Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Exministru Janu Mládkovi došla trpělivost s Bohuslavem Sobotkou

  10:13
Expremiér Bohuslav Sobotka odvolal ministra průmyslu Jana Mládka letos v únoru, když odmítl požadavek Číňanů, aby vláda posvětila privatizaci Škody Transportation z roku 2003. Mládek se proto na sjezdu ČSSD chystá vyjádřit k dění ve straně.

Jan Mládek, Petr Kellner a Škoda Transportation. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Exministr průmyslu Jan Mládek prolomil mlčení a v rozhovoru pro Deník se rozpovídal o miliardovém prodeji strojírny Škoda Transportation nizozemské skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Šlo o překvapivý zlom, neboť dosud se hovořilo především o zájmu čínské společnosti CRRC. Mládek však uvedl, že odmítl Číňanům vyjít vstříc s požadavkem, aby vláda posvětila kontroverzní privatizaci Škody Transportation z roku 2003.

Žádost označil za „politickou sebevraždu a pozvání k trestnímu stíhání“. Dodal, že o setkání se CRRC ho požádal advokát a přítel premiéra Bohuslava Sobotky Radek Pokorný, jehož kancelář zastupuje právě Škodovku. Podle informací LN Mládka k náhlé sdílnosti nevedlo to, že by snad chtěl na únorovém sjezdu ČSSD získat funkci. „Došla mu jen trpělivost se Sobotkou, který se tváří, že za volební prohru nemůže,“ řekl LN zdroj.

Politická sebevražda

Takový výpad se příliš nečekal. Sociální demokrat Jan Mládek po únorovém odchodu z vlády mlčel, ve středu 29. prosince však v rozhovoru pro Deník období ticha prolomil. Bývalý ministr průmyslu a obchodu popsal, jakým způsobem se u něho čínští zájemci o koupi plzeňského strojírenského obra Škody Transportation snažili lobbovat za důležitý dokument týkající se minulosti Škodovky. Mládek však takový krok odmítl a de facto naznačil, že tento nesouhlas zpečetil jeho konec ve vládě Bohuslava Sobotky.

Exministr Jan Mládek uvedl, že požadovaná záruka ho zneklidnila. Označil ji za politickou sebevraždu a pozvání k trestnímu stíhání policií.

„Číňané chtěli garanci, že privatizace Škody Transportation proběhla nezpochybnitelným způsobem. Po mně žádali, abych takové potvrzení přinesl na vládu a nechal ho schválit. To jsem odmítl,“ řekl Deníku exministr ke snaze čínské skupiny CRRC. Na dotaz, jak se k němu zástupci firmy dostali, odpověděl: „Objednali se Číňané, ale o to, aby se ke mně dostali, se postaral jistý nejmenovaný vlivný právník stojící za panem premiérem (míněn Radek Pokorný – pozn. red.), který mi speciálně kvůli tomu volal, ačkoli dříve se mnou nemluvil.“

Exministr uvedl, že požadovaná záruka ho zneklidnila. Označil ji za politickou sebevraždu a pozvání k trestnímu stíhání policií. Radek Pokorný, který patří k nejbližším lidem končícího předsedy vlády Sobotky a jehož advokátní kancelář zastupuje Škodu Transportation, míní, že na snaze čínských investorů jednat s vládou o minulosti Škodovky nebylo nic nestandardního. Podle advokáta je CRRC čínskou státní firmou, které jsou zvyklé vyjednávat se státem.

Vyhýbání se odpovědnosti

„Když tu byli zástupci CRRC, navštívili všemožné úřady. Domlouvali si schůzky sami, jen z ministerstva průmyslu a obchodu se jim neozvali. Takže jsem ministrovi jen zavolal a řekl mu, že tam má žádost, zda by se s nimi nesešel. Na schůzce už jsem následně nebyl, nevěděl jsem, že chtěli garanci od vlády. Věděl jsem jen, že když Škodovku koupí, zřídí v České republice svou evropskou centrálu – tudíž chtěli vědět, jak se k nim stát bude chovat,“ řekl LN Pokorný.

