Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Euro se ocitlo pod tlakem, koruna posílila

Evropa

  6:21

Podle Evropské centrální banky jsou v eurozóně patrny známky stabilizace, riziko zhoršení ekonomické situace je však stále vysoké.

Druhý týden nového roku přinesl řadu zajímavých událostí z domácí i globální ekonomiky. Konalo se několik důležitých schůzek čelních evropských politiků, uskutečnily se sledované aukce italských a španělských dluhopisů a byla zveřejněna zajímavá makroekonomická data. Za dominantní událost lze označit zasedání Evropské centrální banky (ECB).

Čtvrteční schůzka ECB však překvapení nepřinesla. Hlavní úroková sazba zůstala na úrovni jednoho procenta a nezazněl ani signál budoucího snížení sazeb. Podle ECB jsou v eurozóně patrny známky stabilizace, riziko zhoršení ekonomické situace je však stále vysoké.

Aukce španělských i italských dluhopisů dopadla úspěšně. Data z USA naopak zklamala. Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly pouze o 0,1 procenta. Po odečtení o kolísavou složku prodeje automobilů dokonce o 0,2 procenta poklesly. Zklamal i počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti, který se dostal zpět k úrovni 400 tisícům. Listopadová obchodní bilance skončila schodkem 47,8 miliardy dolarů.

Oslabování společné evropské měny se postupně zastavilo. V první polovině týdne se však euro dostalo na mnohaletá minima vůči takzvaným komoditním měnám, jako jsou australský či novozélandský dolar. Ve čtvrtek si vůči americkému dolaru nepatrně polepšilo, ale v pátek již bylo opět pod prodejním tlakem.

Úspěšná koruna, alespoň prozatím

Dařilo se středoevropským měnám, které si dokázaly připsat výrazné zisky. Koruna v první polovině týdne vůči euru stagnovala a obchodovala se převážně kolem hladiny 25,80 Kč. Zlom nastal ve čtvrtek dopoledne, kdy vytěžila z pozitivní nálady na trzích a dostala se na úroveň 25,50 Kč. Zisky rozšířila i během pátku. Přestože dokázala koruna poměrně výrazně posílit, její návrat k hladině 26 Kč za euro zůstává v nadcházejících týdnech pravděpodobnější variantou.

Vůči americké měně se koruna ve čtvrtek vrátila zpět pod hranici 20 Kč poté, co se ve středu pokoušela prolomit hladinu 20,40 koruny za dolar. I v případě tohoto měnového páru platí, že návrat nad 20 Kč zůstává velmi pravděpodobný.

Atmosféru v České republice zjitřil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v souvislosti s dohodou o rozpočtové unii prohlásil, že nehodlá sedět ve vládě, která půjde mimo hlavní proud evropské integrace. To je odvážné tvrzení i vzhledem k tomu, že postoj české veřejnosti vůči EU se v posledních měsících výrazně zhoršil.

Zveřejněna byla i řada ekonomických statistik. Prosincová míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,6 procenta. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání překročil hranici 500 tisíc a na jedno volné pracovní místo připadalo více než 14 uchazečů. Tento poměr se pravděpodobně bude dále zvyšovat.

Míra inflace v prosinci zpomalila tempo růstu na meziroční 2,4 procenta. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,4 procenta. Zdražily především potraviny a nealkoholické nápoje. Maloobchodní tržby se v listopadu meziročně zvýšily o 0,5 procenta, na čemž se však výrazně podílel prodej automobilů. Slabá domácí poptávka bude nadále udržovat nízký nárůst tržeb.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!