Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Feministky proti Izraeli

Heslo proti zbrojení vylepené pražskými epigonkami francouzské feministky Marguerite Stern(ové) na Lennonově zdi na Malé straně v Praze. foto: István Léko

Pražské epigonky francouzské feministky Marguerite Stern(ové) na Lennonovu zeď na Malé straně v Praze vylepily heslo proti zbrojení. Kritiku Turecka je možné pochopit, ale proč jim vadí, když zbraně kupuje Izrael? Že by se do feministické skupiny infiltrovala nějaká palestinská aktivistka?
  17:07

Lepičky

Možná, že jste si při procházce Prahou všimli dlouhých hesel z velkých černých písmen na bílém papíru vylepených na zdi některých domů. Jde o akci pokrokových aktivistek, které okopírovaly nápad z Francie, kde známá feministka Marguerite Stern(ová) v létě 2019 rozjela kampaň proti násilí na ženách, zejména proti domácímu. Její původně 12členná skupina, která se již rozrostla na 1500 a o níž psal i progresivní The New York Times, si vybrala název Les Colleuses či The Gluers. Do češtiny by se dal přeložit jako Lepičky.

Pražské epigonky Stern(ové) z celkem pochopitelných důvodů nemohly pro svou skupinu použít věrný český překlad, proto si vybraly název Plakátujem Prahu

Pražské epigonky Stern(ové) z celkem pochopitelných důvodů nemohly pro svou skupinu použít věrný český překlad, proto si vybraly název Plakátujem Prahu. „Přebíráme veřejný prostor a dáváme skrz něj hlas těm, kteří jsou často umlčováni,“ hlásají – na rozdíl od Stern(ové) anonymně – na Instagramu.

Kromě hesel, jako je Moje tělo, moje volba, Patriarchát zabíjí, Penis ? vyšší plat, Roušky zdarma, vložky zdarma a podobně, na Lennonovu zeď na Malé straně v Praze vylepily heslo proti zbrojení. Kritiku Turecka lze pochopit, Ázerbájdžán také, ale proč jim vadí, když zbraně kupuje Izrael? Že by se do feministické skupiny infiltrovala nějaká palestinská aktivistka?

Autor:

Mohlo by vás zajímat