Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důsledek koronavirové pandemie: Posílení trendu sdílených kanceláří

  10:57
Možnost pronajmout si na dobré adrese kancelář i se službami, takzvanou sdílenou či flexibilní, začíná v Česku využívat stále více podnikatelů, a to na hodinu, den, měsíc i na pár let. To je rozdíl oproti tradičním kancelářím, kde se počítá se závazkem na pět až deset let. I malý nájemník může využívat zasedací místnosti či servery.

Braasi kancelář foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Globální trend rozšiřování takzvaných sdílených či flexibilních kanceláří se týká i Česka. Jejich největší český poskytovatel společnost Scott. Weber Workspace jen v uplynulých týdnech otevřela v Praze tři nové prostory, mimo jiné na Václavském náměstí. A přidávají se další, například průmyslový developer CTP představil sdílené kanceláře v Brně. Ani tato společnost si nechce nechat ujít šanci v rostoucím byznysu.

Jde o kanceláře, které si klient objednává už vybavené jako službu. Může si zaplatit vlastní prostor, může jít o celá patra nebo jeden jediný stůl, také může třeba mít přístup do budovy a sednout si na jakékoliv právě volné místo. I malé firmy či začínající podnikatelé se tak mohou dostat k prestižní adrese a k zázemí, na které by jinak nedosáhli.

Místo setkávání a kooperace

Podle společnosti JLL mohou tyto kanceláře tvořit do konce tohoto desetiletí až 30 procent kancelářských ploch. Jde o celosvětový trend, děje se to v Evropě, USA i v Asii. Například v Praze zatím ale podíl takových kanceláří dosahuje jen 2,4 procenta. „Nedokážu odhadnout, zda to nakonec bude 30 procent, v našem regionu je ale stále spousta příležitostí. Růst tak bude v dalších letech významný,“ říká Adam Zvada, šéf a majitel společnosti Scott. Weber Workspace.

Firmy zjistily, že lidé mohou alespoň z části pracovat z domova. Z kanceláří se stává místo setkávání a kooperace. Pokračuje také snaha firem věnovat se především svému byznysu.

Jeho firma nyní nabízí zhruba 19 tisíc metrů čtverečních flexibilních kanceláří, do dvou let chce mít ve správě 30 tisíc metrů čtverečních. Firma už hledá i vhodné prostory v Brně a zvažuje expanzi do dalších měst. Společnost CTP v Brně nachystala do flexibilního kancelářského prostoru 222 pracovních míst. Ty jsou určeny pro střední a menší firmy, ale také pro nadnárodní společnosti, které již v areálu sídlí a sdílené prostory by mohli využívat jejich pracovníci, kteří se podílejí například na dočasných projektech.

„Nyní se ve velké míře zvažují změny v zažitých pracovních stereotypech a po této formě využívání kancelářských prostor roste poptávka. Reagujeme na ni a rozšiřujeme naše portfolio,“ říká Jiří Kostečka, který má na starosti rozvoj kancelářských aktivit CTP v Brně. Trend flexibility posílil v důsledku pandemie koronaviru. Firmy zjistily, že lidé mohou alespoň z části pracovat z domova. Z kanceláří se stává místo setkávání a kooperace. Pokračuje také snaha firem věnovat se především svému byznysu.

I velké firmy

Správu tiskáren, vozového parku, výpočetní techniky nebo účetnictví a úklid svěřují specialistům a samy se tomu nevěnují. Flexibilní kanceláře jsou jen dalším krokem. „Máme spoustu poptávek od firem všech velikostí,“ popisuje Zvada. I poměrně velké firmy podle Zvady sondují možnosti. Chtějí zrušit svou centrálu a využívat flexibilní pracoviště.

I poměrně velké firmy sondují možnosti. Chtějí zrušit svou centrálu a využívat flexibilní pracoviště.

První příklady už jsou. Skupina V-Sharp, kam patří například dopravce DoDo, si pronajímá prostor pro více než 150 zaměstnanců. „Na co platit hospodu, když chci jenom na pivo. Když jsem v roce 2009 začal nabízet sdílené kanceláře, připadal jsem si, že šířím evangelium. Teď je to už normální,“ přibližuje Zvada.

Klient může chtít kancelář na hodinu, den, měsíc i na pár let. To je rozdíl oproti tradičním kancelářským prostorům, kde se počítá se závazkem na pět až deset let. I malý nájemník může využívat zasedací místnosti, terasy, kavárny a například servery. Zaměstnanci také mohou používat prostor nejbližší ke svému bydlišti. Nově má být možné také využívat i partnerské kanceláře v zahraničí, například při služební cestě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat