Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Firmy mají zachránit kvalifikovaní zahraniční pracovníci

  18:56
Firmy odmítají zakázky, výroba nejede na plné obrátky. Vláda i zaměstnavatelé proto záchranu vidí v pracovní síle ze zahraničí a rozjíždějí se tři nové programy. V hledáčku nejsou jen dělnické či řemeslnické profese, ale i vysoce kvalifikovaní zaměstnanci, vědci, výzkumníci, inženýři, IT specialisté, zdravotní personál či auditoři.

Na vztahy s cizinci jen české právo nestačí. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Česku chybějí zaměstnanci. Firmy odmítají zakázky, výroba nejede na plné obrátky. Záchranu vidí vláda i zaměstnavatelé v pracovní síle ze zahraničí. Od září proto ministerstva zjednodušila zaměstnávání cizinců a zvýšila kvóty z jednotlivých zemí. Cílem je získat co nejvíc kvalifikovaných zahraničních pracantů a současně omezit nelegální migraci.

„ČR se bude muset připravit na to, že stejně jako v jiných západních zemích bude zřejmě trvale závislá na pracovní síle ze zahraničí. Důvodů je několik: demografie, klesající zájem učňů o řemesla i to, že Češi bohatnou a o některé profese už nebudou mít jednoduše zájem,“ řekl LN mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Jeho slova potvrzují i čísla. V srpnu bylo v Česku bez práce nejméně lidí od roku 1996 a země měla nejnižší míru nezaměstnanosti (2,7 procenta) z celé Evropské unie. Na obsazení nyní čeká přes 350 500 pozic. A zelenou mají cizinci.

Téměř 600 tisíc

„Naše ekonomika nepotřebuje záplavu cizinců, ale potřebuje zahraniční pracovníky ,na míru‘. Právě v takových případech se snažíme vyjít vstříc,“ zdůraznil ministr zahraničí Tomáš Petříček. V hledáčku nejsou jen dělnické či řemeslnické profese, hlad je i po vysoce kvalifikovaných zaměstnancích, vědcích, výzkumnících, inženýrech, IT specialistech, zdravotním personálu či auditorech.

V tuzemsku nyní legálně pracuje bezmála 600 tisíc cizinců. Největší podíl z tohoto počtu zaujímají Slováci, Ukrajinci, Poláci, Rumuni, Bulhaři a Maďaři. Nejčastěji jsou zaměstnáni ve zpracovatelském průmyslu, v administrativních a podpůrných činnostech a ve stavebnictví.

Na základě vládního usnesení se proto rozjíždějí tři nové programy Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec, Kvalifikovaný zaměstnanec a Klíčový a vědecký personál. V jejich rámci lze poptávat experty třeba z Běloruska, Moldavska, Indie či Kazachstánu. Dveře mají otevřené například i Jihoevropané. Počet pracovníků ze Španělska, Itálie, Francie či Řecka se podle Dira za rok víc než zdvojnásobil.

V tuzemsku nyní legálně pracuje bezmála 600 tisíc cizinců. „Největší podíl z tohoto počtu zaujímají Slováci, Ukrajinci, Poláci, Rumuni, Bulhaři a Maďaři. Nejčastěji jsou zaměstnáni ve zpracovatelském průmyslu, v administrativních a podpůrných činnostech a ve stavebnictví,“ řekla LN Eva Veličková ze Svazu průmyslu a dopravy. Jen v poslední době svaz dle ní pomohl více než čtyřem stovkám firem vytipovat a zaměstnat přes deset tisíc zahraničních pracovníků.

Pracovní pozici získal poblíž Prahy i 22letý Arkadij, který před 18 měsíci přišel do Česka za prací z Ukrajiny. Vyučený svářeč má v tuzemsku na růžích ustláno. „Moje prababička byla Češka, doma jsme však česky nemluvili. Ekonomická situace mě donutila hledat práci v zahraničí. I kvůli prababičce jsem zkusil štěstí v Česku. A určitě nelituji,“ vylíčil LN Arkadij.

