Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Exministr Martin Pecina: Nechci korýtko, ale výzvu

  20:47

„Jestli SPOZ bude chtít pomoci, ČSSD se nezmátoří a bude mi to dávat smysl, vypomohu,“ říká jeden z možných budoucích lídrů zemanovců.

Poté, co se rozkmotřil s ČSSD, se bývalému poslanci, bývalému předsedovi antimonopolního úřadu a exministru vnitra naskýtá nová politická příležitost. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Martin Pecina (44) je generálním ředitelem Vítkovice Power Engineering, co do obratu nejsilnější společnosti z kolosu Vítkovice Machinery Group, šéfuje bezmála dvěma tisícům pracovníků. Byval ale také ministrem vnitra v úřednické vládě Jana Fischera a po posledních volbách i poslancem za sociální demokraty.

ČESKÉ POZICI poskytl nebývale otevřený rozhovor, v němž se vyjadřuje k příčinám svého odchodu z ČSSD a nabízí i pohled na to, jak v současnosti nejsilnější strana zachází se svými populárními členy. I když má Pecina lukrativní pozici v byznysu, jeho návrat do politiky je možná na spadnutí. Jen už ne v oranžovém dresu, nýbrž v trikotu Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ).

ČESKÁ POZICE: Proč jste odešel z ČSSD?

PECINA: Víte, já nejsem typický politik. Nikdy jsem od žádné strany nic nedostal, nikdy jsem nic nechtěl. Když jsem byl vyzván, abych odešel, protože podporuji Miloše Zemana, udělal jsem to bez jakýchkoli problémů. Když mi bylo 34 let, odešel jsem z funkce generálního ředitele Hutního projektu Frýdek-Místek na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde jsem působil jako náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka. On nebyl vyhraněný politik, ale spíše manažer. Poté jsem působil jako předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, což byla ryze apolitická funkce.

Pak jsem se stal ministrem vnitra v úřednické vládě. O mně se říká, že jsem politický turista, protože jsem byl v ODS (kam jsem vstupoval jako 25letý kluk, ale po dvou letech vystoupil, protože mě to tam nepřišlo smysluplné), ale není to pravda. Do sociální demokracie jsem vstoupil v roce 2000 a po žádných politických funkcích jsem nikdy příliš neprahnul. Ani v ODS ani v ČSSD.

ČESKÁ POZICE: Co vás tedy lákalo na kandidatuře do Poslanecké sněmovny?

„Před 10 lety práce poslanců dávala smysl, opozice předkládala pozměňovací návrhy, což se dneska příliš neděje. Přišel jsem si ve sněmovně zbytečný.“

PECINA: V roce 2010 jsem se nechal přesvědčit, abych za sociální demokracii kandidoval. Jediným mým cílem bylo pomoct dobré věci. Což se nepodařilo, neměl jsem k tomu v parlamentu příležitost, a mimo jiné i proto jsem se vzdal poslanecké funkce. Coby opoziční poslanec jsem sice měl pěkný plat, ale řekl bych, že za nemnoho práce. Nedávalo mi to žádný smysl. Spolupráce s Bohuslavem Sobotkou byla k ničemu.

Když jsem v roce 2003 přišel jako náměstek ministra do výboru, nepoznal jsem na poslancích, z jaké jsou strany. Zda jsou z ČSSD nebo ODS. Tehdy poslanci znali témata, věděli, co říkají, grilovali mě svými otázkami. Bez ohledu na politickou příslušnost. Dneska? Hlasuje se přísně stranicky. Vládní poslanci chrání a chválí své ministry. Opozice nemá žádnou šanci. Není žádná šance na zlepšení. Před 10 lety práce poslanců dávala smysl, opozice předkládala pozměňovací návrhy, což se dneska příliš neděje. Přišel jsem si zkrátka ve sněmovně zbytečný.

ČESKÁ POZICE: Volby se konaly v květnu 2010, vy jste se vzdal mandátu až v zimě 2011. Proč jste to nezabalil už ve chvíli, kdy vznikla Nečasova vláda (červenec 2010)?

PECINA: Myslel jsem si, že na volebním sjezdu ČSSD v březnu roku 2011 dojde ke změnám ve straně a změní se i poměry v parlamentu. Za Paroubka s Topolánkem, i před nimi, se diskutovalo, opozice měla své hřiště. Když přišla s nějakým návrhem či nápadem, diskutovalo se o něm. Dneska je sociální demokracie automaticky proti všemu vládnímu – kdyby museli, tak řeknou, že tráva není zelená, ale oranžová.

Na druhou stranu to není jen chyba ČSSD. Nejsem si jistý, že i kdyby tu byl jiný předseda ČSSD, že by vládní koalice byla ochotna diskutovat. Jelikož ale tehdy na sjezdu nedošlo ke změnám, ztratil jsem jakýkoliv smysl pro své další fungování ve sněmovně. Myslím, že vývoj mi dal za pravdu. Nemusel jsem zažívat leckteré nedůstojné hrůzy, které se ve sněmovně v uplynulé době udály.

SPOZ? Rád vypomohu!

ČESKÁ POZICE: Říkáte, že v byznysu jste spokojený a daří se vám. Je pro vás představitelné, že byste se vrátil do politiky? Třeba v dresu SPOZ?

PECINA: Pokud v budoucnu někdo přijde a řekne mi, že by měl zájem, abych pomohl dobré věci, budu o politice zase uvažovat. Určitě ale ne tak, že mi někdo řekne: Hele, budeš hodnej a za odměnu budeš moct dělat poslance. To by mě nebavilo, musím mít úkol, mít šanci změnit poměry v zemi. Mít motivaci. Třeba když se bude shánět parta zkušených a slušných lidí pro nějakou stranu – například SPOZ – byla by to pro mě silná motivace. Nechci korýtko, ale výzvu. Takový je můj vztah k politice. Srdcem mám jinak samozřejmě blízko k sociální demokracii.

„Vstupoval jsem do strany za Miloše Zemana, který vedl nejlepší českou vládu. Za druhého nejlepšího lídra v historii ČSSD považuji Jiřího Paroubka.“

ČESKÁ POZICE: Pod kterým předsedou se vám v ČSSD nejvíce líbilo?

PECINA: Vstupoval jsem do strany za Miloše Zemana, který vedl nejlepší českou vládu. Za druhého nejlepšího lídra v historii ČSSD považuji Jiřího Paroubka. Je populární říkat, že byl neschopný, zažil jsem ho však jako premiéra a fungoval výborně. Poslední premiér, o kterém to mohu říct. Mám také rád Vladimíra Špidlu. O něm je také populární hovořit negativně. On nebyl silným lídrem, ale považuji ho za velmi slušného člověka. A pod takovým se vždy dobře slouží.

ČESKÁ POZICE: Je takovou dobrou věcí situace, kdy by SPOZ z vás udělala jednoho ze svých volebních lídrů pro příští sněmovní volby?

PECINA: To nevylučuji. SPOZ vnímám jako alternativu k sociální demokracii. Může se na sjezdu ČSSD stát, že se jako deus ex machina objeví lídr, který sociální demokracii dovede do nějakého rozumného stavu. Pak by pro další levicovou stranu nebylo místo. Jenomže se také může stát, že vše zůstane tak jako nyní. Pak může mít významný smysl podílet se na výstavbě alternativní levicové strany. Pokud lidé ze SPOZ budou chtít, rád vypomohu.

ČESKÁ POZICE: Už vás někdo od zemanovců oslovil?

PECINA: Viděl jsem se s předsedou strany Vratislavem Mynářem a byl jsem pozván na jejich sjezd, kam přijedu. Mohla by to být zajímavá zkušenost. Kandidovat na funkce ale nebudu.

ČESKÁ POZICE: Vratislav Mynář v našem nedávném rozhovoru naznačil, že je možné, že pro sněmovní volby bude SPOZ hledat pro jednotlivé krajské kandidátní listiny známé osobnosti. Zapadal byste do jejich scénáře.

„Miloš Zeman a dnes SPOZ má několik silných programových témat. Možná nejvýznamnějším z nich je podpora investic.“

PECINA: Bavili jsme se o tom. Myslím, že by takto měli uvažovat. Na druhou stranu musím říct, že kontakty mezi mnou a SPOZ a Milošem Zemanem nejsou tak časté, jak se povídá. Miloše Zemana jsem naposledy viděl na večeři po prezidentských volbách, jinak jsme se nepotkali. Myslím, že má teď svých starostí dost, nechci ho obtěžovat. Když se mnou bude chtít pohovořit, tak samozřejmě rád přijedu. Jestli SPOZ bude chtít pomoct, ČSSD se nezmátoří a bude mi to dávat smysl, vypomohu.

ČESKÁ POZICE: V čem vás Miloš Zeman programově oslovuje? Čím se jeho strana může odlišovat od sociální demokracie, aby nebyla jen oranžovým „béčkem“? Je tu programové téma, kterým se zemanovci mohou od ČSSD, KSČM a Paroubkových národních socialistů odlišit?

