Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

ČVUT pod palbou. Může za to dotační mág Elfmark

  17:25
„Tato kauza a její mediální obraz ČVUT poškozují. Jde o dobré jméno naší školy.“ Tak a stokrát jinak akademici hodnotí příběh, se kterým jsou nyní konfrontováni a v němž se vše podstatné točí kolem jediného muže – Miroslava Elfmarka.

ČVUT, budova foto: stavbaroku.cz

Když zhruba přede dvěma týdny dorazil fotograf LN na zasedání senátu ČVUT, kde se tísnili nezvykle početní hosté, byl překvapen. Hned po prvním snímku – na veřejném místě a na veřejné vysoké škole s rozpočtem pět miliard korun ročně – se jej předseda akademického senátu Vladimír Haasz otázal, co tam dělá. A senátoři pak několikrát hlasovali, zda může v sále Masarykovy koleje fotit. Zamítli to; leč zákon to povoluje.

I tato malá historka ukazuje, jak je akademická půda citlivá na medializaci svých (interních) problémů. A ty nyní souží právě České vysoké učení technické. V rozvětvené a nejednoznačné kauze se objevují nahrávky dotačního mága Miroslava Elfmarka. Naznačují, že ještě letos 15. března „úkoloval“ zaměstnance, ač už neměl na škole působit (a ani by k tomu neměl mandát). Někdejší úředník ministerstva průmyslu, letos pravomocně odsouzený za podvod, se již v roce 2014 stal poradcem rektora Petra Konvalinky.

Od té doby, co senátor ČVUT Petr Olšák rozeslal svým kolegům vybrané přepisy skandálních audionahrávek, začala i některá média případ „propírat“.

Ten tohoto angažmá nejspíše lituje, neboť pouhý Elfmarkův stín jej ničí. „Ano, poškodilo mne to. I kdybych se rozkrájel, nezbavím se toho. Mrzí mne to, protože nikdy nebylo mé jméno spojováno s něčím ani trochu kontroverzním,“ řekl Konvalinka LN v záříjovém rozhovoru.

Od té doby, co senátor ČVUT Petr Olšák rozeslal svým kolegům vybrané přepisy skandálních audionahrávek, začala i některá média případ „propírat“ a rektor nestíhá akademikům jasně odpovídat. Kritický dopis mu napsali děkani všech osmi fakult; ostré byly i „malé“ senáty, jež volají po řešení situace či přímo rezignaci.

Dvacátého října se Konvalinka snažil odpovědět čtyřstránkovým vyjádřením, kde píše o zkreslování, bulvarizaci i účelových dezinformacích a kritizuje „nezákonné pořizování nahrávek“ – nejspíše zásluhou vyhozeného kvestora Tomáše Pelikána a někdejší ředitelky Správy účelových zařízení Markéty Kabourkové, již se údajně vzepřeli Elfmarkovi. Složitý případ, kde se míjejí vyjádření hlavních postav i opačná nařčení z pochybných vazeb (dle rektora například mezi ředitelkou a právníkem Ladislavem Hradilem, jenž měl před léty dle Aktuálně.cz aféru s vydáváním víz na Ukrajině), se snažil 26. října rozřešit i „velký“ senát.

Ale i po rektorově dlouhém vysvětlování zůstávají nesrovnalosti a otázky: o zrušeném auditu za rok 2015, který prý plánoval kvestor, o reálné Elfmarkově činnosti a datu ukončení jeho úvazku, o jeho roli v projektu Správy úložiště radiokativních odpadů (SÚRAO) s firmami Satra a Mott MacDonald za 79 milionů korun – a to zvláště poté, co profesor Zdeněk Bittnar na předminulém jednání senátu doslova řekl, že zakázku Elfmark „vymámil“.

