Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Dárky nakoupené na dluh si lidé v exekuci nemusejí užít

  10:18
Podle průzkumu exekutorské komory se kvůli Vánocům se zadluží 27 procent Čechů s exekuční zkušeností. Na Štědrý den se exekutorů lidé bát spíše nemusejí, ale na Boží hod či na Štěpána už přijít mohou.

Exekutoři a vánoční dárky. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Každý šestý Čech se chystá kvůli Vánocům zadlužit. Osmina z nich přitom již má na svém kontě minimálně jednu exekuci. Vyplývá to z průzkumu Exekutorské komory ČR. „Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří čelí exekuci. Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další, a přitom často na zbytné věci. Tím své trable ovšem ještě prohloubí,“ varuje viceprezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

Exekutorům totiž zákony nezakazují přijít do domácnosti ani o Vánocích. Obvykle sice nepracují přímo na Štědrý den, ale může se snadno stát, že rodině dlužníka už na Boží hod oblepí dárky samolepkami „exekučně zabaveno“.

Obvykle do deseti tisíc korun

Půjčování na dárky se v Česku stalo trendem, dle prezidentky exekutorské komory Pavly Fučíkové se ale neprohlubuje: „Oproti loňskému roku se mírně snížil počet těch, kteří si chtějí půjčit na vánoční výdaje.“ Častěji si dle ní půjčují lidé s čistým příjmem do 15 tisíc korun nebo úplně bez příjmu. Obvykle částky do deseti tisíc korun. Zhruba polovina lidí se obrací na banky, čtvrtina na různé splátkové společnosti a čtvrtina si půjčuje od rodiny či známých a kamarádů.

Častěji si půjčují lidé s čistým příjmem do 15 tisíc korun nebo úplně bez příjmu. Obvykle částky do deseti tisíc korun.

Z průzkumu exekutorské komory vyplynulo, že 27 procent Čechů, kteří se hodlají kvůli Vánocům zadlužit, má zkušenost s exekucemi. A každý osmý čelí aspoň jedné právě teď. Podle exekutorů to jsou alarmující čísla. Pavla Fučíková upozorňuje, že vzít si další půjčku při probíhajícím exekučním řízení je zcela nevhodné. „Nejen, že v takových případech je sehnat úvěr velmi obtížné, ale navíc budou jeho podmínky krajně nevýhodné,“ varuje.

Dárky nakoupené na dluh si navíc lidé v exekuci ani nemusejí užít. Exekutorům totiž nic nebrání přijít sepsat věci pod stromečkem a „ozdobit“ je žlutými nálepkami. „Čistě formalisticky vzato provádění soupisu na Štědrý den nic nebrání. Exekuční činnost ale má rozměr nejen právní, nýbrž i etický. Mezi exekutory proto platí všeobecný úzus, že na Štědrý den se mobiliární exekuce v domácnostech neprovádějí,“ vysvětlil LN Martin Tunkl z vedení exekutorské komory.

Sedm dnů v týdnu

Jeho slova potvrzují i další lidé z exekučního prostředí, které LN oslovily. Jinak ale terénní pracovníci exekutorů fungují sedm dnů v týdnu a nezastaví je víkendy ani státní svátky. „Právní předpisy obecně hovoří, že vykonavatel by měl provádět úkony v takové denní době, kdy lze předpokládat nejlepší dosažení výsledku. Tedy i ve dnech pracovního klidu, a to zpravidla mezi šestou hodinou ranní a desátou večerní,“ dodává Tunkl.

Terénní pracovníci exekutorů fungují sedm dnů v týdnu a nezastaví je víkendy ani státní svátky

Na Štědrý den se tedy lidé exekutorů bát spíše nemusejí, na Boží hod či na Štěpána už ale přijít mohou. Půjčovat si na vánoční dárky je ale dle Pavly Fučíkové velice riskantní. „Nejenže si Češi často půjčují na nepotřebné věci či dovolené, mnohdy mají navíc tendenci odvozovat kvalitu dárku od jeho ceny,“ domnívá se žena v čele českých exekutorů.

„Vánoce jsou obdobím, které nejvíce láká k nákupům na dluh. Bohužel proto v tomto období hrozí i největší riziko pádu do dluhové pasti. Spotřebitelům doporučuji, aby si vždy před uzavřením další půjčky prověřili, kolik úvěrů a v jaké výši již splácejí. A aby zvážili, jestli další dluh ještě unesou,“ upozorňuje i Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Začarovaný kruh

Největší problém nastává, když si lidé berou půjčku, aby splatili již existující závazek. Půjčují si za stále méně výhodných podmínek a dostávají se do začarovaného kruhu, z nějž se jen obtížně dostává ven. Nakonec mohou skončit i v několika exekučních řízeních naráz. Takových lidí poslední dobou rapidně přibývá. „95 procent nových exekucí je zahajováno na osoby, které již mají ještě neskončené předchozí,“ varuje Petr Polanský z vedení exekutorské komory.

Největší problém nastává, když si lidé berou půjčku, aby splatili již existující závazek. Půjčují si za stále méně výhodných podmínek a dostávají se do začarovaného kruhu, z nějž se jen obtížně dostává ven.

Ze statistik jeho libereckého úřadu přitom vyplývá, že u lidí se třemi záznamy v Centrální evidenci exekucí je šance na vymožení alespoň nějakého plnění nižší než tři procenta, nad pět záznamů pak klesá k nule. Pět a více exekucí má přitom 340 tisíc lidí, více než deset dalších 133 tisíc osob. „Tito lidé za dnešních podmínek na oddlužení nedosáhnou. Z dluhů nemají šanci nikdy dostat,“ řekla nedávno v rozhovoru pro LN Pavla Fučíková.

Ministerstvo spravedlnosti proto připravilo novelu insolvenčního zákona, která by odstranila podmínku, že dlužník má být schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů. Podle ministra Roberta Pelikána (ANO) je tato bariéra nespravedlivá. Legislativní změny ale dle exekutorů nestačí, změnit se musí též myšlení Čechů. „Problémem je, že si neodkládají peníze bokem pro nenadálé situace a žijí takříkajíc od výplaty k výplatě. Když pak nastane nepředvídatelná událost, nemají žádné peníze v záloze a často se uchylují k půjčce,“ dodává Vladimír Plášil.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!