Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

GIBS pod Murínem. Jaká bude?

  17:53
Nový šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín musí provést změny a svému úřadu v první řadě zajistit důvěryhodnost. Pokud se mu to nepovede a změna na postu ředitele bude jen kosmetická, může se stát, že před třemi lety s pompou založený úřad s více než dvěma sty lidmi přestane mít význam.

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) byl měl vést nynější náměstek Michal Murín (na snímku ze 4. prosince 2015). foto: ČTK

Ihned po jmenování Michala Murína do funkce ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se jeho nadřízený premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru pochlubil: „Jde o zkušeného policistu, který musí zajistit nestrannost, nezávislost a profesionalitu GIBS.“

Tato jediná věta však skýtá hned tři háčky.

Murín jako Bílek

Plukovník Murín pracoval u policie 30 let, to ale pro řádný výkon funkce šéfa GIBS automatickou výhodu nepředstavuje. Ani to, že byl šéfem středočeského odboru obecné kriminality, že vedl kladenskou policii a byl ředitelem policejního oddělení Prahy-západ.

Policie, kterou Murín dobře zná zevnitř, představuje pouze jeden ze tří sborů, v nichž GIBS musí pachatele vyhledávat.

Murínova mnohaletá zkušenost policisty, který se zabýval třeba případem sériového lesního vraha Viktora Kalivody či sebevraždou skladatele Karla Svobody, ještě nic neznamená. Mimo jiné i proto, že inspekce míří na lidi v uniformách a s odznaky, kteří se zpravidla velmi dobře orientují v trestním právu i v policejní taktice. Jejich odhalení klade na inspektory vyšší nároky než stíhání „civilních“ kriminálníků.

Policie, kterou Murín dobře zná zevnitř, představuje navíc pouze jeden ze tří sborů, v nichž GIBS musí pachatele vyhledávat. Co se týče vězeňské služby a celníků, bude Murín v podobné pozici jako jeho předchůdce Ivan Bílek.

Nezávislost a nestrannost?

Aby byla inspekce nezávislá, musí se oprostit od nadstandardních vazeb na policejní prostředí, ze kterého vyšel nejen Murín, ale i vysoký počet současných velících důstojníků GIBS. Tato koncentrace zvyšuje riziko, že nebudou schopni jednat nestranně. To by mohlo účinně omezit jmenování civilisty do čela inspekce, což umožňuje i zákon.

Náročné bude zajistit i jiný typ nezávislosti. Připomeňme tajně pořízenou nahrávku z května 2014, kterou v létě uveřejnily LN. Tehdejší ředitel GIBS Bílek na ní svému náměstkovi Dušanu Brunclíkovi popisuje, proč ho odvolává. Mluvil o tlaku ČSSD:

„Já jsem trval na dvou věcech. Za prvé – že to nechci od nějakého Chovance, ale chci to slyšet od premiéra. Za druhé – že chci, abys zůstal ve vedení inspekce. Takže tohleto je asi čtvrtá varianta. Ve středu jsem byl u premiéra ve sněmovně a v sobotu v Poděbradech mi to odkejvnul. A s tím samozřejmě, že celou bezpečnostní komunitu řídí pan Chovanec,“ říká v rozhovoru Bílek Brunclíkovi.

Bílkovo renomé podkopávalo především osobní napojení na exministra vnitra Ivana Langera.

Krátce nato Brunclík z inspekce odešel a do pozice náměstka pro trestní řízení se vyšvihl právě Murín. V bezpečnostní komunitě se od té doby spekuluje, že se tak stalo minimálně se souhlasem sociálnědemokratických špiček.

Tento moment by se Murínovi, bývalému členu KSČ, mohl jednou stát osudným. Na paměti by měl mít, že v kauze Vidkun, která nakonec stála křeslo Murínova předchůdce, Bílkovi neuškodilo jen to, že akci jeho lidé nevyšetřují, ač by to inspekci náleželo. Bílkovo renomé podkopávalo především osobní napojení na exministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Těžká cesta k profesionalitě

Třetím problematickým momentem vyjádření premiéra Sobotky je zadání, že Murín musí zajistit profesionalitu GIBS. Proč se mu to nepodařilo dosud, když byl od loňského června coby náměstek ředitele GIBS pro trestní řízení Bílkovou pravou rukou?

Právě v tomto období začaly vyplouvat na veřejnost skandály. Web Aktuálně.cz upozornil na nepovedenou akci Balík, při níž inspektoři testovali spolehlivost ostrahy věznic tak, že vězňům posílali balíky s žiletkami. Jen zázrakem akce neskončila tragédií.

Poprask vzbudila též informace LN o skrytém sledovacím softwaru, který měli inspektoři nainstalovaný ve služebních mobilech. Otevřeně se proto začalo hovořit o špatných mezilidských vztazích v GIBS. Pomyslnou tečku představoval odchod bezpečnostního ředitele Petra Sobotoviče jen krátce poté, co se prohledával jeho vůz kvůli nainstalované štěnici.

Velké plány

Murína nyní čekají i úlohy, jež premiér Sobotka nezmínil. Nejprve musí inspekci stabilizovat, aby ustaly diskuse o jejím zrušení, a to jen tři roky poté, co byl nový úřad s více než 200 lidmi a čtvrtmiliardovým rozpočtem vybudován.

V bezpečnostní komunitě koluje zpráva, že existují snahy převést skryté operace GIBS pod Policejní prezidium.

Hned potom by měl nový šéf zajistit faktickou nezávislost inspekce. V bezpečnostní komunitě koluje zpráva, že existují snahy převést skryté operace GIBS pod Policejní prezidium. Jde například o nasazování tajných agentů mezi policisty. Roku 2012 vznikl v GIBS útvar, který tyto citlivé operace řídí. Jenže i policie využívá agenty, jež řídí Útvar speciálních činností pod Policejním prezidiem. Nyní se objevil nápad, aby si inspektoři najímali speciální služby právě tam – což by bylo v příkrém rozporu s budováním nezávislé inspekce.

Sám Murín hovoří o třech základních úkolech. „V první řadě plnění všech zákonných povinností, zejména s akcentem na trestní řízení, které musí být rychlé, kvalitní a samozřejmě zákonné,“ řekl po svém jmenování. Dalšími dvěma úkoly jsou podle něj personální stabilizace a změna organizační struktury GIBS. Nepustí-li se Michal Murín do slíbených změn, změna nejvyššího šéfa GIBS vstoupí do paměti jen jako kosmetická.

Autor: