Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

ČSSD podpořila Zemana. Napřed to vypadalo jako schizofrenie...

  23:31

Po postupu Miloše Zemana do druhého kola prezidentských voleb se sociální demokracie ocitla v ošemetné situaci. Strana se prý mohla rozštěpit.

foto:  © ISIFA, Lidové noviny, františek Vlček, repro foto SPOZ, montáž ČESKÁ POICEČeská pozice

Vedení ČSSD nepřímo podpořilo čestného předsedu Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) Miloše Zemana pro druhé kolo prezidentských voleb. Důvod? Lidé prý mají zvážit expremiérovu podporu, protože není spojen s vládní koalicí Petra Nečase, kterou reprezentuje druhý finalista - Karel Schwarzenberg z TOP 09. Zprvu se tato informace jevila tak, že buď je vedení ČSSD schizofrenní, nebo se na jednání oranžových špiček v sobotu večer upekl „mega deal“.

Ve volební kampani totiž kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, který s více než 16 procenty skončil jen těsně za třetím Janem Fischerem, bombardoval Zemana tvrdou kritikou za různé kauzy a napojení na pochybné lobbisty. K tomu pár hodin před rozhodnutím podpořit Zemana padala ve volebním štábu sociální demokracie na adresu expremiéra z úst některých místopředsedů ČSSD velmi silná slova. „Přes pana Šloufa je Zeman napojen na pražskou mafii,“ řekl ČESKÉ POZICI v sobotu odpoledne prezidentský kandidát Dienstbier. Další místopředseda strany Lubomír Zaorálek zase nepovažoval Zemana za levicového kandidáta. (Více v rozhovorech v další části tohoto textu.) Mimochodem - pro Schwarzenberga se vyjádřil i bývalý premiér Vladimír Špidla.

Jenomže... V sobotu, v pozdních večerních hodinách ČESKÁ POZICE od velmi dobře informovaných lidí blízkých vedení strany zjistila, čeho se ČSSD obávala. Že v případě „nepodpory“ Miloše Zemana by jí reálně hrozilo rozštěpení. Aby se rozkolu zabránilo, sociální demokraté zvolili postup měkké podpory někdejšího předsedy, byť ten své mateřské straně nemůže zapomenout, že v roce 2003 nebyl v parlamentu zvolen na Hrad (ač byl oproti Václavu Klausovi favoritem). ČSSD zvolila tuto komunikační strategii i přes to, že lze souhlasit s míněním politických komentátorů: přesvědčení voliči Jiřího Dientstbiera patrně Zemana stejně nepodpoří.

Zdroje z vedení ČSSD naznačily, že rozhodnutí nepřímo Zemana podpořit je vlastně jakýsi šibalský kalkul

Volání sirén

Čeho se vlastně ČSSD obává? Pokud by Zeman volby vyhrál, výrazně by posílila SPOZ, která by ubírala hlasy ČSSD. Sociální demokracii by navíc mohli opustit někteří členové a odejít do Zemanovy konkurenční strany. Zemanova pomsta ČSSD by byla dovršena. Zdroje z vedení strany však naznačily, že rozhodnutí nepřímo Zemana podpořit je vlastně jakýsi šibalský kalkul. Špičky sociální demokracie vesměs tuší, že Zeman v souboji s Karlem Schwarzenbergem nemá jasnou šanci uspět. Strana tedy sází na strategii, jak elegantně zabránit případnému stranickému štěpení. Koza by se nažrala a ČSSD by zůstala celá.

Téma jednoty je v sociální demokracii zjevně živé. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ČESKÉ POZICI sdělil, že je spokojen, že Dienstbier dostal podobně hlasů jako Jan Fischer. Také však uvedl, že Dienstbiera poškodili ti sociální demokraté (zejména místopředsedkyně Marie Benešová), kteří před volbami podporovali Zemana. „Pocit smutku pramení z toho, že se nepodařilo dostat našeho kandidáta do druhého kola. Myslím, že jedním z důvodů bylo, že ČSSD nepůsobila před prezidentskou volbou jednotně. Někteří naši funkcionáři podlehli volání sirén a podpořili konkurenčního kandidáta. To byla chyba.“

Skutečnost, v jak ošemetné situaci se ČSSD vzhledem k postupu Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga ocitla, ilustrují rozhovory se dvěma místopředsedy sociální demokracie – Jiřím Dienstbierem a Lubomírem Zaorálkem, které ČESKÁ POZICE vedla v sobotu odpoledne ve volebním štábu sociální demokracie.  

Jiří Dienstbier o mafiánských strukturách

ČESKÁ POZICE: Přišel jste o lepší výsledek kvůli tomu, že část vedení strany podpořila kandidáta konkurenční strany?

DIENSTBIER: Těžko nyní vyhodnocovat, ale kdyby oněch několik jednotlivců ze sociální demokracie nešlo proti mé kampani, byla by pro mne situace jednodušší, což by se zřejmě na výsledku projevilo. Jak mnoho, nedokážu říct.

ČESKÁ POZICE: Ukázal jste, že jste byl silným a konkurenceschopným kandidátem. Může to přispět ke klidu ve vedení strany a zmírnit elán vašich kritiků – Zdeňka Škromacha, Marie Benešové či Michala Haška? Posílil jste pozici ve vedení ČSSD?

DIENSTBIER: Uvidíme, zatím nemohu hodnotit. Nemyslím si ale, že můj volební výsledek by měl bezprostřední vztah a souvislost s mou pozicí ve straně. S výsledkem jsem spokojený, není špatný.

Pro sociálně orientované voliče to nebude nikterak jednoduchá volba

ČESKÁ POZICE: Co je pro vás jako pro občana horší představa: Zeman, nebo Schwarzenberg na Hradě?

