Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer dostal peníze od šéfa vymahačské firmy spojené s exministrem Němcem

Slovensko

  22:09

Právník Daniel Paľko věnoval Janu Fischerovi 1,5 milionu korun na prezidentskou kampaň.

foto: © Česká Pozice, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Významný dar dostal prezidentský kandidát Jan Fischer od právníka Daniela Paľka, předsedy představenstva společnosti BSP Lawyer Partners, jež proslula vymáháním koncesionářských poplatků České televize. Firma vymáhala i poplatky pro ministerstvo spravedlnosti nebo vězeňskou službu za ministra Pavla Němce. A spolu s Němcovou advokátní kanceláří dostávala zakázky od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nebo Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Fischer v poslední době se zesílenou intenzitou poukazuje na nebezpečné vazby svého nejvážnějšího protikandidáta Miloše Zemana nebo na neprůhledné financování jeho kampaně. Sám ale přijímá dary od osob, které nemají zrovna lichotivou historii. Finanční injekce od Paľka oživila v prosinci 2012  Fischerův transparentní účet milionem korun, což byl největší dar od 19. listopadu, kdy prezidentskému kandidátovi poslal pět milionů jeho nejvýznamnější sponzor Tomáš Chrenek. A tento týden přispěl Paľko ještě jednou – tentokrát půl milionem korun.

Paľko má za sebou čilou spolupráci s exministrem spravedlnosti Němcem. Ten za svého působení na ministerstvu v letech 2004 až 2006 proslul nehospodárným nakládáním s veřejnými prostředky, záchranou katarského prince stíhaného pro pohlavní zneužití nebo dlouhodobou smlouvou s advokátem Jaromírem Bláhou, s nímž po odchodu z ministerstva založil právní kancelář, na kterou pak smlouva uzavřená Němcem přešla. Těsně před koncem funkčního období také zahájil stavbu justičního paláce v Brně, která se podle Nejvyššího kontrolního úřadu prodražila téměř o miliardu.

Němec se měl za Fischera dobře

Němcovi se právě za Fischerovy vlády poměrně úspěšně dařilo pronikat zpátky na resort spravedlnosti, kde na pár let ztratil vliv. Fischerova ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová si Němcovu advokátní kancelář najala na poradenství k tendru na „náramky“, tedy elektronické hlídání vězňů. Projekt, který byl hned po volbách zrušený, protože na něm mohl stát tratit stamiliony, a který ve výběrové komisi „hlídal“ někdejší Němcův spolupracovník Antonín Liberda.

Kovářová také chtěla ještě před odchodem z ministerstva uzavřít smlouvu s firmou, jež by pro soudy vymáhala pohledávky – šlo o zakázku, o kterou rovněž usilovala Němcova advokátní kancelář. Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale následně všechny již rozběhnuté tendry zrušil.

Paľkova firma byla založena v roce 2005 a po pouhých třech měsících existence dostala od České televize bez výběrového řízení zakázku na vymáhání dluhůPrávě vymáhání pohledávek je byznysem, kterým se Fischerův velký sponzor Paľko už řadu let živí. Jeho firma byla založena v roce 2005 a po pouhých třech měsících existence dostala od České televize bez výběrového řízení zakázku právě na vymáhání dluhů. BSP Lawyer Partners začala vymáhat dluhy, kde se dalo – například i tam, kde nevznikly. Podobné skandály se jí podle serveru Ponikatel.cz dařilo vyrábět i na Slovensku.

Další velký byznys dělali Paľkovi právníci už společně s exministrem Němcem. Jejich společnosti vymáhaly dluhy pro Ředitelství silnic a dálnic. Zakázku dostaly jako jediný účastník kritizovaného výběrového řízení a měla jim za šest let zajistit více než 60 milionů korun. Náplň práce opět prováděly pozoruhodně – vymáhaly i tři roky splacené pohledávky. Sdružení autodopravců loni vyzvalo své členy, aby upomínky od těchto právníků ani nespláceli.

Jediným účastníkem tendru bylo stejné konsorcium advokátů, obohacené o exekutora Juraje Podkonického, i při zakázce na vymáhání dluhů pro VZP. Původně měli právníci dostat za čtyři roky práce 450 milionů korun. Zakázku však kritizoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, posléze byla omezená na dodávku softwaru za více než sto milionů. I tu ovšem dostalo stejné sdružení okolo Němce a Paľka.

V neposlední řadě se BSP Lawyer Partners „vyznamenala“ při zakázce na vymáhání dluhů pro Prahu 7. Předem totiž pro městskou část tyto pohledávky analyzovala, a proto jí ani nevadilo, že na přípravu zakázky dala radnice městské části pouhých 14 dnů. Zakázku vyhrála.

„Nabídl peníze a my je vzali“

Fischerův tým odmítá, že by měl jejich kandidát k šéfovi vymahačské firmy nějaký bližší vztah. „Osobní vazby nemají. Pan Paľko nabídl sponzorský příspěvek a Jan Fischer jej přijal,“ řekla ČESKÉ POZICI mluvčí Fischerovy kampaně Jana Víšková. Doplnila, že dar nemá nic společného s působením Pavla Němce na ministerstvu spravedlnosti: „Nemůžeme všechno, co se stalo v minulosti, dávat do souvislosti s tím, co se děje v přítomnosti.“

ČESKÁ POZICE se dotazovala i přímo ve firmě BSP Lawyer Partners. Ta však od 28. prosince nedokázala na opakované dotazy ani jednou odpovědět.