Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmaři versus NKÚ 1:0. Pomůže kontrolorům Kalousek?

  12:34

Poslanci schválili peníze pro daňové pobídky na úkor NKÚ. Ministr financí prý přesto úřadu 250 milionů na nákup nového sídla sežene.

foto: © ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Na počátku byl slib ministra financí, že Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dostane v rozpočtu na příští rok 250 milionů na pořízení nového sídla. I počali kontroloři v listopadu poptávat administrativní budovy v Praze na prodej.

Jenže na počátku prosince přišla nečekaná zápletka v podobě pozměňovacího návrhu volebního výboru Poslanecké sněmovny. A až do středečního finálního hlasování o rozpočtu byly náhle ve hře dva scénáře: pokud si kontroloři příští rok pořídí novou budovu, o čtvrt miliardy přijdou filmové pobídky. A budou-li se radovat filmaři, do svízelné situace se dostane NKÚ (podrobnosti se dočtete v článku Filmaři versus kontroloři: Komu poslanci přiklepnou čtvrt miliardy?).

Na daňové pobídky budou mít filmaři příští rok k dispozici celkem 500 milionů korunMinistr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) měl ve středu před schvalováním rozpočtu dobrý odhad a správné informace. Předpovídal totiž, že pozměňovací návrh volebního výboru projde. A s ním i přesměrování oné čtvrt miliardy, původně vyčleněné na sídlo NKÚ, do Programu podpory filmového průmyslu.

Na takzvané daňové pobídky budou mít díky tomu filmaři příští rok k dispozici celkem 500 milionů korun (druhou polovinu částky „zajistili“ poslanci přesunem peněz z obsluhy státního dluhu). Kontrolorům NKÚ nezbývá než doufat, že se na nákup jejich nového sídla Kalouskovi podaří ve schváleném rozpočtu peníze přeci jen nalézt.

Optimum na podporu kinematografie? Miliarda!

Filmaři měli skutečně silnou lobby a politické zastánce. Jejich výhodou navíc je, že na veřejnost působí lákání zahraničních filmových štábů do Česka daleko sympatičtější dojem než nákup budovy pro státní úřad.

Loni bylo na filmové pobídky vyčleněno 300 milionů korun, filmové štáby je ale rozebraly již začátkem roku (v rámci Programu podpory filmového průmyslu mohou štáby žádat o dotaci ve výši až 20 procent uznatelných nákladů). Suma je součástí rozpočtu ministerstva kultury. To v létě zveřejnilo vyhodnocení programu podpory, v němž se konstatuje, že do veřejných rozpočtů se formou výnosů a úspor vrací 118 procent vyplacené podpory. Filmaři by za optimální považovali, kdyby se roční částka vyčleněná na daňové pobídky blížila miliardě korun. Kdo by ale nechtěl více peněz, než je mu rezervováno ve státním rozpočtu?

„Omezený ministr financí“ nesouhlasí

Přestože s návrhem vyčlenit do programu podpory pro filmaře půl miliardy přišel ve volebním výboru předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík, u ministra financí se tento plán s nadšením rozhodně nesetkal. Kalousek ve středu ve sněmovně zdůraznil, že filmové pobídky neznamenají podporu české kinematografie, jak se dle jeho názoru někteří mylně domnívají, ale jsou to „investiční pobídky zahraničním filmovým producentům, kteří pak zprostředkovaně nabídnou práci kaskadérům a obslužnému personálu českého filmového průmyslu“.

Stanovisko Miroslava Kalouska k návrhu přesunout půl miliardy filmařům: „Neutrální se silným pocitem nechutenství“„Spíše si myslím, že to patří do kategorie průmyslových investičních pobídek, nikoli do kategorie podpory české kultury, a to je jenom můj osobní názor, já jsem jen relativně omezený ministr financí,“ konstatoval před poslanci Kalousek.

Těsně před hlasováním o půl miliardě pro filmaře, a nepřímo tedy i před rozhodnutím o penězích pro NKÚ, charakterizoval ministr financí svůj postoj k pozměňovacímu návrhu volebního výboru jako „neutrální se silným pocitem nechutenství“. Většina sněmovny však jeho nechutenství nesdílela. Téměř jednohlasně se pro tento návrh vyslovila ODS a také Kalouskova TOP 09 a Starostové, spíše zamítavě hlasovali poslanci za ČSSD, většina komunistů se hlasování zdržela.

Kupte si sídlo! Ale za co?

Ze čtrnácti členů kontrolního výboru sněmovny bylo proti přesunu půl miliardy na podporu filmařů pouze šest. Proti paradoxně nehlasoval ani předseda tohoto výboru Vojtěch Filip (KSČM). Přitom právě kontrolní výbor přijal 24. října usnesení, v němž poslanci vyjádřili souhlas s tím, že si NKÚ pořídí vlastní budovu. S usnesením byli seznámeni ministr financí, premiér Petr Nečas (ODS) a předseda rozpočtového výboru.

V reakci na usnesení kontrolního výboru zveřejnil NKÚ koncem listopadu výzvu k podání nabídek na prodej administrativních budov v Praze. Viceprezident úřadu Miloslav Kala již dříve ČESKÉ POZICI potvrdil, že obdržel čtrnáct nabídek. O vítězné by měl úřad rozhodnout do konce roku.

Včerejší hlasování ve sněmovně však případnou transakci zkomplikovalo. „Toto rozhodnutí Poslanecké sněmovny staví NKÚ do složité situace. Vyjednat ekonomicky výhodné podmínky pronájmu v časově vypjatém období do září 2013, kdy končí nájemní smlouva v budově Tokovo, může být komplikované. Uděláme pro to ale maximum,“ reagoval viceprezident NKÚ Kala.

Miliardové Tokovo

Připomeňme, že o pronajmutí budovy Tokovo rozhodl v roce 2006 bývalý prezident NKÚ František Dohnal. Úřad přitom již od roku 2004 vlastní stavební pozemek, do jehož nákupu a příprav projektu investoval sto milionů korun. Až do loňského roku objekt Tokovo patřil skupině PPF. Poté jej od ní v balíku s dalšími nemovitostmi koupila společnost CPI realitního magnáta Radovana Vítka. Na základě kontroverzní nájemní smlouvy, kterou opakovaně kritizovali členové sněmovního kontrolního výboru, vyplatil úřad od roku 2006 do letoška 400 milionů korun; ročně platil bezmála 80 milionů (v částce je zahrnuta i splátka za fit-out objektu za 150 milionů). Od letošního února letošního roku vychází roční nájemné v Tokovu na 44 milionů korun. Jak již ČESKÁ POZICE dříve informovala, je prý CPI po vypršení nájemního kontraktu připravena nabídnout slevu na nájemném či redukci pronajímaných prostor. Konkrétní podmínky ale zatím skupina nezveřejnila.

Naděje jménem Kalousek

Určitou nadějí, že si kontroloři budou moci přeci jen pořídit vlastní budovu, je příslib ministra financí. Kalousek ještě před hlasováním o rozpočtu ve sněmovně prohlásil, že pokud bude pozměňovací návrh schválen a „bude-li ležet na stole návrh na efektivní pořízení budovy Nejvyššího kontrolního úřadu, aby měl sám svůj vlastní objekt a nemusel poměrně nákladně být v nájmu, tak vláda v takovém případě nalezne během roku řešení sama v rámci schváleného státního rozpočtu příslušnými rozpočtovými opatřeními“.

Za této podmínky je prý Kalousek ochoten se s přesunem peněz pro filmaře smířit, i když s ním nesouhlasí. V to, že Kalousek slovo dodrží, věří i viceprezident NKÚ Kala. A dodává: „Otázku nákupu sídla zdaleka neuzavíráme.“