Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU zaplatí 600 milionů korun – i za definici knedlíkáře

Evropa

  8:34

Hospodářská komora ČR připravila pro ministerstvo školství projekt Národní soustava kvalifikací, která budí dojem značného předražení.

Stamilionové projekty MŠMT se stávají stále častějším terčem lidové tvořivosti a humoru. foto: © repro Strach.czČeská pozice

Občas to vypadá jako legrace, ale ve chvíli, kdy školy nemají na pastelky, učebnice a ve třídách bude více než 35 dětí, to vtipné není. Když exministr školství Josef Dobeš chystal se svými spolupracovníky stamilionové nesmysly, jako je OKNO, SPORT, televizní seriál Češi Evropě nebo „archeologii zla“ v projektu Unde Malum, reagovala na takové vynálezy i lidová tvořivost – třeba obrázkem z parodických stránek Čtyřlístku. Někteří autoři Individuálních projektů národních (IPn) ovšem na ministerstvu školství (MŠMT) – i po  reorganizaci – zůstávají...

Zpravodajský web Aktuálně.cz v pátek upozornil na prováděný záměr takzvané Národní soustavy kvalifikací (NSK) za 600 milionů korun, jejíž metodika čítá desítky stran. Díky projektu placenému z evropských fondů a státního rozpočtu přichází Národní ústav odborného vzdělávání spolu s Hospodářskou komorou ČR (HK), firmou Trexima a Svazem průmyslu a dopravy ČR se systémem kvalifikací, v němž lze například i samostudiem a zkouškou získat celostátně uznávané osvědčení „stavitel podzemní hrobky“ anebo „výrobce knedlíků“.

V soustavě bude stanoveno asi 800 dílčích a 150 úplných kvalifikací, do roku 2015 bude reálně nastaveno asi osm set profesí. „Chvályhodnou myšlenku celého projektu kalí jeho náklady, které přitom z velké části mizí v kapsách zaměstnanců zúčastněných firem a stovek oslovených ,odborníků‘,“ tvrdí redaktoři z Aktuálně.cz.

Na definici jedné kvalifikované profese vychází v přepočtu částka 750 tisíc korunPodle materiálů, jež má web k dispozici, mělo jít na vlastní přípravu kvalifikací a registrů přibližně 340 milionů korun. V přepočtu tím vychází částka zhruba 358 tisíc za jednu definovanou profesi. Vezmeme-li celkovou sumu a 800 kvalifikací, pak vymezení jedné vyjde na tři čtvrtě milionu. Na stránkách Národní-kvalifikace.cz si už můžeme pěkně proklikat některé profese – třeba Psovod bezpečnostní služby (68-001-H). Abychom věděli, co takový psovod musí umět, zaplatili jsme z fondů EU celkem šestnácti různým firmám a institucím! A ve šroubovaných větách jsme za to zjistili, že psovod má umět cvičit psa, znát etologii a péči o něho.

To tedy děkujeme pěkně! Pro otrlé čtenáře ČESKÉ POZICE, kteří teď klejí jako dlaždič, přidejme ještě odbornou kvalifikaci – Dlaždič (36-001-E). Ten se musí mimo jiné umět orientovat ve stavební dokumentaci, měření a vytyčování délek a v bourání dlažeb a obrubníků čili „bourat dlažby ručně a pomocí mechanizovaného nářadí“. Projekt NSK už nedávno kritizovaly Lidové noviny, neboť z auditu vyplývá, že kvůli vypuštěné větě ve smlouvě může MŠMT o vlastnictví informačního systému NSK přijít a hrozí mu i ztráta 35 milionů.

Kuželova památná pochvala exministra Dobeše

Kdo za to může? Související zákon pochází z roku 2006, zavádění NSK pokračovalo v minulých dvou letech. Zodpovědný je patrně exnáměstek Ladislav Němec. „Jednání se tehdy účastnil i tehdejší ředitel odboru na ministerstvu školství Jakub Stárek (ODS), který je jedním ze zástupců ministerstva v projektu. A to i přesto, že se dlouhodobě mluví o Stárkově angažmá ve prospěch zájmů Hospodářské komory, především v souvislosti s jeho přátelstvím s prezidentem Komory Petrem Kuželem (ODS),“ uvádí Aktuálně.cz o stranických kolezích – Stárek je straníkem ODS Prahy 6 a Kužel pak radním na Praze 13, kde starostuje metafunkcionář David Vodrážka (ODS).

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), z nějž je soustava placená, řídila donedávna další členka ODS a někdejší radní z Prahy 6 Hana Podubecká, která dle informací ČESKÉ POZICE nyní již skutečně na MŠMT končí. Náměstkem pro evropské fondy byl loni a je i za ministra Petra Fialy další člen ODS Prahy 6: Michal Zaorálek.

Není bez zajímavosti, že další pseudovzdělávací projekt s názvem DV-TECH, tentokrát „jen“ za půl miliardy, připravovala ve spolupráci s Dobešovým resortem opět Hospodářská komora ČR spolu s Asociací krajů ČR. A jak v únoru ČESKÁ POZICE zdokumentovala, kolem „ípéenka“ DV-TECH prokazatelně kroužil známý šibal Miroslav Elfmark, o němž Transparency International v srpnu 2010 napsala, že jeho „jednání má dlouhodobě korupční charakter“.

V těchto souvislostech stojí za vzpomínku, jak se kritizovaného exministra Dobeše loni v prosinci zastal právě prezident HK Kužel, citovaný agenturou Mediafax: „Po dlouhé době řídí tento klíčový resort člověk s jasnými názory, který neříká jen líbivé věty o vzdělanosti.“ Dobeš podle něho chápal význam učňovského školství a jiné, často opomíjené aspekty vzdělávání. Kužel uvedl: „Hospodářská komora ČR má za to, že Dobešův případný odchod z vlády by zastavil mnoho pozitivních změn v systému našeho školství.“