Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva brífinky ministra školství: Reforma VŠ jinak, Zelený u maturit končí

  14:53

Po „rozkoukávání se“ v Karmelitské ulici, kde ministerstvo školství sídlí, začíná ministr Petr Fiala konat. Úkolů má dost.

Studentský Týden neklidu pokračoval středečním pochodem z Palachova náměstí až k úřadu Vlády ČR. Podle policie se jej zúčastnilo asi 7000 studentů a sympatizantů. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

V necelých 24 hodinách ministr školství Petr Fiala vystoupil před novináři hned dvakrát. Vyšla z toho dvě klíčová rozhodnutí ve stěžejních tématech, jež ministerstvo řeší. Ve čtvrtek odpoledne ministr Petr Fiala informoval o stažení reformy vysokého školství: potřebné změny na českých univerzitách neupraví nový zákon, nýbrž novela, jak už dříve někteří zástupci akademické obce navrhovali. A v pátek, krátce po poledni, vystoupil opět, když odvolal dlouholetého ředitele příspěvkové organizace CERMAT Pavla Zeleného kvůli problémům se zaváděním státních maturit – zvláště v matematice a slohu z češtiny.

Ukazuje se, že po „rozkoukávání se“ v Karmelitské, kde MŠMT sídlí, začíná ministr konat. Úkolů má hodně. V blízké budoucnosti bude čelit problémům s čerpáním v kritickém Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), na což upozornil ve čtvrtek na takzvaném monitorovacím výboru zástupce Evropské komise Aurélio Cecílio, dále se rýsují problémy s financováním učebnic v ČR a další klíčová témata.

Co se týče přehodnocení postupu v reformě vysokých škol, ministerský krok již ocenili někteří rektoři. Fiala nehodlá zavést školné, uvažuje stále o zápisném, v čemž má i podporu premiéra Petra Nečase (ODS), jenž za svým nominantem a novelizací vysokoškolského zákona stojí. Druhý zákon o finanční pomoci studentům, jehož návrh jako první loni představila ČESKÁ POZICE, bude úplně přepracován.

Nečas: Spoluúčast studentů nelze v tomto volebním období řešit školným„Chceme odblokovat stav, kdy se schvalovaní reformy zbrzdilo a zastavilo. Ministr také reaguje na koaliční dohodu, že finanční spoluúčast studentů nelze v tomto volebním období řešit školným, ale je nutné najít jiné možnosti za jasných souvisejících podmínek. O tom povedeme následující jednání i s odbornou veřejností,“ řekl ČTK Nečas.

Exministr Dobeš: Je to poraženecký krok

S razantní reformou přišel exministr Josef Dobeš (VV), jemuž nechyběla kuráž, ale narazil na odpor části akademiků. Nyní – už jako poslanec – vystoupil s kritikou Fialova kroku. Jeho nástupci prý chybí odvaha, přitom přípravná práce byla precizní a dlouhodobá: „Celý problém se tak pouze odsouvá a jen se ještě více prohloubí, protože stávajícímu vedení resortu školství chybí politická odvaha a odstupuje ze svých závazků i za cenu zpochybnění sebe sama... Jeho současný krok naprosto nechápu, je pro mě nepříjemným překvapením a vnímám ho jako krok účelový a poraženecký,“ uvedl v tiskové zprávě Dobeš.

Velká změna se týká i dalšího projektu, jenž Dobeš prosadil. Státních maturit. Po kritice učitelů i ředitelů škol k současnému pojetí státní maturity Fiala s okamžitou platností odvolal ředitele střediska CERMAT Zeleného. Řízením pověřil Jiřího Zíku a připravuje audit „neuspokojivých maturit“, které ročně stojí stát více než 200 milionů korun.

„Věřím, že tato opatření povedou k tomu, abychom pokračovali v koncepci státních maturit, abychom vytvořili proces, který se bude těšit důvěře veřejnosti,“ uvedl Fiala, jenž se evidentně nechtěl za nepovedenou maturitu omlouvat podruhé. Prvně se v České televizi omluvil za chyby v zadání těžší verze matematiky, z nesrovnalostí v hodnocení písemných prací v českém jazyce ale už vyvodil odpovědnost pro ředitele Zeleného.

Oběma tématy se ČESKÁ POZICE věnovala například (a nejen) v těchto článcích:

Reforma vysokých škol:

Státní maturita:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!