Za Mládkovým výpadem stojí naštvání na to, jakým způsobem se Sobotka vyhýbá vyvození odpovědnosti za drtivou volební prohru ČSSD

Mládek nezapomněl ani na zhodnocení expředsedy ČSSD Sobotky: „Zlomilo mu vaz, že byl nevůdce. A pak také nevhodné podnikatelské vazby.“ LN zaslaly exministrovi dotazy týkající se čínského požadavku a dění v ČSSD, která hledá nového lídra a připravuje se na únorový sjezd. „Přemýšlel jsem o vašich dotazech a pochopil, že úvahy vaše i jiných se obrátily naprosto falešným směrem, že chci nějakou funkci na sjezdu ČSSD. Chci říci, že to rozhodně nechci, vždy jsem byl řadovým členem ČSSD a nemám teď důvod to měnit,“ napsal LN Mládek.

Dodal však, že své hodnocení dění v sociální demokracii se chystá delegátům sjezdu sdělit. „Jediné, na co aspiruji, je být delegátem sjezdu ČSSD a tam říci své k minulosti i budoucímu směřování strany,“ uvedl. Zdroje LN se včera shodovaly, že za Mládkovým výpadem stojí naštvání na to, jakým způsobem se Sobotka vyhýbá vyvození odpovědnosti za drtivou volební prohru ČSSD. „Je v něm i hořkost z toho, že ho Sobotka z vlády vyhodil,“ dodal další zdroj LN blízký vedení ČSSD.

Řešení krize

Důvodem, proč asijští obchodníci z CRRC usilovali o vládní „razítko“, byla kontroverzní privatizace Škody Holding. Její rozprodej začal v roce 2002, kdy jejím generálním ředitelem byl manažer Martin Roman. Společnost nakonec získal privatizační fantom jménem Appian, který stál i za koupí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Škoda Transportation byla jednou z částí původního holdingu.

Mezi majiteli Škody Transportation v posledních letech panovaly ostré spory. Řešením krize bylo společnost prodat. Přestože se v uplynulých měsících spekulovalo především o zájmu čínské CRRC či miliardáře Daniela Křetínského, všem vytřel nakonec zrak nejbohatší Čech Petr Kellner se svou nizozemskou skupinou PPF.

Transakcemi se zabývala policie, která ale na jaře roku 2016 vyšetřování údajně kvůli promlčení odložila. Dva z dnes již bývalých vlastníků Škody Transportation Marek Čmejla a Jiří Diviš, kteří dopravní strojírnu od Appianu s dalšími společníky koupili v roce 2010, byli v minulosti prominenty Appianu. Zároveň byli před několika lety nepravomocně odsouzeni švýcarským soudem v kauze Mostecké uhelné.

Mezi majiteli Škody Transportation v posledních letech panovaly ostré spory. Řešením krize bylo společnost prodat. Přestože se v uplynulých měsících spekulovalo především o zájmu čínské CRRC či miliardáře Daniela Křetínského, všem vytřel nakonec zrak nejbohatší Čech Petr Kellner se svou nizozemskou skupinou PPF.

Prodej Škody Holding

  • Rozprodej holdingu začal v roce 2002. Nejprve od státu 48procentní podíl koupila za 350 milionů nizozemská firma Appian Machinery. Ta později za 450 milionů odkoupila i zbytek firmy v konkurzu.
  • Od té doby holding prodal dvě dceřiné společnosti. Škodu JS získala ruská firma OMZ a Škodu Power v roce 2009 za více než 11 miliard jihokorejský Doosan.
  • Privatizací se zabývala policie, která v roce 2016 pátrání ukončila a nikoho neobvinila.
  • Součástí holdingu byla strojírna Škoda Transportation. Jde o politicky citlivé téma. Firma zvítězila nad státem v miliardovém sporu o lokomotivy a mluví se o ní i v kauze Beretta, po níž loni následovala kontroverzní policejní reorganizace.