Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Dočkáme se monstrprocesu v kauze Key Investments?

  12:36

Záleží, zda bude vyšetřování kauzy koordinované a půjde do hloubky, nebo roztříštěné a zůstane na povrchu.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Z hlediska daňového poplatníka lze obvinění tří členů představenstva firmy Key Investments považovat za dobrou zprávu. Dalo by se říci, že se konečně něco děje. Jenže pokud jde o jediný výsledek více než dvouletého prošetřování tohoto celkem primitivního podvodu, měli bychom se na tuto zprávu dívat spíše skepticky. A to při vší úctě k práci jediného (!) policisty, který se případem – kromě několika dalších podobných kauz, jež má na starosti – zabývá.

Na další vývoj vyšetřování se totiž musíme dívat prizmatem nynějšího konfliktu pražské vrchní státní zastupitelky Lenky Bradáčové s vedením protikorupčního útvaru.  Spor, jehož hloubku a význam si většina politiků a občanů vůbec neuvědomuje, buď vyústí v další trapný kompromis, nebo skončí výměnou šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Jenže kde je záruka, že na jeho místo bude jmenován policista, jehož činnost bude v ideálním souznění s počínáním Bradáčové?

Totiž: Kauza Key Ivestments, ale například též případy spojené s fotovoltaickými elektrárnami, se týkají politicky velice citlivých záležitostí; v případě Key Investments jde o odpovědnost významných politiků za bezmála hazardní investování veřejných financí, například z prostředků pražských městských částí. Vše vyšetřuje protikorupční policie a dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. V jádru jde o to, zda zmíněné kauzy budou šetřeny do hloubky a koordinovaně, nebo jen povrchně a atomizovaně.

A to je přesně ta neznámá ve vyšetřování případu Key Investments.

Zatím jen malé ryby

Novináři, kteří o kauze Key Investments nepíší investigativní články průběžně, a tudíž ji neznají do hloubky ani do šířky, jsou najednou strašně chytří a kriticky komentují práci policie. Přičítají jí k tíži, že obviněné osoby jsou jen malé ryby, bílí koně. Jenže jinak tomu ani nemůže být. Vyšetřování je prakticky na počátku, takže buďme střízliví a dejme policii šanci, aby se od malých ryb dostala k velkým.

Každému, kdo kauzu sleduje podrobně, musí být přece jasné, a vyplývá to i z rozhovorů ČESKÉ POZICE s poškozenými klienty Key Investments, že hlavním zločinem obviněných není skutečnost, že prodávali investorům cenné papíry, o kterých mohli vědět, že jsou těžko likvidní, a tak předražené, že klientům způsobí škodu.

Bude patrně složité poslednímu řediteli Key Investments Danielu Brzkovskému prokázat úmysl klienty podvést

Bude patrně složité poslednímu řediteli Key Investments Danielu Brzkovskému prokázat úmysl klienty podvést. Jeho obhájci budou tvrdit, že konal v dobré víře, že cenné papíry nebyly bezcenné, jejich riziko bylo kompenzováno vyšším očekávaným výnosem a podobně. Jistě se opřou i o to, že vlastnické propojení Key Investments s emitenty dluhopisů, které skončily v portfoliích klientů, je naprosto neprůkazné. Propojení, které odhalil dohled České národní banky (ČNB) před několika lety, je totiž po změnách z uplynulých let už zcela jiné.

Hlavní podvod však zřejmě spočíval v tom, že ve smlouvách mezi Key Investments a investory je podmínka, že nakupované cenné papíry musejí mít investiční rating vydaný agenturou, kterou uznává ČNB, dále podmínka, že klient, tedy investor, musí nákup cenného papíru konfirmovat. To se však podle našich informací v některých případech nestalo, a přesto Key Investments cenné papíry do portfolií zákazníků nakoupila.

A jak se zhoršovala ekonomická situace Key Investments a začalo se ukazovat, že směřuje k úpadku, mohli být někteří klienti postaveni před hotovou věc: převzít cenné papíry podle logiky lepší něco než nic, nebo jít do komplikovaných právních sporů. A je například dokonce otázkou, zda správce konkurzní podstaty Hornické zaměstnanecké pojišťovny v likvidaci Jan Vanke, který z konkurzní podstaty svěřil Key Investments několik set milionů korun a kvůli kauze Key Investments loni spáchal sebevraždu, cenné papíry vůbec skutečně převzal.

Dotčení politici se nyní třesou a dělají vše pro to, aby se souvislosti neprovalily

Kdyby obvinění bylo posíleno o konstatování, že klienti byli nějakým způsobem dotlačeni k převzetí cenných papírů, které byly prokazatelně nelikvidní a téměř bezcenné, trest by byl vyšší. Navíc by vyšetřování muselo být okamžitě rozšířeno nejen o společnosti, které z těchto transakcí benefitovaly – Via Chem Group (vlastník chemičky Spolchemie), E Side Property (majitel stadionu Slavie v Praze v Edenu) či Borsay –, ale i o některé akcionáře Key Investments, neboť pravděpodobně šlo o jednání ve shodě, což by se dalo kvalifikovat jako zločinné spolčení. To by už byl monstrproces se všemi riziky pro část elity ODS a ČSSD, politiky, kteří zajišťovali pro Key Investments investice od svých obcí. Dotčení se nyní třesou a dělají vše pro to, aby se tyto souvislosti neprovalily.

Koordinovaně a z jednoho místa

Proto by bylo vítané, kdyby se atomizovaná policejní vyšetřování různých případů dotýkajících se Key Investments koordinovala či dokonce sloučila. Kromě hlavní kauzy jsou totiž vedena různá trestní řízení na různých místech České republiky proti osobám, které jsou s Key Investments spojené, a s firmami, do jejichž dluhopisů napálení klienti investovali svoje stamiliony.

Je-li zločin spáchán koordinovaně a prakticky z jednoho místa, bylo by dobré, kdyby lidé, kteří trestnou činnost rozkrývají, postupovali stejně. Jinak spravedlnost skutečně postihne jen malé ryby a bílé koně a hlavní aktéři zůstanou nepotrestáni.

Autor: