Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dagmar Navrátilová hájí Karolínu Peake. Řídí se vždy tím, co jí kdo nakuká?

  23:48

ČESKÁ POZICE zveřejňuje obsah e-mailové komunikace s vicepremiérkou. Vyvracíme spekulace, že jsme její odpovědi využili jen z části.

foto: © ČTKČeská pozice

O marném boji ČESKÉ POZICE, jehož jádrem je snaha získat odpovědi na zaslané dotazy či domluvit přímý rozhovor s vicepremiérkou Karolínou Peake, referují už i další média. V úterý 19. února zveřejnil server Parlamentní listy článek nazvaný Peake hlásá o boji s korupcí a o transparentnosti politiků. O sobě však mlčí jako zařezaná.

V textu se k postoji Karolíny Peake vyjadřuje místopředsedkyně strany LIDEM Dagmar Navrátilová a tvrdí: „Dle mých informací poslala předsedkyně strany Karolína Peake České pozici vyčerpávající odpovědi, zcela jasně a písemnou formou, ze kterých zveřejnili vždy pouze část. Nevidím tedy důvod, proč bychom ji měli vyzývat k něčemu, co už udělala.“

Aby se mohla Dagmar Navrátilová, a nejen ona, přesvědčit o tom, jak vicepremiérka a předsedkyně LIDEM na dotazy ČESKÉ POZICE odpovídala a co z jejích dotazů redakce použila, zveřejňujeme kompletní obsah naší vzájemné emailové komunikace. Tučně je v odpovědích Karolíny Peake zvýrazněna část, kterou jsme v článcích použili.

ČESKÁ POZICE: Podle kupní smlouvy z 13. 11. 2009, kterou jste prodala nemovitost (budovu) v Praze v Troji vlastněnou v rámci SJM se svým manželem Charlesem Peakem firmě Nice View, jste měla během trvání Vašeho poslaneckého mandátu (tedy v období od 29. 5. 2010 do konce roku 2010) inkasovat společně s manželem částku přibližně 18,6 milionu korun v měsíčních splátkách. V materiálech sněmovny, kde popisujete své majetkové poměry, jsme nic o těchto příjmech nenašli. Můžete to vysvětlit?

PEAKE: „Kupní smlouvy byly uzavřeny v roce 2009, tudíž před vznikem poslaneckého mandátu. Splátky kupní ceny sice dobíhaly i po 29. 5. 2010, ale neměli žádnou souvislost s (mojí) činností vykonávanou v roce 2010.

V Čestném prohlášení není ani oddíl, který by vyžadoval uvádění skutečností vzniklých před vznikem mandátu – jeho součástí je oznámení o vykonávaných činnostech v období, nabytí vlastnických práv k majetku v období a oznámení o peněžitých příjmech – darech, příjmech z podnikání a účasti na právnických osobách.“

ČESKÁ POZICE: Za nemovitosti jste obdrželi s manželem 57 milionů korun. Po odečtení splátky hypotéky 18,9 milionu a daně z převodu nemovitostí 1,7 milionu jste tedy inkasovali v roce 2009 částku 1,4 milionu korun a v roce 2010 celkem 31,9 milionu korun. V rozhovorech pro média uvádíte jako svůj společný majetek s manželem částku okolo 16 milionů (v akciích a na účtech). Proč jste neuvedla celou částku získanou prodejem nemovitostí v Praze v Troji?

PEAKE: Prodali jsme rodinný dům, který jsme si postavili pro vlastní bydlení. Náklady na výstavbu činily více než byla výše hypotéky. Mnou deklarovaná přibližná výše našeho současného majetku  (16 mil) odpovídá. Po prodeji domu jsme splatili nejen hypotéku ale i další úvěry, které jsme měli v souvislosti se stavbou domu a koupí dalšího bytu a jeho rekonstrukcí.

ČESKÁ POZICE: Při prodeji pozemků jste byli s manželem osvobozeni od daně z příjmů uplynutím 5ti let od doby koupě. To však neplatilo pro budovu, protože ta, co jste ji prodali, byla zcela odlišná od té, co jste koupili, byla to nová věc. Kolik jste zaplatili s manželem za rok 2010 na dani z příjmu ve vztahu k prodeji nemovitostí v Praze v Troji?

PEAKE: „Základ daně z titulu prodeje nemovitostí v Tróji činil za rok 2009 a 2010 479 tis. Kč., tj. daň z příjmu ve výši 72 tis. Kč. Příjem z prodeje rodinného domu byl v plné výši zahrnut v daňovém přiznání k dani z příjmu za rok 2010.“

ČESKÁ POZICE: Proč jste při prodeji vily v Troji nepožadovali uhrazení celé kupní smlouvy najednou, ale souhlasili jste se splácením v jedenácti měsíčních splátkách?

PEAKE: Požádal nás o to kupující, splátky byly zajištěny zástavní smlouvou.

ČESKÁ POZICE: Proč byla v kupní smlouvě uvedena podmínka, že úhrada jakékoliv splátku je možná nejdříve 1.1.2010, tedy měsíc a půl po podpisu kupní smlouvy?

PEAKE: Také z důvodu žádosti kupujícího.

ČESKÁ POZICE: Nemovitosti v Troji jste s manželem prodala společnosti Nice View, která má akcie na majitele. Nebyl v tom pro vás problém?

PEAKE: Nebyl.

ČESKÁ POZICE: Věděla jste při uzavírání obchodu, komu společnost Nice View patří?

PEAKE: Primárně jsme vždy jednali s realitní kanceláří, která transakci zprostředkovávala na základě zprostředkovatelské smlouvy.

ČESKÁ POZICE: Jak jste našli kupce nemovitostí v Troji (přes realitní kanceláře, přes známé)?        

PEAKE: Přes realitní kancelář.

ČESKÁ POZICE: 1. Proč byla kupní smlouva nemovitostí v Troji (dům a pozemky) rozdělena na dva kontrakty (jedním se převáděly pozemky, druhým dům)? Proč byla rozdělena celková kupní cena (57 milionů korun) na 29,1 milionů korun (dům) a 27,9 milionů korun (parcely)? 2. Jak vysoké jste měli s manželem hypoteční úvěry, které souvisely s nákupem a modernizací domu v Troji? 3. Kolik činily měsíčně splátky těchto úvěrů?

PEAKE: Vše podstatné k této věci jsem již řekla. S pozdravem, KP

O tom, jak probíhala „komunikace“ redakce ČESKÉ POZICE s Karolínou Peake poté, tedy od listopadu loňského roku, čtenáře pravidelně a podrobně informujeme. Připomínat vicepremiérce otázky, které jsme jí již zaslali a na něž jsme dosud nedostali odpověď, považujeme jinou formou za zbytečné.

Ze zveřejněné emailové komunikace s vicepremiérkou je zřejmé, že ČESKÁ POZICE zveřejnila veškeré informace, které Karolína Peake redakci poskytla. Výjimkou je jediná její odpověď týkající se zaplacené daně z příjmu ve vztahu k prodeji nemovitostí v Praze v Troji. Tuto věc necháváme na posouzení finančním úřadu.

Místopředsedkyni LIDEM Dagmar Navrátilové vzkazujeme, nechť si informace lépe ověří, než o nich začne mluvit do médií. A doufáme, že když coby poslankyně hlasuje o zákonech, neřídí se slepě vším, co jí kdo nakuká.