Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Dostanou státní úřady internet a data od České pošty?

  15:58

Ministerstvo vnitra plánuje, že u pošty poptá IT služby bez tendru. Komerční operátoři se bouří.

Česká pošta by mohla bez tendru získat několikasetmilionovou zakázku. Dle představ náměstka ministra vnitra Radka Šmerdy by měla kromě služeb e-governmentu, jako jsou datové schránky či správa systému Czech Point, poskytovat státním úřadům i pevné připojení k internetu a datové linky. V novém datovém centru pošty by mohly jednotlivé úřady uskladnit své servery. O plánech exministra dopravy informovaly úterní Hospodářské noviny.

Vzhledem k službám, které již pošta v rámci eGovernmentu státní správě poskytuje, by mohlo jít o logický krok. Navzdory tomu zůstávají minimálně dvě otázky nezodpovězené.

Ušetří? Neušetří?

Šmerda tvrdí, že využitím služeb státního podniku by úřady výrazně ušetřily. Česká pošta by dle jeho slov pro HN služby poskytovala „v podstatě za cenu nákladů“. Jaké ale budou její nákladové ceny? A nemohou být nakonec vyšší, než by mohli v otevřeném tendru nabídnout komerční operátoři?

Ceny, které stát jako centrální zadavatel vysoutěžil před lety, už dávno neodpovídají podmínkám na trhuNyní platí centrální státní úřady za pevné datové připojení okolo miliardy korun ročně. Ministerstvo vnitra zorganizovalo tendr na tyto služby před pěti lety. Uspěli Telefónica O2, GTS Novera a konsorcium firem T-Systems a ČD Telematika. Rámcové smlouvy s těmito firmami definovaly například cenu poskytovaných služeb, jejich kvalitu a záruky. Jednotlivé úřady státní správy, kterých je více než šest tisíc, si pak zorganizovaly vlastní poptávková řízení a vybíraly ze zmíněných tří alternativ. Ceny, které stát jako centrální zadavatel vysoutěžil před lety, už ale dávno neodpovídají podmínkám na trhu.

Nový tendr na Komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS) měl být uzavřen loni v březnu, jenže ministerstvo vnitra nové výběrové řízení nestihlo dokončit a prodloužilo rámcové smlouvy s dosavadními poskytovateli, ačkoli to zmíněné kontrakty vylučovaly.

Například Český statistický úřad loni z centrálního zadávání zakázek vystoupil a soutěžil si připojení sám. Oproti původnímu stavu dosáhl 70procentní úspory. Od loňského prosince mají úřady ve výběru vlastního operátora volnou ruku.

Legální? Nelegální?

Šmerda by chtěl z České pošty udělat jakéhosi státního operátora napřímo, bez vypsání klasického tendru, prý díky výjimce ze zákona. „Vlastníkem pošty je stát. Česká republika tak zadává zakázku České republice,“ vysvětlil exministr dopravy Šmerda pro HN s tím, že pošta má potřebnou infrastrukturu, schopnosti a osm set IT pracovníků. Nehrozí ale bez tendru stížnosti u antimonopolního úřadu či soudy kvůli nedovolené podpoře státu?

Tomáš Pfeffer ze společnosti GTS označuje takový postup za nelegální. „Pokud by stát omezil soutěž tím, že bude zakázky dávat napřímo České poště, budeme se pochopitelně bránit všemi dostupnými prostředky,“ uvedl pro HN.

Na argument ministerstva vnitra, že pošta bude stále veřejným zadavatelem a na služby, které nedokáže zajistit sama, si bude najímat subdodavatele, reaguje obchodní ředitel Dial Telecomu Tomáš Strašák: „Stát mezi dodavatele a úřady vsune zbytečného prostředníka. A s prostředníky má Česko už dostatek špatných zkušeností.“ Přesun agendy na poštu je dle jeho vyjádření pro HN porušením pravidel hospodářské soutěže a i Dial Telecom by se prý v takovém případě obrátil na soud.

A mobily k tomu?

Jen dodejme informaci, kterou minulé pondělí publikoval časopis Týden: Česká pošta by se prý mohla stát národním mobilním operátorem pro českou státní správu a její vedení má prý za úkol vytvořit v této oblasti strategii (tu by pak schvalovala vláda). Ve druhé polovině roku totiž Český telekomunikační úřad uspořádá aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, která by na trh mohla pustit konkurenci současným operátorům: Telefónice O2, T-Mobilu a Vodafonu. Jedním z konkurentů může být právě Česká pošta.

„Nemůžeme potvrdit, že by se jakkoli uvažovalo, že Česká pošta bude mobilní operátor či mobilní operátor pro státní správu. Pravdou ale je, že tým eGovernmentu pracuje na strategii jak udělat z České pošty klíčového poskytovatele ICT služeb (informační a komunikační služby) se zaměřením na státní správu,“ uvedla pro Týden mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Autor: