Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Elektronická evidence tržeb: Po spuštění vyšší benevolence

  10:00
Ve čtvrtek 1. září začala finanční správa vydávat přihlašovací údaje těm z první fáze elektronické evidence tržeb (EET). Naostro začnou databázi krmit údaji o tržbách 1. prosince. Pokud se některý hospodský bál sankce, když kvůli EET prvně přizná, kolik vydělává, může tuto obavu zaplašit.
Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé...

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé zavedení elektronických pokladen proto v boji s šedou ekonomikou nestačí... foto: Richard Cortés, Česká pozice

Když podnikatelé vezli děti po prázdninách do školy, mohli to cestou vzít přes pobočku finanční správy. Ve čtvrtek 1. září začali úředníci vydávat přihlašovací údaje těm, koho se týká první fáze elektronické evidence tržeb. Tedy restauratérům, majitelům kaváren či cukráren, hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení. Naostro začnou databázi krmit údaji o tržbách 1. prosince a od té chvíle také musí ke každému nákupu vydat účtenku.

Protože jde o novinku, s níž nikdo nemá zkušenosti, a na testování systému i s nahlášenými podnikateli bude jen měsíc, počítá berní správa s tím, že po spuštění EET projeví vůči podnikatelům zvýšenou míru benevolence. „Majitelé provozoven se ptají, co udělá finanční správa, když jim najednou narostou tržby o stovky procent. Zpočátku nic, není cílem někoho pronásledovat, cílem je narovnat podnikatelské prostředí,“ uvedl včera ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Dělicí čára

Pokud se některý hospodský bál, že na sebe přivolá sankci, když kvůli EET prvně přizná, kolik opravdu vydělává, dle ministrových slov může tuto obavu zaplašit. Finanční správa ho nechá být, pokud mu následně nebude podezřele často vypadávat internet, případně se jeho tržby nebudou držet hluboko pod tím, co si běžně vydělají podniky v okolí.

Dělicí čára mezi stravovacími provozovnami, které musí či nemusí od prosince evidovat, vede přes jimi nabízený servis

Berní úředníci jsou nachystaní i na trik „přeměny“ hospody na uzavřený klub, kde nalijí jen členům. To je model, který by se mohl kvůli obejití EET praktikovat v malé restauraci na venkově, kam dochází stejná a nepočetná klientela. „Lze to vyhodnotit jako zneužití systému. Máme s podobnými případy zkušenost a jsou na ně i judikáty,“ uvedl šéf finanční správy Martin Janeček.

Stánkaři a prodavači na trzích si mohou prozatím oddechnout, v první fázi na ně reportovací povinnost nedolehne. „Když si někdo půjde koupit o Vánocích trdelník na Staroměstské náměstí, prodejce to evidovat nebude,“ řekl Babiš. Prodejci na festivalech, trzích nebo dožínkách se přidají až od března 2018.

Dělicí čára mezi stravovacími provozovnami, které musí či nemusí od prosince evidovat, vede přes jimi nabízený servis. „Když vám někdo přiveze pizzu nebo si ji koupíte u okénka, to se zatím neeviduje. Pokud si ale sednete ke stolu, kde vás obslouží číšník, tam už se eviduje,“ dodal Janeček.

Rozdělení kopíruje také sazba DPH, kterou provozovna platí. Ty, které jídlo jen dodávají nebo vydávají bez obsluhy a stolů, spadají do 15 procent, zbylé do jednadvaceti. Od prosince budou všechny v 15procentní sazbě, aby se jim vykompenzovaly náklady s pořízením nutné elektroniky.

Závazné posouzení

Velkou otázkou byla i takzvaná doplňková činnost, protože ta se evidovat také nemusí. Například neziskové organizace své běžné tržby nehlásí. Když ale rybářský svaz uspořádá jednou ročně ples, aby si vylepšil příjmy, už jde o aktivitu mimo jeho běžnou činnost a tu by hlásit měl. Ministerstvo financí a berní správa ještě ladí metodiku, která určí, od jaké výše přilepšení povinnost reportovat tržby nastane. „Bude se to muset posuzovat individuálně, ale umím si představit, že to bude určeno jako maximálně pět procent z celkových příjmů,“ uvedl Janeček.

Podnikatelé, kteří si nejsou jistí, jestli na ně povinnost dopadá, si na to mohou nechat udělat závazné posouzení od finančního úřadu, vyjde je na tisícikorunu

Podnikatelé, kteří si nejsou jistí, jestli na ně povinnost dopadá, si na to mohou nechat udělat závazné posouzení od finančního úřadu, vyjde je na tisícikorunu. Od čtvrtka 1. září si také mohou začít žádat o povolení evidovat tržby ve zjednodušeném režimu.

Zatím jediný modelový příklad, který ministerstvo napadá, je horská chata ležící v odlehlé oblasti, kam nedosáhne kvalitní internetové připojení. „Finanční správa si ověří, jestli kvalitní připojení v místě opravdu chybí, bude to konzultovat s operátory,“ řekla náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová.

Jako druhý důchodový pilíř

Ve zjednodušeném režimu dává podnikatel zákazníkovi účtenky, aniž by na ně elektronické zařízení umístilo specifický kód od finanční správy. Nejpozději jednou za pět dní pak musí doklady o tržbách vzít, najít připojení k síti a odeslat balík údajů najednou.

Elektronická evidence tržeb sbírá podobné politické reakce jako druhý důchodový pilíř

Speciální případy představují situace, kdy se podnikateli rozbije pokladna nebo nastane dočasný výpadek internetu. Zákazníky po dobu výpadku obslouží, jako kdyby se nic nestalo, a nejpozději do 48 hodin dodá informace do databáze.

Elektronická evidence tržeb sbírá podobné politické reakce jako druhý důchodový pilíř. Ten zavedla pravicová koalice v čele s Petrem Nečasem (ODS), zatímco levicová ČSSD od začátku oznamovala, že ho zruší, pokud se dostane k moci. Dostala a zrušila.

Vykazování tržeb zase považuje za zradu na drobných podnikatelích ODS a TOP 09, mnoho z nich se podle opozice se zvýšenou administrativní a finanční zátěží nevyrovná. Obě strany už také oznámily, že by EET zrušily, kdyby se po volbách usadily v koalici.

Ubytovací služby první na řadě

Ubytovací služby patří k těm, na které evidenční povinnost dopadne jako první. Skoro se na to zapomíná, mnohem více se hovoří o restauracích, hospodách a stánkovém prodeji na festivalu či trhu. O to větší může být překvapení pro ty, kdo nabízejí krátkodobý pronájem bytu nebo pokoje v domě přes internet. Elektronická evidence tržeb se jich týká.

Nejznámější z takových služeb je Airbnb. Lidé mohou na portálu nabídnout volný prostor u sebe doma, cestovatel si najde v nabídce, co se mu líbí. Druhý ušetří za hotel, první si přilepší k měsíčnímu rozpočtu.

Procházení webových stránek

„Budeme vyhodnocovat, jestli už se jedná o podnikatelskou činnost. Pokud ano, provozovatelé dostanou v prvním sledu upozornění, že se mají do elektronické evidence tržeb zaregistrovat. Až pak se budeme ptát, jestli zákazníkům vystavili účtenky,“ sdělila LN Daniela Hrabětová, metodička EET z Generálního finančního ředitelství.

Berní úředníci budou procházet webové stránky, kde lidé nabízejí části svých domovů k dočasnému sdílení. V nabídce se dají najít i tací, kdo vlastní penzion s několika pokoji, ale protože sdílená ekonomika je v kurzu a také vyjde levněji na provoz, nabízejí ubytování raději takto. Když bude mít finanční správa pocit, že narazila na podnikatele, který tak uhýbá daním, zaměří se na něj.

To je krok, který neudělá radost občasným pronajímatelům, ale potěší majitele oficiálních ubytovacích zařízení.

Asociace hotelů a restaurací si na rozvoj sdílené ekonomiky už před časem stěžovala. „Tento způsob prodeje ubytovací kapacity se vymyká jakékoli kontrole státu a dává prostor pro šedou ekonomiku. Není zcela prokazatelné, zda jsou takto realizované tržby za služby přiznány,“ uvedla asociace ve svém loňském prohlášení.

Co nejméně výjimek

Ministerstvo financí má za to, že čím méně bude v EET výjimek, tím menší bude prostor pro vyhýbání se placení daní. ODS a TOP 09, které s evidencí tržeb nesouhlasí, to vidí právě obráceně. EET podle nich znamená nepřiměřenou zátěž pro poctivé, přičemž nepoctiví si cestu k obejití pravidel vždycky najdou.

V případě Airbnb a podobných portálů s nabídkou dočasného útočiště bude záležet na tom, kolik si takto pronajímatel vydělá – drobné občasné výdělky jsou od evidenční povinnosti osvobozeny. Zatím není jasné, jak přesně bude definice toho, co je drobné a občasné, vypadat. Finanční správa metodiku ještě dopracovává, její ředitel Martin Janeček slíbil, že nejpozději zítra bude všem přístupná na webu.

