Doufám, že se mýlím, ale podporuji vznik očkovacího pasu jako dokumentu sdíleného řadou zemí.Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Prioritou je očkování

Vláda by měla především razantně navýšit očkování. Očkovací pasy jsou k ničemu, není-li nikdo naočkován. Protože to vláda nezvládá, měla by k vakcínám pustit soukromé organizace, jinak se nikam nedostaneme. Co se očkovacích pasů týče, sdílím v podstatě všechny argumenty Tylera Cowena.

Vláda by měla především razantně navýšit očkování. Očkovací pasy jsou k ničemu, není-li nikdo naočkován. Protože to vláda nezvládá, měla by k vakcínám pustit soukromé organizace, jinak se nikam nedostaneme.

Stejně jako on neuznávám argument, že kvůli nim vznikne nerovná společnost. Ta už vznikla covidem, očkovací pasy by umožnily tuto nerovnost zmenšit. A stejně jako on se obávám nefunkční byrokracie, obzvlášť ve styku různých systémů zemí. Aspoň vnitrostátně by nějaký systém šel zavést poměrně rychle. Pokud jej nebude připravovat nějaké ministerstvo.

Systém může být elektronický nebo papírový nebo například razítko do běžného cestovního pasu. Podvodům se nevyhneme v žádném systému, ale pokud by za podvodný certifikát byla například pokuta pět tisíc korun, ale za to, že se člověk nechá naočkovat, by stát pět tisíc korun vyplatil jako motivaci, většina lidí by zvolila očkování a platný cerfitikát.

To jsme však u prvního problému – naprosto mizerného tempa vakcinace. Očkovací pasy by měly být zavedeny. Ostatně, měly být vymyšleny a zavedeny už dávno. Prioritou však je razantní navýšení očkování. Je tato situace po roční pandemii pro vládu překvapením?Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus

Zbytečné další rozdělení

Očkovací pasy podobně jako řada jiných bohulibých myšlenek naráží na komplikovanou praxi. V době, kdy západní společnost bojuje se značnou polarizací, by další rozdělení – tedy na očkované a neočkované – zbytečně přililo olej do ohně. Obavy z vakcinace, které část populace sdílí, vnímám v této fázi jako legitimní. Na odhalení všech potenciálně nežádoucích účinků zatím uběhlo málo času. Například řada evropských vlád pozastavila očkování vakcínou společnosti AstraZeneca. To ukazuje, jak dynamicky se situace vyvíjí.

Očkovací pasy podobně jako řada jiných bohulibých myšlenek naráží na komplikovanou praxi. V době, kdy západní společnost bojuje se značnou polarizací, by další rozdělení – tedy na očkované a neočkované – zbytečně přililo olej do ohně.

Zacházet s těmi, kteří v prostředí všeprostupující nejistoty vakcínu odmítnou jako s občany druhé kategorie, je neetické. Pokud by covidpas existoval, nastává problém s určením relevantních vakcín. Například USA mohou bojkotovat ruské nebo čínské vakcíny. V Číně většina naočkovaných využije tamní vakcínu. Pokud by americký covidpas čínskou vakcínu neuznával, mohly by být omezeny cesty mezi USA a Čínou a zřejmě se i více ochladit vztahy obou mocností.

Řada zemí může očkovacími pasy uplatňovat geopolitický vliv. Zavedení očkovacích pasů proto může přinést řadu nezamýšlených a potenciálně silně negativních důsledků. Vakcinace by měla probíhat na striktně dobrovolné bázi, a kromě ochrany proti nemoci by s ní neměly být spojené žádné výhody.Petr Zahradník, ekonom České spořitelny

Nástroj ke kompromisu

I po roce je covid stále s námi a nelze určit, jak dlouho ještě bude. Je to klíčový prvek našich životů, které zcela vyvedl z rovnováhy. Ochranná opatření proti němu se krátkodobě nekamarádí s principy volného trhu. Věřme, že dlouhodobě je to jinak, a pomohou trh restartovat a znovu spustit. Čím jsou ochranná opatření přísnější, tím trh více strádá. A čím je větší snaha udržet v těchto podmínkách trh funkčnější, tím se snižuje účinnost přijatých opatření. Zvláštní svět, ale bohužel realita dneška, a zřejmě i zítřka.

Za daných okolností se zdá covidový pas jedním z účinných nástrojů ke kompromisu mezi ponecháním trhu v plné funkčnosti a totálním lockdownem. Díky tomuto kompromisu by mělo být vytvořeno relativně bezpečné území, které do sebe selektivně vpustí ty, u kterých se předpokládá, že budou riziko šíření nákazy minimalizovat.

Za daných okolností se zdá covidový pas jedním z účinných nástrojů ke kompromisu mezi ponecháním trhu v plné funkčnosti a totálním lockdownem. Díky tomuto kompromisu by mělo být vytvořeno relativně bezpečné území, které do sebe selektivně vpustí ty, u kterých se předpokládá, že budou riziko šíření nákazy minimalizovat. Je nutné se shodnout na klíčových kritériích, tedy projít věrohodnou vakcinací, spolehlivým testováním, či prodělat chorobu. Lehce řečeno, o to těžší je vychytat detail a zabránit, aby se z dobrého sluhy nestal zlý pán.

Vše by se mělo odrhrát plně digitálně, což může posílit další směr digitalizace, zejména v zemích, kde agendy osobních dokladů značně zaostávají za zeměmi, jako je Estonsko, Finsko či Belgie. Covidový pas by měl být díky digitalizaci flexibilní, pružně se přizpůsobující intenzitě pandemie, tedy umožňující, či znemožňující překonání příslušné hranice.

Jakou hranici mám na mysli? V základu tu státní v rámci Evropské unie. Lze si však představit, že kreativní nakládání s covidovým pasem může být použitelné i v případě vnitrostátních restrikcí pohybu, například takových, které právě prožíváme u nás. Jako se vším novým a inovativním, je i s covidovým pasem spojeno mnoho otázek. Zdá se však, že je na ně lze odpovědět natolik, aby se covidový pas stal v dohledné době funkční a přínosný.Dominik Stroukal, hlavní ekonom banky CREDITAS

Proč něco nového?

Jeden mezinárodní očkovací pas vlastním. Je žlutý a mám v něm několik stránek vakcín, které jsem do sebe nechal za uplynulé roky vpravit. U některých chráním sebe a psát bych je tam nemusel, typicky u vztekliny. Ta nikdy nikoho na hranicích nezajímala, třeba žlutá zimnice nebo břišní tyfus však ano. Proč vymýšlet něco nového? Bude to stát obrovské peníze, nebude to dlouho fungovat, navíc jsou obří centralizované databáze otevřenými dveřmi pro další povinnosti, které do nich budeme zapisovat. To není jen teorie.

Naše cestovní pasy byly také jen dočasným opatřením v průběhu první světové války. A lidé proti nim houfně protestovali. Pojďme využít našich mezinárodních očkovacích průkazů. Je pravdou, že by se mohlo s papírovým očkovacím průkazem podvádět. To ale platilo vždy a jde o minimum případů. Drtivá většina lidí se chce nechat očkovat. A ti co nechtějí, dokážou už dnes obejít cokoliv, třeba právě cestovní pasy.Monitor Jana Macháčka