PECINA: Musíte počítat s tím, že u každých voleb je nemalá skupina nespokojených voličů. Po Unii svobody jsme si mysleli, že malá strana už neuspěje – a hle, byli tu Zelení. V roce 2010 zase Věci veřejné a k tomu ještě TOP 09. Alternativu budou lidé hledat i v roce 2014. Pokud jde o program: vždy musí řešit nějaký rozpor. Pro příklad může sloužit energetická koncepce. Buď jsem pro uhlí, nebo pro jádro. Já jsem pro jádro. To je jasná pozice. Jasný program.

Naproti tomu téma boje proti korupci, který propagují snad všechny strany, naopak nepředstavuje program. Takovému obsahu chybí rozpor. Každý je proti korupci. Neexistuje rozdíl mezi stranami. Nikdo neřekne, že je naopak pro. Miloš Zeman a dnes SPOZ má několik silných programových témat. Možná nejvýznamnějším z nich je podpora investic.

ODS říká, že sníží daně a bude šetřit na přerozdělování peněz – na výdajové straně. Sociální demokracie říká: my budeme více přerozdělovat chudším a více vybírat bohatším. A Zeman říká: Mám třetí cestu, kterou jsem aplikoval a která se osvědčila: My budeme víc vybírat, ale nebudeme přerozdělovat tolik jako ČSSD, ale naopak budeme investovat. Podporovat investicemi zaměstnanost – třeba tak, že postavíme průplav Odra-Dunaj-Labe, budeme investovat do dálnic, podpoříme zahraniční investice. Tohle podporovala zejména Zemanova vláda, zbrzdil to bohužel Topolánek a jeho kabinet. V ekonomické oblasti je Zeman naprosto čitelný, máme tu zkušenosti s jeho čtyřletou vládou. Byla to nejlepší vláda v historii České republiky.

ČESKÁ POZICE: Máte přehled o dění ve SPOZ? Před nedávnem vyplul na veřejnost dopis, který naznačuje, že strana byla zhruba od podzimu 2010 rozdělena na křídlo lobbisty Miroslava Šloufa a křídlo podnikatele Zdeňka Zbytka.

PECINA: V každé straně vznikají problémy. Nesmí být tak zásadní, jako třeba ve Věcech veřejných. Určitě mohou být spory i u zemanovců. Vidím to však jen zvenku. Miroslava Šloufa jsem potkal asi dvakrát v životě, Zbytka možná jednou na společenské akci, neznáme se vůbec. Neumím nyní posoudit, co se v SPOZ děje. Klíčové pro stranu bude, jaké osobnosti a jaké lídry dokáže k sobě přitáhnout. A jestli v ní budou fungovat demokratické principy. Myslím, že inspiraci mohou najít v ČSSD, ve které podle mě demokratické principy fungují nejlépe ze všech stran. Když se SPOZ podaří být člensky početnou stranou se zastoupením na krajích, bude mít šanci v politice uspět. Pokud ji ovládne nějaký superguru, skončí to špatně.

ČESKÁ POZICE: Vstoupíte do SPOZ?

PECINA: Uvidím, nechám to na vývoji situace.

Paroubek a Zeman, to byli lídři

ČESKÁ POZICE: Co očekáváte od nadcházejícího sjezdu ČSSD? Jak by podle vás mělo být příští vedení namixováno co do složení příznivců Bohuslava Sobotky a třeba sympatizantů Miloše Zemana? Měla by být tato křídla vyrovnaná?

PECINA: Myslím, že ČSSD má šanci jedině tehdy, pokud si do čela zvolí lídra typu Zemana nebo Paroubka. Bohužel takového politika ve straně nevidím. Na druhou stranu si pamatuji situaci, kdy dva týdny před tím, než se Paroubek stal v roce 2005 premiérem, jsme si také mysleli, že ve straně výrazného lídra nemáme.

ČESKÁ POZICE: Vidíte ve straně politické talenty, kteří by se mohli ukázat v budoucnu?

PECINA: Vždycky jsem dobře komunikoval s jedním mladým poslancem – nerad bych ho ale popravil (smích). Mám na mysli Jeronýma Tejce. On je velice šikovný, talentovaný člověk. Myslím, že je do budoucna velkou nadějí této strany. Ale na výstup na vrchol má ještě čas.

ČESKÁ POZICE: A jak to vidíte na postech místopředsedů? Bude se přece hrát o vládu…

PECINA: Položme si otázku: Jaký význam funkce místopředsedů vlastně má pro reálné fungování strany? Je vůbec důležité zamýšlet se nad otázkou, jak namíchat vedení strany?

ČESKÁ POZICE: Myslím, že třeba pro strategii vyjednávání po volbách o vládní koalici ano.

