Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Evropská unie láká čínské turisty. Loni utratili ve světě 102 miliardy dolarů.

Evropa

  9:09

Dle odhadů do roku 2020 vycestuje ročně více než 200 milionů Číňanů. EU se proto rozhodla pro ně zavést nová, jednodušší vízová pravidla.

Čínští turisté loni navštívili i slavné říjnové pivní slavnosti v Mnichově. foto: © ReutersČeská pozice

Čínu sice navštěvuje stále více západních turistů, ale globální turistický ruch budou mnohem podstatněji ovlivňovat Číňané než cizinci směřující do Říše středu. Dle analýz Čínské turistické akademie jich totiž do roku 2020 vycestuje ročně do zahraničí více než 200 milionů. Ohromující počet potenciálních turistů je důvod, proč se Evropská unie snaží Číňany nalákat do Evropy. Pomoci mimo jiné mají nová vízová pravidla, jež zástupci EU představí v listopadu.

Nákupům zahraničních turistů v Číně dominuje čaj, následuje hedvábí, umělecké předměty, cigarety, čínská medicína, keramika a porcelán. Jeden z nich během svého pobytu utratí průměrně 1047 dolarů, něco přes 20 tisíc korun. Pravdou však je, že ceny v Číně jsou nižší než v západní Evropě nebo v USA a že do statistiky jsou zahrnuti všichni cizinci, bez ohledu na zemi svého původu.

Při srovnávání výdajů čínských turistů ve světě a zahraničních návštěvníků Číny tedy budeme vycházet z ne zcela souměřitelných dat. Navzdory tomu lze učinit jednoznačný závěr – Číňané na svých cestách rozhodně nemají hluboko do kapsy a zaměřují se na luxus.  

Za nákupy do Pařížské

Česko není v tomto ohledu výjimkou. Dle agentury CzechTourismu vzrostly útraty čínských turistů ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně o téměř 85 procent a jejich podíl na celkových nákupech návštěvníků ze zemí mimo EU dosáhl bezmála 15 procent. Průměrná hodnota jednoho nákupu čínského turisty činila ve třetím čtvrtletí 2012 více než 14 700 korun – o 3 700 korun více než ve stejném období předchozího roku. Číňané u nás utrácejí ze všech turistů nejvíce, přičemž jich ročně Česko navštíví téměř 150 tisíc.

Číňané u nás utrácejí ze všech turistů nejvíce, přičemž jich ročně Česko navštíví téměř 150 tisíc

Číňané mají největší zájem o módu a oblečení, sklo, hodinky a šperky. Jsou častými zákazníky luxusních obchodů v pražské Pařížské ulici, které se jim snaží maximálně vycházet vstříc, a proto podobně jako v jiných evropských metropolích najímají zaměstnance hovořící čínsky.

Z dat Světové turistické organizace vyplývá, že loni Číňané utratili v zahraničí nejvíce ze všech národů – 102 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst 40 procent. A předstihli Američany a Němce, kterým dříve patřilo prvenství. Již dnes připadá na Číňany třetina celkových útrat za luxusní zboží v Evropě. Loni vycestovalo do zahraničí 83 milionů Číňanů, a jak již bylo zmíněno do roku 2020 se očekává nárůst na více než 200 milionů. EU má proto zájem přilákat čínské turisty.

Vydávání víz je však jednou z překážek cestování po Evropě, již Číňané nejvíce kritizují. Je to prý časově i finančně náročný proces, který vyžaduje dostavit se opakovaně osobně na ambasádu nebo konzulát členské země EU, což v podmínkách Číny znamená i několikahodinové cestování. Čínští turisté se mohou v 26 zemích Schengenského prostoru pohybovat s jedním vízem vydaným v jedné z nich – většina připadá na státy EU včetně České republiky, jeho součástí však nejsou například Velká Británie či Irsko.

Vzorem je Itálie

Dle deníku China Daily pracuje EU na „flexibilnějších pravidlech“ pro žádosti o udělení víz čínským turistům. A místopředseda Evropské komise Antonio Tajani, italský eurokomisař pro průmysl a podnikání, deníku potvrdil, že komise chce zjednodušit udělování víz. „Pro EU je velice důležité přilákat více čínských turistů,“ řekl eurokomisař. A dodal, že turistický ruch může pomoci hospodářskému růstu, zejména zemí nejvíce postižených krizí, jako je Řecko, Španělsko a Portugalsko, které patří k oblíbeným destinacím čínských turistů.

Eurokomisař Antonio Tajani deníku China Daily potvrdil, že Evropská komise chce zjednodušit udělování víz pro čínské turisty

Dle eurokomisaře Tajaniho pracuje v cestovním ruchu mnoho mladých lidí, kteří obtížně shánějí zaměstnání, a domnívá se, že toto odvětví je schopné ročně generovat sto tisíc nových pracovních míst. Tajani slíbil, že EU představí nová pravidla pro vízovou politiku vůči Číně v listopadu, ale zatím neodhalil jejich konkrétní opatření. Kromě těchto nových pravidel nabídne EU Číňanům speciální pilotní vízový projekt, který se zaměří na přilákání čínských turistů na světovou výstavu Expo 2015 v Miláně.

V Evropské unii se o vízové politice vůči Číně hovoří již delší dobu. Eurokomisař Tajani dává členským zemím EU za vzor Itálii, které pomohla vstřícná vízová politika: „Před začátkem léta 2011 otevřela Itálie v Číně řetězec dočasných kanceláří, které vedle velvyslanectví a konzulárních zastoupení udělovaly vízum. Díky tomuto opatření se počet příjezdů z Pekingu zvýšil o sto procent.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!