Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

D47: Firmy fakturovaly neoprávněně vysoké ceny, skutek je ale promlčený

  23:01

Soud zamítl jednu z žalob ŘSD kvůli valorizaci cen na dálnici D47. Důvodem je promlčení, nikoliv samotný problém, na který ŘSD upozornilo.

foto: © repro foto ŘSDČeská pozice

Rozhodčí soud zamítl jednu z žalob, kterou podalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v souvislosti se zvlněnou ostravskou dálnicí D47. I když v textu rozsudku dal soud za pravdu straně žalující, kvůli promlčení nedostane ŘSD z požadované náhrady škody nic.

  • Žalobu k rozhodčímu soudu podalo ŘSD koncem října 2012 a domáhalo se zaplacení téměř 205 milionů korun, dalších pět milionů korun požadovalo ŘSD jako náhradu výdajů za řízení.
  • Škoda měla vzniknout na pětikilometrovém úseku dálnice mezi Hrušovem a Bohumínem, který stavěly společnosti Strabag, ODS – Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia) a Alpine Bau.
  • Jádrem sporu je fakturovaná cena za stavební práce. Obchodní podmínky stanovují, že v průběhu stavby může být cena upravována, valorizována, a to v závislosti na růstu cen vstupů. ŘSD ale při interní kontrole faktur zjistilo, jak uvádí v žalobě, že některé faktury jsou podstatně vyšší, než měly být.

ŘSD se v říjnu 2012 obrátilo na znalecký ústav Equita Consulting, který konstatoval, že navýšení cen bylo v rozporu se smlouvou. Dle znaleckého posudku činil rozdíl mezi sumou, která byla účtována, a sumou, která měla být účtována, téměř 205 milionů korun. Následně se ŘSD obrátilo na rozhodčí soud.

Rozhodčí soud vydal verdikt začátkem prosince. V rozhodčím nálezu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, se konstatuje, že „ze strany žalovaných účtované částky valorizace ve smyslu žaloby byly neoprávněně účtovány v rozporu se smlouvou“. I přesto, že rozhodčí soud dal ŘSD za pravdu, na stamiliony odškodného se ředitelství těšit nemůže. Soud totiž vyhověl námitce na promlčení, kterou vznesla žalovaná strana – ŘSD uplatnilo své nároky až po uplynutí čtyř let od doby, kdy byly uhrazeny faktury. Soud proto žalobu zamítl.

ŘSD zřejmě může podat v souvislosti s promlčením a vzniklou škodou trestní oznámení na neznámého pachatele.

Dodejme, že rozhodčí soud se již jednou valorizací cen za stavební práce na dálnici D47 zabýval, a to začátkem října. Šlo o čtyřkilometrový úsek navazující na ten, o němž soud rozhodoval nyní. Podle rozhodčího soudu tři stavební firmy – Eurovia, Skanska a Porr – neoprávněně účtovaly miliony korun. ŘSD vyčíslilo škodu na 180 milionů korun. Větší část ale byla dle soudu promlčená a žalované firmy tak mají zaplatit jen 12,5 milionu korun.

Rozhodčí soud bude ještě rozhodovat ve čtyřech řízeních týkajících se valorizace cen na dálnici D47. Je značná šance, že těchto kauz se již promlčení týkat nebude.