Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Egyptologický šok: Univerzita Karlova se brání zamítnutí akreditace

  8:18

Proti výroku Akreditační komise ČR se vyslovil nynější i budoucí rektor, děkan fakulty i malý senát. A reakce už přicházejí rovněž ze světa.

Na abúsírských výzkumech se podílejí desítky odborníků: na snímku restaurátorka Saša Kosinová, která pečuje o nepravé dveře hrobky staroegyptského lékaře Šepseskafancha. foto: © ČEgÚ, Martin FrouzČeská pozice

Univerzita Karlova je v šoku. Přišla rána, kterou ani ve snu nečekala. Jeden z jejích výstavních oborů – egyptologie – narazil na zamítnutí akreditace pro dvouleté navazující magisterské studium, jak ČESKÁ POZICE jako první upozornila. Podle Akreditační komise ČR totiž adekvátně nenavazuje na předchozí bakalářský stupeň (který je jinak pojmenovaný – Dějiny a kultura východního Středomoří ve starověku) a „neposkytuje komplexní vzdělanost v tak náročné specializaci“.

A úřednické zamítnutí výuky, kterou mají zajišťovat světoznámí badatelé, už přináší ostré reakce.

„Informaci o neudělení akreditace navazujícímu magisterskému programu Egyptologie považuji za nepochopitelnou. Výsledky egyptologie na Filozofické fakultě UK i kvalita studia jsou všeobecně uznávané a mají ve vědecké komunitě vysoký mezinárodní respekt. Jde o jeden z nejkvalitnějších a nejprestižnějších oborů v ČR. Univerzita Karlova proto využije všech zákonných prostředků, aby akreditace tomuto velmi ceněnému oboru byla udělena,“ sdělil Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy, jemuž brzy končí mandát.

Na svém facebookovém profilu se vyjádřil i profesor Tomáš Zima z 1. Lékařské fakulty UK, jenž rektora Hampla v únoru vystřídá: „Akreditační komise ČR dle mého názoru prokázala svoji ,kompetentnost‘ a učinila špatné rozhodnutí. Jsem přesvědčen, že situace bude brzy vyřešena,“ uvedl bez dalších podrobností.

Technokratické, bezprecedentní, nepředstavitelné...

Tématu se věnují i páteční Lidové noviny. „Rozhodnutí AK považuji za výraz nepochopení podstaty tohoto oboru. Egyptologie patří jednoznačně k nemnoha humanitním oborům v ČR, který snese ta nejpřísnější kritéria světové vědy. Rozhodnutí nese přinejmenším znaky nevnímání nutnosti provázanosti bakalářského a navazujícího magisterského stupně a je dle našeho názoru důsledkem čistě technokratického vnímání vzdělání v systému strukturovaného studia,“ řekl LN děkan FF UK Michal Stehlík.

Děkan Michal Stehlík: „Rozhodnutí je důsledkem čistě technokratického vnímání vzdělání v systému strukturovaného studia“Ve čtvrtek, když jsme o novince psali, se k problematice vyslovil i fakultní akademický senát. „AS FF UK považuje rozhodnutí Akreditační komise o neudělení akreditace navazujícímu magisterskému studiu oboru egyptologie za bezprecedentní a vyjadřuje s ním zásadní nesouhlas,“ uvádí se v usnesení, jež bylo přijato jednomyslným poměrem 16-0-0.

Nejsou to jen „hysterické“ a přepjaté  reakce? Akreditační komise ČR totiž vysloveně pro ČESKOU POZICI uvedla, že nekritizuje vědeckou nebo pedagogickou úroveň oboru. Tradiční pětileté studium egyptologie má platnou akreditaci až do 31. října 2016. Výtky se týkají nově akreditovaného dvouletého navazujícího studia, jež má rozvíjet znalosti získané předně na bakalářském oboru Dějiny a kultura východního Středomoří ve starověku.

Neudělali egyptologové v koncepci přechodu na takzvaný Boloňský proces přece jen nějakou vážnou chybu? Miroslav Bárta, jenž vede výzkumy v Abúsíru, k tomu pro LN poznamenal: „Akreditace byla připravena poctivě, zodpovědně a pracovalo na ní několik měsíců několik světově uznávaných odborníků, z nichž většina má zkušenosti ze zahraničních a renomovaných univerzit. Akreditace představuje v návaznosti na bakalářské studium logické a vyvážené pokračování studia oboru tak složitého a mnohovrstevnatého, jakým mezioborová egyptologie je. Argumentace AK je pro nás nepochopitelná, já sám jí nerozumím. S veškerou vahou své akademické integrity za naším textem stojím.“

Profesorka z Káhiry: „Jsem šokována“

Podle Bárty i jeho kolegů může ztráta kontinuity výuky obor vážně poškodit; aktuální bakaláři, kteří již mimochodem publikují i v odborném tisku, nebudou mít jak na Univerzitě Karlově pokračovat. V Česku jde pochopitelně o jediné pracoviště svého druhu.

Co to pro egyptologii obnáší, jaké může mít „stopka“ dopady? „V dlouhodobé perspektivě to znamená ohrožení vysoké úrovně oboru hned v několika směrech bádání a jeho mezinárodní prestiže. A samozřejmě i našich archeologických prací v zahraničí,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Bárta, který vyučoval obor i na University of Pennsylvania. A dodal: „Chtěl bych připomenout, že jsme největší českou vědeckou expedicí pracující v cizině, a to přes padesát let. Udržení vysoké kvality a generační kontinuita je alfou a omegou základního výzkumu, který je sám o sobě velmi složitý a na němž se aktuálně podílejí na dvě desítky různých technických, přírodovědných a přirozeně i humanitních oborů.“

Jak ČESKÁ POZICE zjistila, zvěst o šokující ne-akreditaci už dorazila i do Egypta. Podporu Čechům vyjádřila profesorka egyptologie Salíma Ikramová z Americké univerzity v Káhiře: „Jsem z toho šokována. Jak se vůbec může stát, že jedna z vůdčích egyptologických institucí na světě nedostane akreditaci pro M.A. obor? Profesoři jsou známí a extrémně celosvětově respektovaní. Absolventů všech úrovní studia až po Ph.D. si mezinárodní egyptologické kruhy výjimečně považují. Práce českých vědců je po dlouhou dobu fundamentální pro egyptologii a nedokáži si představit, že by tomu tak už nebylo.“

Související články ČESKÉ POZICE:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...