„Vyjádření pana rektora na říjnovém zasedání senátu byla vyhýbavá, znevažující akademický senát, potažmo celou akademickou obec, a místy až dětinská.“

„Senát ČVUT vzal na vědomí vystoupení pana rektora a dalších vystupujících. Na základě toho žádá rektora, aby (...) doplnil svá vyjádření a tak vyvrátil přetrvávající pochybnosti. Pokud k tomu nedojde, pak rektora vyzývá, aby převzal osobní zodpovědnost,“ stojí v usnesení z minulého týdne. Další jednání bude až 30. listopadu. „Zvážím formu, jakou to kolegům vysvětlím,“ řekl LN Konvalinka, který se již omluvil za Elfmarkovo angažování.

Mezitím se asi bude šířit i studentská petice, jež ho vyzývá k rezignaci. „Vyjádření pana rektora na říjnovém zasedání senátu byla vyhýbavá, znevažující akademický senát, potažmo celou akademickou obec, a místy až dětinská. Pan rektor nebyl schopen vyvrátit obvinění směřující na jeho osobu,“ stojí v textu.

„Využiji všech prostředků, abych očistil své jméno,“ řekl LN Pelikán. „Žalobu mám připravenu,“ potvrdila i Kabourková. Již na minulém zasedání se akademici shodli, že nechtějí nikoho vyšetřovat, soudit. Bude to tak muset učinit řádný soud.

Chronologie případu

6. prosince 2014 LN prvně referují o příchodu Miroslava Elfmarka na ČVUT – i s manželkou Darjou – na odbor rozvoje. V čem měl rektorovi radit? „V tom, co mi zadá,“ řekl LN Elfmark. „Fondy vůbec ne,“ dodal. Rektor Petr Konvalinka si byl jeho pověsti vědom, ale hájil presumpci neviny. A řekl, že konzultantem mu bude asi do března 2015.

21. října 2015 Na jednom z akademických senátů čelil rektor dotazům, zda má v jiné kauze již nepravomocně odsouzený Elfmark působit na elitní univerzitě. „Pokud jde o inženýra Elfmarka, je můj konzultant a není zaměstnancem ČVUT. Nikde nevystupuje tak, že by mohl dehonestovat jméno ČVUT,“ odvětil Konvalinka.

21. července 2016 LN psaly o nenadálém konci kvestora Tomáše Pelikána, jenž byl ve funkci půlrok. „Kvestor ztratil důvěru celého vedení ČVUT,“ sdělil rektor. Už tehdy se ale objevily spekulace, že se kvestor s Markétou Kabourkovou, novopečenou ředitelkou kolejí a menz, dostal do konfliktů s Elfmarkem. Na to rektor opáčil, že ten již k 28. únoru 2016 skončil v roli jeho externího rádce.

21. a 22. září 2016 Na akademickém senátu zazněly šokující informace: existují tajné nahrávky, na nichž dne 15. března hovoří údajný Elfmark (i po avizovaném konci na škole) s ředitelkou kolejí Kabourkovou, přičemž jí říká, že si potřebuje dát – do správy kolejí a menz – „svoje lidi“ a že „Tomáš nevydrží... Budeme hledat záminky“. S přepisy vybraných nahrávek seznámil senátory Petr Olšák, předseda legislativní komise, který se obával „existence paralelní řídící struktury na ČVUT“. O vypjatém jednání psaly LN, jež z interview s rektorem vyzdvihly, že Elfmark je za školu ještě manažerem projektu Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

9. až 26. října 2016 Měsíčník Reportér citoval z audiozáznamů, kde prý Elfmark líčí, jak chce mít školu „pod kontrolou“, koho „okleští“, kdo „kasíruje“ a koho „upíchne“. Dotyčný to popřel. Mezitím byl Elfmark v jiné kauze pravomocně odsouzen, takže rektor konal. Dne 12. října ČVUT s Elfmarkem rozvázalo zbylý poměr – i v projektu, který zaměstnával experty ze tří fakult. A protože o tom jejich děkani nevěděli (řízení spadalo pod odbor projektů vedený Elfmarkovou), poslalo všech osm děkanů rektorovi kritický dopis. Kritické byly i malé senáty. Na velkém senátu 26. října pak Pelikán i Kabourková veřejně prohlásili, že podají na ČVUT žaloby.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...