Nicméně naznačil, že drobnost a občasnost se nejspíš určí jako procentuální podíl vůči celkovým příjmům, a jako možnou hranici uvedl pět procent. Záležet bude také na tom, jak si pronajímatel ubytování nechává za byt či pokoj zaplatit, protože platby z účtu na účet se hlásit nemusejí – stačí, že je pokrývají výpisy z bank. Pokud mu ale krátkodobý nájemník platí kartou nebo hotově, může už být pro berní úředníky zajímavý.

Všichni nemusejí

Výjimka z reportu u převodu peněz z účtu na účet platí plošně, nedopadá jenom na ubytování. Každý podnikatel nebo živnostník, který nepřijímá platby v jiném režimu, si pokladnu s tiskárnou kupovat nemusí. Je to proto, že jde o nejtransparentnější způsob úhrady, který je už dostatečně pokrytý podle jiných právních předpisů.

Takže pokud si hoteliér nebude brát žádné peníze v hotovosti, případně nenechá hosty, aby platili až na místě kartou, také se nemusí s EET trápit. Musí tak ale udržet všechny úhrady. Kdyby šla z účtu jen záloha za nocleh a zbytek se doplácel v hotovosti, záloha sice do databáze tržeb nemusí, ale doplatek už ano. V klidu mohou zůstat majitelé nemovitostí, v jejichž bytech a domech pobývají nájemníci dlouhodobě, na ty se povinnost nevztahuje, nemusí si nic pořizovat ani hlásit.

Loňský průzkum Asociace malých a středních podniků ukázal, že právě provozovatelé hotelů a penzionů patří k byznysovým cechům, kterým nová povinnost vadí nejméně. Největší problém s ní naopak mají ti, kdo také patří do první vlny zavádění elektronické evidence – pivnice a majitelé občerstvení. Nakonec měli aspoň o něco víc času se na EET připravit, podle původního harmonogramu měli reportovat už od ledna letošního roku.

Druhá zkouška o zlevnění piva

Už v lednu se ministr financí Andrej Babiš (ANO) pokoušel dostat točené pivo do nejnižší sazby DPH. Narazil na odpor koaličních partnerů. Sociální demokraté mu odpověděli, že by raději přesouvali chleba, lidovci nechtěli do sazeb sahat vůbec. Navzdory tomu to Babiš zkouší znovu, jen tentokrát ubral pět procent.

„Chceme znovu zkusit navrhnout svým partnerům snížení DPH u točeného piva z 21 procent tentokrát na 15, předtím jsme navrhovali deset. Myslím si, že těch patnáct by taky pomohlo provozovatelům, kteří mají hospody, kde točí jen pivo,“ řekl v pondělí 29 srpna Babiš.

Koalice už v březnu odložila debaty o přesunu do nižší sazby s tím, že se k nim vrátí, až se uvidí, jak vypadá letošní výběr daně z přidané hodnoty. Pokud se peníze do státní kasy pohrnou v uspokojivé výši, mohlo by se hýbat se sazbami.

Opozice Babišův návrh kritizovala jako populismus, za marketing, jímž se má EET vemluvit lidem do přízně, zlevňování piva označil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Proti byli také lihovarníci a dovozci lihovin; přišlo jim nefér, aby se upřednostňoval jen jeden druh alkoholu.

V souvislosti se zavedením EET se koalice prozatím shodla jen na snížení sazby pro stravovací služby a nealkoholické nápoje, ty se od prosince přesunou do patnácti procent. Odlehčit od nákladů má podnikatelům i jednorázová sleva na dani. V roce, kdy do databáze odešlou svoje první hlášení o tržbě, si mohou odečíst pět tisíc bez ohledu na to, co skutečně za pořízení pokladny, tabletu, softwaru nebo připojení k internetu zaplatili.

Elektronická evidence tržeb: krok za krokem

1. Podnikatel zašle datovou zprávu o transakci.

2. Finanční správa zašle potvrzení o přijetí a kód účtenky.

3. Podnikatel vytiskne účtenku.

4. Zákazník převezme účtenku.

Kdo a od kdy eviduje

  • 1. září 2016

Podnikatelé si mohou začít žádat o přístupové kódy, s nimiž získají certifikát EET do svého zařízení.

  • 1. listopadu 2016

Začíná testovací provoz i s přihlášenými podnikateli.

  • 1. prosince 2016

Začíná první fáze EET, evidují provozovatelé ubytovacích služeb a majitelé stravovacích zařízení, kde se jídlo přímo podává, a kde se obsluhuje Prodej jídla a pití ze stánku nebo prodejního okna do první fáze nepatří.

  • 1. března 2017

Druhá fáze, eviduje maloobchod a velkoobchod.

  • 1. března 2018

Třetí fáze, eviduje zbytek povolání s výjimkou řemeslníků a svobodných povolání V tomto termínu se zapojují stánkaři a prodejci na farmářských trzích či festivalech.

  • 1. června 2018

Poslední fáze, do EET se zapojují řemeslníci a svobodná povolání.

Kdo neeviduje

  • Výslovný trvalý pardon má stát, územní samosprávy (protože se nepředpokládá, že by šidily samy sebe) a dále instituce, jejichž finance už jsou pod kontrolou díky jiným předpisům (banky, penzijní fondy či podnikatelé v energetice).
  • Poštovní služby.

  • Stravování a ubytování žáků a studentů poskytované školou či školským zařízením.
  • Hromadná přeprava osob (MHD, autobusová doprava).
  • Osobní železniční přeprava.
  • Používání veřejných toalet.
Prodej prostřednictvím samostatného automatu.

  • Ojedinělé příjmy, například když někdo jednou za rok prodá přebytek ovoce ze své zahrady. Pokud ale stánek s ovocem provozuje pravidelně, už povinnost má.

Příprava podnikatele

  • Autentizační údaje

Obchodník požádá finanční správu o přihlašovací údaje k systému, jméno a heslo. Může si o ně říci přes datovou schránku nebo si pro ně zajít na pobočku finančního úřadu.

  • Ohlášení provozovny

Ve druhém kroku musí dát obchodník vědět finanční správě, kolik má provozoven, v nichž bude tržbu evidovat. Počítají se i mobilní a virtuální provozovny, to znamená e-shopy.

  • Certifikát S

Autentizačními údaji se obchodník přihlásí na webové rozhraní, kde si zažádá o certifikát, a ten nahraje do svého zařízení, na němž bude evidovat.

  • Vyvěšení cedule s údajem o evidenci tržby podle zákona

Provozovny, které spadají pod zákon, musí na viditelném místě a čitelným písmem uvést, že se jich povinnost týká. A také zda tržby hlásí v normálním, nebo zjednodušeném režimu. Informace musí být i ve virtuálních provozovnách, tedy na webových stránkách. Nebude-li tam, může pokuta dosáhnout až 50 tisíc korun.

  • Pořízení hardwaru a softwaru s tiskárnou

Účtenky se musejí tisknout nebo předat zákazníkovi elektronicky, pokud s tím souhlasí. Malým prodejcům stačí mobil s připojením na internet nebo tablet, pro větší je vhodná pokladna nebo pokladní systém. Státu je jedno, jaký hardware a software si poplatník pořídí, podnikatelé si mohou volně vybrat mezi řešeními, která trh nabízí.

Hlášení o tržbě

Pokud podnikatel nemá objektivní a neodstranitelné potíže s připojením na internet, hlásí svoje tržby online. Zadá údaje do přístroje, odešle je na server finanční správy, počká minimálně dvě sekundy na odpověď s unikátním kódem a vytiskne účtenku.

Co je obsahem hlášení

Vedle identifikačních údajů obchodníka se musí hlásit ještě celková částka tržby a do jaké sazby DPH patří. Jednotlivé položky nákupu stát nezajímají, zůstává však na obchodníkovi, aby nastavením softwaru rozlišil, co se finanční správě odešle a co se vytiskne na účtenku pro zákazníka.

  • Podnikatel

Možnost ověření, zda evidence proběhla správně

Tuto možnost získá obchodník prostřednictvím internetové služby. Také zákazník si může ověřit, že jeho nákup obchodník do evidence nahlásil. Zjistí-li, že nikoli, může to dát vědět finanční správě (ale nemusí).

  • Zákazník

Zákazník obdrží účtenku

Obchodník musí účtenku zákazníkovi dát, zákazník nemá povinnost si ji vzít.

Účtenková loterie

Ministerstvo financí může čas od času vyhlásit účtenkovou loterii o věcné nebo finanční ceny. Zákazníci se jí mohou, ale nemusí účastnit.

  • Finanční správa

Délka odezvy

Podnikatel musí počkat minimálně dvě sekundy na to, až mu přijde unikátní kód od finanční správy. Může si nastavit i delší dobu, to je na něm. Pokud bude mít finanční správa podezření, že podnikatel schválně nečeká dost dlouho, aby nemusel evidovat online, může dojít na pokutu.

V rámci letního objíždění festivalů si ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyzkoušel, jaké to je točit zmrzlinu. Zápřah ho trochu obměkčil, a stánkaři spadnou oproti původnímu plánu do režimu EET až od března roku 2018.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!