Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Držme se rozjetého německého vlaku!

  16:38
Držme se rozjetého německého vlaku!

Německá ekonomika vzrostla podle aktuálních zpráv v roce 2010 o 3,6 procenta, což představuje největší vzestup od doby znovusjednocení. Německo tedy zůstává „tažnou lokomotivou“ Evropy. Nehraje přitom podstatnou roli skutečnost, že růst je pouze z jedné pětiny způsoben vnitřní poptávkou. Nepoměrně větší podíl na tomto vývoji má totiž export německých výrobků, zejména do Asie a USA.

Pro Českou republiku je nesmírně důležité, že německý boom zvedl v minulém roce poptávku po českých produktech, převážně součástkách, o 30 procent, což představuje nejvyšší nárůst ze všech zemí střední a východní Evropy. Zrovna tak podstatná je informace, že více než třetina českého exportu směřuje právě do Německa. Obě čísla dokladují propojenost a provázanost naší ekonomiky s německou a důležitost spolupráce obou zemí.

Než přijdou na řadu jíní

Otázkou ale zůstává, do jaké míry bude tento trend v budoucnu pokračovat, respektive co musí naše ekonomika udělat proto, aby zůstala pro Německo atraktivní. Podle předběžných odhadů se totiž v příštích letech zvětší vnitřní poptávka v Německu na úkor poptávky proexportní. Vzroste pak poptávka po výrobcích spotřebitelského průmyslu, popřípadě po investicích, a na řadu přijdou jiné země jako dodavatelé Německa, například Španělsko, Řecko, Portugalsko a další.

V Česku existuje více než 4200 firem s německým kapitálem či zázemímPodle aktuální analýzy Česko-německé obchodní a průmyslové komory existuje v Česku více než 4200 podniků s německým kapitálem, respektive zázemím. Jsou mezi nimi samozřejmě velké celosvětově působící koncerny, ale podstatně větší část tvoří firmy malé a střední podnikatelské vrstvy. Mateřské společnosti těchto podniků přenášejí do Česka různé části hodnototvorného řetězce, od jednoduché montáže přes výrobu komponentů a kompletních produktů až po konstrukci, výzkum a vývoj. 

Česko si již investoři prověřili

Na tomto místě poněkud odbočím prohlášením, že i jednoduchá montáž - nemám rád slovo „montovna“ - je pro danou firmu i pro zemi, kde se nachází, na určitém stupni vývoje důležitá. Nelze očekávat, že mateřská firma přenese do Česka hned na počátku všechny části řetězce. Naopak, každý investor si nejprve poměry v dané zemi „osahá“ a teprve na základě získaných pozitivních zkušeností přejde na další, kvalitativně vyšší stupně. V Česku se již tato fáze uskutečnila a investoři ze zahraničí sem přesunuli nebo přesunují další části řetězce.

Německé firmy začali pociťovat nedostatek kvalifikovaných pracovních silA právě zde spočívá základní možný problém pro další vývoj a výše popsaný žádoucí trend. Naprostá většina německých firem uvádí, že jim v přenášení dalších částí řetězce stále častěji brání nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, zejména v technických oborech. Nejde přitom pouze o dělnické profese, problém zahrnuje v podstatě všechny kvalifikační stupně, včetně technicky orientovaných inženýrských profilů. Důležitost technického profesního vzdělávání a odtrženost toho českého od praxe jsem popisoval v jednom z předchozích příspěvků.

Ostatně i ministr průmyslu Martin Kocourek v nedávném vystoupení v médiích tuto skutečnost potvrdil a zdůraznil akutní důležitost vyřešení tohoto tématu. Česká republika musí využít vhodné doby a pozitivní nálady investorů a nabídnout jim co nejlepší podmínky pro investování, aby se nezačali orientovat jiným směrem. Znamenalo by to totiž, že nám zmíněný rozjetý vlak ujel!

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!