Usnadněný postup

V jeho oboru česká vláda garantuje nástupní mzdu minimálně 16 280 korun hrubého. Platí ale, že pokud jakákoli tuzemská firma chce zaměstnat na pozici svářeče cizince, musí mu nabídnout nejméně 1,2násobek této částky, tedy 19 536 korun. Reálně však svářeči dostávají mzdu od 23 tisíc korun bez ohledu na národnost. Navzdory tomu je zájemců z řad Čechů málo, proto firmy stále častěji – a nejen u svářečů – volají po pracovnících ze zahraničí.

Zaměstnat cizince je pro firmy administrativně obtížnější. Na odstranění této překážky se však soustavně pracuje: od začátku letošního září mají zaměstnavatelé usnadněný postup při přijímání pracovníků. Vláda zjednodušila papírování u programů cílené ekonomické migrace a zaměřila je více na získávání odborníků.

Zaměstnat cizince je přitom pro firmy administrativně obtížnější. Na odstranění této překážky se však soustavně pracuje: od začátku letošního září mají zaměstnavatelé usnadněný postup při přijímání pracovníků. Vláda zjednodušila papírování u programů cílené ekonomické migrace a zaměřila je více na získávání odborníků. „Součástí této problematiky je také nové nastavení systémů kvót pro zaměstnance z jednotlivých zemí a agenda krátkodobých víz za účelem sezonního zaměstnávání,“ doplnil ředitel vízového odboru ministerstva zahraničních věcí David Nový.

Výrazné navýšení nastalo u Režimu Ukrajina, nejvyužívanější části programu Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec, kde se kvóta zvýší z 10 na 40 tisíc ročně. „Tento krok si sice vyžádá náklady 100 milionů korun ročně, díky odvodům z daní firem a pracovníků však stoupnou příjmy státního kasy nejméně stonásobně, tedy až o deset miliard korun ročně. Ačkoliv je to kapka v moři, podstatné je, že podniky přestanou tolik odmítat nové zakázky, na které by bez těchto lidí nedosáhly. Prospěch získají i občané České republiky díky příjmům do státního rozpočtu,“ vysvětlil Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Velké naděje vkládá ministerstvo průmyslu a obchodu i do programu zaměřeného na klíčový a vědecký personál, určený pro špičkové výzkumníky. Českým a zahraničním investorům, výzkumným organizacím, technologickým společnostem a startupům umožní snadněji převádět či získávat nové pracovníky na pozice specialistů a manažerů, uvedlo ministerstvo průmyslu.

Top 10 nejžádanějších pracovních pozic v ČR

1. Řemeslníci (elektrikáři, svářeči, mechanici)

2. Řidiči (kamionů, dodávek, stavebních strojů, hromadné dopravy)

3. Inženýři (strojní inženýr, elektroinženýr, civilní inženýr, chemický inženýr)

4. Technici (kontroloři kvality, techničtí zaměstnanci)

5. Obchodní zástupci (B2B, B2C, kontaktní centra)

6. IT (programátoři, administrátoři sítí, technická podpora)

7. Účetnictví a finance (certifikovaní účetní, auditoři, finanční analytici)

8. Zdravotní personál (lékaři, sestry, další ošetřující personál)

9. Management (vedoucí pracovníci)

10. Pohostinství (číšníci, kuchaři, hotelový personál)

Zdroj: Manpower Group CZ, MV ČR

Top 10 státních příslušností cizinců s povoleným pobytem v ČR

(údaje k 31. prosinci 2018)

1. Ukrajina 131 709

2. Slovensko 116 817

3. Vietnam 61 143

4. Rusko 38 223

5. Polsko 21 279

6. Německo 21 267

7. Bulharsko 15 593

8. Rumunsko 14 684

9. Spojené státy americké 9510

10. Mongolsko 9081