PECINA: Lepší by asi bylo, kdyby vedení bylo homogenní.

„Spíše si myslím, že jestli se ukáže SPOZ jako úspěšná strana, nastane hromadný odliv členů ze sociální demokracie k zemanovcům“

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že Zeman bude ČSSD pošťuchovat z Hradu jako Klaus ODS?

PECINA: Spíše si myslím, že jestli se ukáže SPOZ jako úspěšná strana a vyhoupne se třeba na sedm osm procent, že nastane hromadný odliv členů ze sociální demokracie k zemanovcům.

ČESKÁ POZICE: Myslíte? Vždyť ČSSD je skoro sázka na jistotu – posledních několik voleb vyhrála a nevypadá to, že by v blízké budoucnosti měla nějaké prohrát…

PECINA: Myslíte? Srovnejte si výsledek krajských voleb v roce 2008 a 2012. Srovnejte si popularitu Nečasovy a Topolánkovy vlády. Topolánkova vláda byla hrozná, ale katastrofa jako Nečasova vláda to nebyla. A za takto v uvozovkách příznivých okolností získala ČSSD zhruba o sto mandátů méně než před čtyřmi roky. Za tu dobu posílili zejména komunisté, to je chyba ČSSD, že nezískala jejich hlasy. K tomu nezapomínejte na prohrané prezidentské volby.

Zařízli mě, zaříznou Dienstbiera

ČESKÁ POZICE: Čtvrté místo Jiřího Dienstbiera a více než 800 tisíc hlasů pro něj nevnímáte jako úspěch?

PECINA: Jirku Dienstbiera mám lidsky rád, ale problém byl, že ČSSD prostě nechtěla mít Zemana na Hradě. Navíc si myslím, že celé to na Dienstbiera byla léčka. Tušilo se, že Jirka nevyhraje a spíše ho to politicky uvnitř strany zlikviduje. Když jsem byl v parlamentu, takto se o tom hovořilo: „Dáme tam Dienstbiera, toho to zařeže, protože z Dienstbiera máme strach, dáme ho do prezidentské.“ On to neprokouknul, nebo věřil, že volby zvládne lépe, a teď mu to na sjezdu spočítají. Navíc mu vůbec nepomáhá, že se do Zemana naváží i po volbách, to je zbytečné. Sociální demokracie by byla spokojená, kdyby byl zvolen pravicový prezident a měla tím pádem klid. Byla to Jirkova poprava.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že Dienstbier ve straně není vnímán jako příslib do budoucna?

„Celé to na Dienstbiera byla léčka. Tušilo se, že Jirka (prezidentské volby) nevyhraje a spíše ho to politicky uvnitř strany zlikviduje.“

PECINA: Možná členská základna to tak vnímá, ale ne vrcholové vedení. Tato skupina se politiků, které považuje za pro ně potenciálně nebezpečné, zbavuje. Třeba já jsem si dříve nemyslel, že mohu být pro Bohuslava Sobotku nebezpečný. Nějaký potenciál ale asi existoval – byl jsem docela populární ve Fischerově vládě. Byl jsem bývalý ministr. Proto mě v parlamentu začali odstavovat – nebude stínový ministr, nepovede žádný výbor, nebude o ničem důležitém rozhodovat, šoupneme ho do komise na kontrolu BIS. Tam nebude moci o ničem hovořit.

To byla celá filozofie. Nemohl jsem třeba dělat zpravodaje zákona – abych nebyl slyšet. Nebyl jsem domýšlivý, nemyslel jsem si, že bych byl pro někoho nebezpečím. Oni to tak ale zřejmě cítili. Takže jsem byl zcela odstaven. Teď si myslím, že tímto způsobem to sečtou na sjezdu Jirkovi Dienstbierovi – vyčtou mu prezidentský neúspěch. Veřejně se ho asi Sobotka zastane, ale v zákulisí ho zlikvidují.

ČESKÁ POZICE: Je podle vás šance, že se vzhledem k vzájemným animozitám lídrů ČSSD a SPOZ případně podaří domluvit na nějaké povolební spolupráci – samozřejmě za předpokladu, že se zemanovci (preference to naznačují) dostanou do sněmovny?

PECINA: Pro mě je sociální demokracie dnes trochu nečitelná, co udělá Sobotka, těžko odhadnout. Myslím ale, že v krajských koalicích tu máme pozitivní příklady, které ukazují, že koalice ČSSD, SPOZ a KSČM (v Zlínském kraji), respektive sociální demokracie, zemanovců a lidovců (v Pardubickém kraji) docela dobře fungují. Věřím, že vznikne koalice ku prospěchu občanů.