Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

George Soros nechce být regulován

  11:25

Miliardář vyplatí cizí investory a ukončí činnost svého hedgeového fondu. Nadále bude již spravovat jen své soukromé prostředky.

Americký investor maďarského původu George Soros ukončí po téměř čtyřiceti letech činnost svého otevřeného hedgeového fondu a do konce roku vrátí vnějším majitelům podílů celkem zhruba miliardu dolarů. Úterní zpráva ovšem neznamená, že miliardář Soros míří téměř v 81 letech do zaslouženého důchodu. Skutečnost je pouze taková, že už nebude spravovat peníze cizích investorů a bude investovat majetek svůj, rodiny a svých nadací. K tomuto kroku ho údajně vedla zpřísněná regulace dosud téměř neregulovaných hedgeových fondů, špatné výsledky jeho fondu Quantum z poslední doby a hlavně: na „rodinné investování“ se zpřísněný dohled úřadů (zatím) nevztahuje.

V rámci nových regulatorních pravidel přijatých na základě takzvaného Dodd-Frankova zákona by Soros musel registrovat firmu do března roku 2012 u americké Komise pro cenné papíry (SEC) v případě, že by pokračovala ve spravování investic vnějších investorů. V tomto případě nová pravidla po hedgeových fondech s aktivy přesahujícími 150 milionů dolarů požadují, aby reportovaly údaje o svých investorech a zaměstnancích, spravovaných aktivech, potenciálním střetu zájmů a aktivitách mimo fondy. Budou také předmětem pravidelných kontrol SEC. A to se prý Sorosovi nelíbí.

Sorosova firma se chce vrátit k rodinnému pojetí byznysu (v angličtině jde o typ soukromé společnosti nazývaný „family office“), se kterým před jedenácti lety začala a vůči němuž je regulace mnohem mírnější. Po navrácení miliardy dolarů starému lišákovi pořád zůstanou ve správě nezanedbatelné prostředky ve výši 24,5 miliardy dolarů. Soros je přitom pouze jedním z řady šéfů hedgeových fondů, kteří v poslední době kvůli americké regulaci reorganizují své aktivity. Peníze investorů vrátil například Sorosův dlouhodobý zástupce Stanley Druckenmiller nebo známý investor Carl Icahn.

Soros emigroval z Maďarska do USA a před téměř 40 lety zde založil Quantum Fund, který se stal vlajkovou lodí odvětví hedgeových fondů a vynikal zhruba dvacetiprocentní návratností investic ročně. Proslavil se zejména útokem na britskou libru na počátku devadesátých let, kdy na jejím vytlačení z Evropského mechanismu směnných kurzů vydělal asi miliardu dolarů. V letošním prvním pololetí však jeho fond ztrácí šest procent po loňském zisku pouhých 2,5 procenta. Podle chicagské společnosti Hedge Fund Research se ostatní globálně orientované makrofondy v loňském roce zhodnotily zhruba o 5,6 procenta.

Přečtěte si více o legendárním investorovi Georgi Sorosovi

Jak podotýká v komentáři magazín Forbes, Sorosovo odmítnutí reportovat regulátorovi nevysílá zrovna příznivý signál především oněm vnějším investorům, kteří mu svěřili své peníze a – pravda, ten je většinou okázal zhodnotit. Přesto, domnívá se Forbes, neměla by je nyní jako první napadnout otázka, proč se ten chlapík, co jim léta vydělával, snaží vyhnout zákonným požadavkům ze strany Komise pro cenné papíry? Paradoxně je Soros zároveň léta zastáncem regulace trhů a podporuje Demokratickou stranu, jež onu regulaci nyní protlačila Kongresem.   

Na jiný problém, jenž může způsobit Sorosův návrat k „rodinnému byznysu“, upozorňuje list The Wall Street Journal. Jeho příklon k „Family Offices“ by mohl vyvolat lavinový efekt. Když tak činí „velký guru“, investoři a další velké hedgeové fondy se rovněž budou tímto způsobem chtít vyhnout regulátorovi. To může zdiskreditovat tento typ obchodní společnosti a zpochybnit argument, aby takové podniky nepodléhaly regulaci.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....