Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další čistka pražské koalice. Z vedení PVS odchází bývalý Paroubkův tajemník.

  19:38

Z funkce šéfa představenstva Pražské vodohospodářské společnosti byl odvolán Martin Vlasta. Jeho místo zaujal zastupitel TOP 09 Vladislav Černý.

Martin Vlasta (vlevo) a Jiří Paroubek jistou dobu tvořili spolupracující tandem. Po rezignaci předsedy sociálních demokratů v červnu 2010 prý jejich vztahy ochladly. foto: © ČTKČeská pozice

Aktualizováno. V prosinci ČESKÁ POZICE informovala o zásadních personálních změnách ve dvou firmách, které vlastní hlavní město – Obecním domě a Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). A zdá se, že nová pražská koalice ODS a TOP 09 chce v čistkách pokračovat i v novém roce.

Tentokrát došlo na bývalého blízkého spolupracovníka Jiřího Paroubka a předsedu představenstva PVS Martina Vlastu, který byl ve středu odvolán obměněnou dozorčí radou podniku. Nahradil jej podle předpokladů ČESKÉ POZICE ze středečního dopoledne člověk z TOP 09, zastupitel z Prahy 8 Vladislav Černý, sám povoláním vodohospodář.

Začátkem prosince bylo z dozorčí rady PVS odvoláno hned šest jejich členů – starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS), starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS), bývalý místostarosta stejné městské části Oleg Rybnikář (ČSSD), místostarosta Prahy 6 Jan Záruba (ODS), zastupitel Prahy 12 Jiří Fremr (ODS) a zastupitel hlavního města Jan Slezák (ČSSD). Nahradili je zastupitelé hlavního města Milan Effenberk Růžička (TOP 09) a Petr Trombik (TOP 09), zastupitel Prahy 11 Statnislav Urbánek (TOP 09), Petr Horák (ODS) a zastupitel Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS).

Dozorčí rada PVS ve středu podle informací ČESKÉ POZICE také zvolila za předsedu tohoto orgánu Pavla Horálka (ODS), starostu městské části Praha 4.

Paroubek a Kočka

Martin Vlasta je známý především svými vazbami na kolotočářskou rodinu Kočků. Hlava rodiny, Václav Kočka, ho měl kdysi podle informací médií seznámit s Jiřím Paroubkem. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE to bylo ještě v době, kdy Paroubek působil na pražském magistrátu. V době, kdy byl Jiří Paroubek předsedou vlády (2005 - 2006) Vlasta zastával funkci jeho osobního tajemníka.

V říjnu 2008 se Vlasta zúčastnil křtu Paroubkovy knihy v pražské restauraci Monarch, kde Václava Kočku mladšího zastřelil podnikatel Bohuslav Ďuričko. Otec oběti, Václav Kočka starší, později u soudu tvrdil, že ho s vrahem seznámil právě Martin Vlasta.

Předsedu představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Martina Vlastu nahradil člověk z TOP 09 - Vladislav Černý

Paroubkův někdější tajemník na sebe upozornil i tím, že v únoru 2010 na pozvání finanční skupiny J&T letěl soukromým tryskáčem na setkání české a slovenské elity lobbistů a podnikatelů na Štrbském plese v Tatrách v doprovodu podnikatele Jana Kočky, bratra zastřeleného Václava. Paroubkovi se tehdy jeho výlet ani trochu nelíbil a celou akci označil za neuvěřitelný projev nevkusu a opravdového papalášství.

Po rezignaci předsedy sociálních demokratů v červnu 2010 prý vztahy mezi oběma letitými spolupracovníky ochladly. Kontakt už prý neudržují zejména poté, co se Vlasta rozhodl politicky podporovat Valtra Komárka na funkci čestného předsedy ČSSD.

Mluvčí strany NS-LEV21 Tomáš Sazima ČESKÉ POZICI sdělil, že Jiří Paroubek nemá a nikdy neměl vliv na jmenování Vlasty do čela představenstva PVS. Na téma vztahu mezi Vlastou a Paroubkem uvedl, že „oba pánové se lidsky i politicky rozešli a Jiří Paroubek se od působení Vlasty v PVS jednoznačně distancuje “.

Nashledanou!

V současnosti byl Vlasta zajímavý především svou funkcí v PVS. Členem představenstva se stal na konci června loňského roku. Předsedou byl zvolen zhruba o tři týdny později. Ze starších angažmá stojí za připomenutí, že v letech 2005 až 2011 byl členem Správní rady Nadace ČEZ.

Nad působností bývalého spolupracovníka Jiřího Paroubka v představenstvu PVS se vznáší otázka: Proč nebyl člověk, který je tak silně spojen s ČSSD a Jiřím Paroubkem, odvolán již dříve?

Na působení Vlasty ve vedení PVS nevrhá dobré světlo ani nedávná úplatkářská kauza, v níž si vysoce postavený zaměstnanec podniku řekl o pětimilionovou odměnu za souhlas se stavebním povolením. Nakonec si sice odnesl „jen“ 1,6 milionu korun, ale natáčela ho přitom policie.

Pražská vodohospodářská společnost byla spolu s Pražskými vodovody a kanalizacemi založena v prosinci 1997 v rámci privatizace státních podniků Pražské vodárny a Pražská kanalizace a vodní toky. Vyjadřuje se k investičním záměrům a dokumentacím k územnímu a stavebnímu řízení, které se dotýkají výstavby veřejných vodovodů a kanalizací.