DIENSTBIER: Velmi těžká otázka, protože oba jsou v zásadě pravicoví kandidáti. Pro levicově orientované voliče to bude velmi těžká volba. Miloš Zeman se deset let snaží škodit sociální demokracii. Pomohl k sestavení Topolánkovy vlády díky dvěma přeběhlíkům, pomohl k sestavení Nečasovy vlády, protože ve volbách v roce 2010 odebral hlasy ČSSD. Je napojen na nemravný exekuční byznys předsedy SPOZ Vratislava Mynáře, který působil v představenstvu firmy, která pro dopravní podnik vymáhala peníze od černých pasažérů (firma se jmenuje Tessile ditta services - pozn. red.). Přes pana Šloufa je Zeman napojen na pražskou mafii, na známého kmotra Hrdličku, který to ostatně přiznal ve vašem rozhovoru (Tomáš Hrdlička v rozhovoru pro ČESKOU POZICI řekl, že se Šloufem se občas schází, ale že o prezidentských volbách se nebaví – pozn. red.).

Nechci na Hradě někoho, kdo je spojen s mafiánskými strukturami v České republice. Na druhou stranu je tu Karel Schwarzenberg, se kterým se shodnu zejména na zahraniční politice. Pro naše voliče však bude problematické, že jde o předsedu TOP 09, jež je součástí Nečasovy vlády. Pro sociálně orientované voliče to nebude nikterak jednoduchá volba.

Lubomír Zaorálek: Totálně černá kampaň

ČESKÁ POZICE: Který z finalistů prezidentské volby je pro vás horší variantou – Zeman, nebo Schwarzenberg?

Zpočátku jsme se obávali, zda se stranickým kandidátem neproděláme boty

ZAORÁLEK: Na to se poměrně obtížně odpovídá. Na jednu stranu jsem znám kritikou toho, co představuje Miloš Zeman – mám na mysli zejména „transparentnost“ jeho kampaně. Na druhou stranu nesouhlasím s Karlem Schwarzenbergem jako reprezentantem politiky, kterou kritizuji ve sněmovně. Ani jeden není mým kandidátem. Vždy říkám, že k volbám se má chodit, ale nyní příliš nevím, co si s volbou počít.

Pro mě je výsledek Jiřího Dienstbiera úspěchem. Zpočátku jsme se obávali, zda se stranickým kandidátem neproděláme boty. Tahle volba totiž byla zaměřená proti stranickým kandidátům. Jiří netajil, že je sociální demokrat, a dával to nahlas najevo. Odvedl dobrou práci, když se dokázal umístit jen těsně za Janem Fischerem.

ČESKÁ POZICE: Jste znám i kritikou předvolebních průzkumů. Ovlivnily podle vás výsledky prvního kola? 

ZAORÁLEK: Nechápu, proč jsme dva měsíce museli poslouchat, že do těchto voleb jdou jen dva kandidáti: Fischer a Zeman. Vždyť výsledek ukazuje, že to vůbec nebyla pravda. Vždyť do některých televizních duelů chodili jen Fischer a Zeman, protože byli považováni za hlavní favority. To našeho kandidáta poškodilo. Vadí mi některé agentury – zejména ty, u kterých nevíme, kdo je vlastní. Podle mě byla veřejnost obětí masáže a manipulace, která se tu během kampaně děla. Nechci ale naříkat, spíše by to mělo být ponaučení do budoucna a signál k vylepšení prováděcího zákona.

ČESKÁ POZICE: Takzvaní protikorupční našeptávači a různé iniciativy se před volbami obávali, že se do druhého kola dostanou Zeman s Fischerem. Jste rád, že jeden z nich vypadl?

ZAORÁLEK: Mně by se samozřejmě líbilo, kdyby postoupil Jiří Dienstbier, protože u něho jsem měl jistotu, že on by nebyl loutkou, a měl bych jistotu, že tento člověk se nenechá koupit. Vypadnutí Jana Fischera mi líto není, protože si myslím, že byl prázdnou figurou. Nemyslím si, že by byl mužem mimo jakýkoli vliv určitých skupin. Neměl politické přesvědčení a názor, přesto dostal miliony na kampaň...

Připadá mi nestydaté, když říká, že do kampaně dal osm milionů korun a že peníze mu ještě přijdou – od někoho...

ČESKÁ POZICE: Považoval jste Zemanovu kandidaturu za transparentní?

ZAORÁLEK: Samozřejmě, že ne! Nikdy jsem ji nepokládal za transparentní. Kampaň Miloše Zemana mi připadala jako totálně černá kampaň, která podle mě stála desítky milionů korun. Někde jsem četl odhad, že jeho kampaň mohla stát až sto milionů. Připadá mi nestydaté, když říká, že do kampaně dal osm milionů korun a že peníze mu ještě přijdou – od někoho. Ne, že je netransparentní, to je totálně černá kampaň! Vemte si to množství billboardů, potkal jsem je i v docela zastrčených vesnicích. Do toho se musely lít pěkné peníze a my vůbec nevíme, čí byly. V civilizované zemi jako v Německu či ve Francii by něco takového nemohlo projít.

ČESKÁ POZICE: Dokážete si představit, že by vaše strana podpořila takového kandidáta?

ZAORÁLEK: Nemohu lidem říkat, co mají dělat. Mohu jim jen říct, jak se někdo může vydávat za levicového kandidáta, když na volebním účtu přizná milion korun od exekutora. Nebo když předsedou strany SPOZ je člověk, který má firmu, jež vymáhá pokuty od černých pasažérů. To je tedy pro mě opravdu levicový kandidát „par excellence“... 

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek hovoří s ČESKOU POZICÍ v sobotu 12. ledna 2013 (v pozdním odpoledni) mimo jiné o kampani Miloše Zemana.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!